Header Reklam
Header Reklam

Başkan İmamoğlu: “Şehircilik, inovasyon konusu”

02 Mart 2020 Dergi: Ocak-Şubat 2020
Başkan İmamoğlu: “Şehircilik, inovasyon konusu”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, YGA (Young Guru Academy-Genç Liderler Akademisi) tarafından düzenlenen “Zirve 2020” etkinliğine katıldı. Yaklaşık bin 500 katılımcının yer aldığı etkinlikte İmamoğlu, programın moderatörlüğünü yapan Borusan Holding CEO’su Agah Uğur’un sorularını yanıtladı.
Uğur’un “İstanbul ile ilgili vizyonunuzu, bu vizyon içinde inovasyonun yerini kısaca özetler misiniz” sorusuna İmamoğlu, İstanbul’da yaşamı kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirterek, “Aslında çok senkronize, çok uyumlu bir ekosistem yaratabiliriz, bir çevre var edebiliriz. İstanbul’la ilgili hayallerim; gerçekten dünyanın en fazla merak edilen bu kentini, aynı zamanda en fazla ziyaret edilen şehri yapmak. ‘Ben, yabancı bir ülkede eğitim almalıyım. Yetenekli bir insanım. O ülkede eğitim alıp, orada fırsatların, özgür hayatın bana kattıklarıyla üretime de orada devam etmeliyim’ denilen bir şehir olmalı İstanbul” yanıtını verdi. Son yaptıkları araştırmayı katılımcılarla paylaşan İmamoğlu, “Farklı soru açılımlarıyla, ‘Ben İstanbul’da kalmalıyım’ diyen oran, yüzde 46’larda. O zaman, bizi rahatsız eden bir şey var: İstanbul’da neyi hayal edemiyorsunuz ki, sizi başka bir alana veya ortama sürüklesin bu kent? Bugün gençlere konuşuyorum. Gençlerle her gün muhatabım. Evde de muhatabım; çocuklarım var. Yaşamda da görev yaptığım alanda da muhatabım. İstanbul yeşil bir şehir olmalı, adil bir şehir olmalı, insanlarına eşit fırsatlar sunmalı, özgün ve özgür bir şehir olmalı ve İstanbul, yaratıcı bir şehir olmalı. Benim hayalim böyle” diye konuştu. 
Şehirciliğin bir inovasyon konusu olduğunu kaydeden İmamoğlu, “Yaşamın bu kadar hızlı değiştiği bir ortamda, mutlaka inovasyonu şehirciliğe, belediyeciliğe katmak mecburiyetindeyiz. Yeni nesil bir belediyecilik hayal ediyoruz. Ben, bu şehrin moderatörüyüm. Ben, bu şehrin, ‘Şunu yapıyoruz, bunu yapıyoruz’ diyeni değilim. Önerileri toplayan ve o önerileri en doğru şekilde hayata geçiren bir moderatör olmak istiyorum. İletişimin ve teknolojinin bu kadar üst seviyede olduğu bir ortamda, mümkün olduğu kadar teknolojiyi hayata katan, sorgulayan, soran ve cevap bulan bir anlayışla hareket etmek istiyoruz. Bu bağlamda yenilikçi birçok çalışmamız var her alanda” dedi. Katılımcılığın önemine de dikkat çeken İmamoğlu, gençlere, şöyle seslendi: “Katılımcılığınızla, fikirlerinizle İstanbul’a yön vermenizi istiyoruz. ‘Vizyon 2050’ diye bir çalışmanın içerisindeyiz. Bu şehrin geleceğini tasarlamak istiyoruz. Enstitü İstanbul diye bir platform oluşturuyoruz. Bu platformda gençleri de işin içine katacağız, çünkü gençlere çok önem veriyoruz. Kamuda inovasyonu harekete geçirmek için, ‘Kamuda Genç Yetenekler’ diye bir programı başlatıyoruz bu yılın içinde. Kamu, insan kaynağında ihmal edilmiş bir alan. Değiştirmek zorunda olduğumuz en önemli alan. Sizlerin yeteneklerinizle birlikte karar verdiğinizde, idealinizle gelip başarılı olmayı size orada sağlamamız lazım bizim. Kamuda başka bir ruh olmalı. Yenilikçi, özel sektör kadar dinamik, iş yaşamı olan bir insan kadar üretken olabilmeli, ama bir o kadar da koruyucu da olabilmeli.”

haberin videosu için