Bechtel-ENKA’dan Sırbistan’da 5G’li Otoyol İnşaatı için İhracat Kredisi Anlaşması

01 Kasım 2021 Dergi:

Bechtel-ENKA ortak girişimi, Bechtel ENKA UK Limited, Sırbistan’da 5G altyapısı ile donatılmış otoyol inşaatına 430 milyon € (yaklaşık £363 milyon) garantili kredi sağlamak için UKEF (UK Export Finance) ile ilk ihracatçı anlaşmasını imzaladı.
UKEF destekli Alıcı Kredi Tesisi, Bechtel ve ENKA'nın Birleşik Krallık ekonomisine 150 milyon € (yaklaşık 126,5 milyon £) hacminde katma değer yaratmasına, yerel topluluklara yatırımı ve istihdamı desteklemesine yardımcı olacak. Bu aynı zamanda UKEF tarafından Sırbistan Maliye Bakanlığı için imzalanan ilk ihracat kredisi anlaşmasıdır.
Morava Koridoru (Altyapı Koridoru E-761), doğuda Pojate'den batıda Preljina'ya toplulukları ve işletmeleri birbirine, ülkenin Kuzey-Güney otoyolunu Macaristan ve Kuzey Makedonya sınırlarına bağlayan Sırbistan'daki ikinci büyük ulaşım arteri olacak. 
Bu duyuru, İngiltere Hükümeti'nin Londra'da Başbakan Boris Johnson'ın ev sahipliğinde düzenlenen Küresel Yatırım Zirvesi sırasında yapıldı.
Bechtel CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Brendan Bechtel şunları söyledi:
“İngiltere İhracat Finansmanı'ndan gelen bu ‘hoş geldin’ desteği, ortağımız ENKA ile birlikte Bechtel'in İngiltere'den ihraç edilen mal ve hizmetleri kullanarak bu dönüşümsel altyapı projesini gerçekleştirmesine olanak tanıyacak.
COVID sonrası toparlanma döneminde, tedarik zincirine yapılan bu yatırım hem Birleşik Krallık hem de Sırp ekonomilerine fayda sağlayacak ve ayrıca Bechtel'in her iki ülkedeki ortaklıklarımızı büyütmeye devam etmesini sağlayacak.”
ENKA İnşaat Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet Tara şunları söyledi:
“ENKA ile birlikte UKEF destekli bir projede daha yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum.
Bu proje sadece Sırbistan için değil, Birleşik Krallık için de önemli, çünkü Bechtel ile ortak girişim şirketimiz UKEF'in desteğiyle Birleşik Krallık ekonomisi için değer yaratacak ve projeyi Sırbistan'da hayata geçirecek.”
İngiltere Uluslararası Ticaret Sekreteri Anne-Marie Trevelyan şunları söyledi:
“Bechtel ENKA UK Limited ve UKEF arasındaki bu ortaklık, İngiltere ihracatını artıracak, yatırımları yönlendirecek, istihdamı destekleyecek ve yerel ekonomileri destekleyerek pandemiden daha iyi bir şekilde geri dönmemize yardımcı olacak.”
Bechtel'in proje geliştirme ve finansman kolu olan Bechtel Enterprises Başkanı Keith Hennessey şunları söyledi: “Bu işlem, ihracat kredi kuruluşları, kalkınma finansmanı kuruluşları, uluslararası bankalar ve tedarik zinciri birlikte çalıştığında müşterilerimiz için elde edilebilecek yaratıcı sonuçların bir örneğidir. Bu dönüşüm projesinde Sırbistan Hükümeti ve UKEF ile ortak olmaktan gurur duyuyoruz ve Avrupa'nın stratejik açıdan önemli bölümünde bu birinci sınıf otoyolu inşa etmek için enerji ve yaratıcılık sunabilmeyi dört gözle bekliyoruz. Finansman süreci boyunca aktif katılımları için Sırbistan Hükümetine teşekkür ederiz.”
Çevredeki alanları sel, erozyon ve ardından gelen su kirliliğinden korumak için otoyol tasarımına büyük bir sel savunma sistemi dahil edildi.
Bu, Sırp hükümetinin ulusal altyapının aşırı hava koşullarına karşı direncini güçlendirme taahhüdünü yansıtan, Balkanlar'da bir otoyolun yanında inşa edilecek bu ölçekteki ilk sel azaltma sistemidir.
ENKA İnşaat İcra Kurulu Üyesi İlhan Güçlüyener şunları söyledi: Sırbistan'daki bu Morava Koridoru Projesi için Bechtel ENKA UK Limited'e verilen bu heyecan verici fırsat ve UKEF desteği için çok minnettarım.
Enka'nın UKEF ile bu ikinci angajmanı ile İngiltere ekonomisine değer katmaya devam edeceğiz. İhracat finansmanı, müşterilerimize sunduğumuz en faydalı araçlardan biridir. Profesyonel ve iş odaklı yaklaşımlarıyla UKEF ve Uluslararası Ticaret Departmanı'nda görev alan herkese teşekkür ederim.”