Header Reklam
Header Reklam

Beyoğlu’nda ‘Güvenli Bisiklet Yolu’ İçin İlk Adım Atıldı

28 Eylül 2018 Dergi: Eylül-Ekim 2018
Beyoğlu’nda ‘Güvenli Bisiklet Yolu’ İçin İlk Adım Atıldı

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart Van Bolhuis, “Güvenli Bisiklet Yolu Tasarım Çalıştayı” kapsamında gerçekleştirilen 'Bisiklet Sürüş Deneyimi ve Rota Keşfi' için Karaköy Vapur İskelesi ile Kabataş Vapur İskelesi arasında pedal çevirdi.

Güvenli bisiklet yolları tasarlayarak bisikletin ulaşım aracı haline getirilmesini yaygınlaştırmak amacıyla Beyoğlu’nda düzenlenen “Güvenli Bisiklet Yolu Tasarım Çalıştayı” başladı. Beyoğlu Belediyesi, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler’in desteği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Hollanda Başkonsolosluğu’nun ev sahipliği gerçekleştirilen çalıştayın ilk gününde, Karaköy Vapur İskelesi ile Kabataş Vapur İskelesi arasında ‘Bisiklet Sürüş Deneyimi ve Rota Keşfi’ yapıldı. 25 kişilik ekiple 4.6 km’lik (gidiş-dönüş)  mesafede gerçekleştirilen bisiklet turuna; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart Van Bolhuis’in yanı sıra Hollanda ve Türkiye’den şehir plancıları, tasarımcılar, mimarlar, STK’lar, akademisyenler, teknoloji firmaları, yerel yönetim temsilcileri ve uzmanlar katıldı.

 HOLLANDA’NIN BU TECRÜBESİNDEN İSTİFADE EDECEĞİZ

Keşif turu öncesinde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın insanları daha hareketli ve zinde tutmak için bisiklet kampanyaları yaptığını belirterek, “Türkiye’de büyükşehirlerde ve ilçelerde bisiklet dağıttı. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi şehrin uygun yerlerinde bisikletle ulaşımı teşvik edecek alt yapı çalışmaları yaptı ve bunu devam ettiriyor. Dünyada özellikle bisiklet konusunda tecrübesi en fazla olan ülke Hollanda’dır. Hollanda şehirlerarası ulaşımda bisikleti yoğun bir şekilde kullanan bir ülkedir. Tasarım şehri ilan edilen İstanbul’da İBB, ilçe belediyeler ve hükümetin ilgili yetkilileriyle Hollanda’nın bu tecrübesinden istifade edeceğiz. Bunun için Hollanda Konsolosluğumuzun liderliğinde 2 günlük bir çalıştay düzenledik. Burada neler yapabiliriz onları arayacağız.” dedi.

İSTANBUL GÜVENLİ BİSİKLET YOLU İÇİN ÇOK GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ YAPTI

Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart Van Bolhuis ise “Hollanda’da yağmurlu, güneşli, karlı havada da bisiklet sürüyoruz. Bu yağmurlu günde burada bisiklet sürmek de çok güzel. Çok iyi biliyoruz ki; güvenli bisiklet yolları oluşturmak hiç kolay değil. Biz Hollanda’da bunun için 30 yıl kadar uğraştık. İstanbul bunun için çok güzel bir başlangıç yaptı. Biz de bunun için sizlerin yanınızda olacağız. Bisiklet sağlık, verdiği özgürlük ve hızlı ulaşım aracı olmasından dolayı yaşanılan şehirlerde oldukça önemlidir.” ifadelerini kullandı.

HEYET, UYGULANABİLİR GÜVENLİ BİSİKLET YOLUNUN TASARIMI ÜZERİNDE ÇALIŞACAK

 Çaliştay katılımcıları, bisiklet turu sonrasında Hollanda Konsolosluğu’nda bir araya gelerek iki gün boyunca rota üzerindeki izlenimlerini paylaşacak ve uygulanabilir güvenli bisiklet yolunun tasarımı üzerinde çalışacaklar.Slider Altına