Header Reklam
Header Reklam

Balıkesir’in Hava Kalitesi Kayıt Altına Alınacak

14 Ocak 2022 Dergi: Ocak-Şubat 2022
Balıkesir’in Hava Kalitesi Kayıt Altına Alınacak

Akıllı Şehir Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından geliştirilen Hava Kalite İstasyonunun demosunu kuran Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hava kalitesi, rüzgâr durumu, yağış miktarı ve gürültü seviyesini izleyerek kayıt altına alacak ve vatandaşlarla paylaşacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; kamu ihtiyaçlarını çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde karşılayabilmek adına Başkan Yücel Yılmaz’ın talimatıyla, etkin bir şehir yönetimi kurmak için çalışmalarını gerçekleştiriyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Akıllı Şehir Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen “Veriye Dayalı Kent Yönetim Sistemi” projesinin bir parçası olan Hava Kalite İstasyonu’nun demosu, Merkez Karesi ilçesi Toplu Taşıma Merkezinde (TTM) bulunan Zabıta Dairesi Başkanlığının çatısına kuruldu. Akıllı Şehir Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından geliştirilen Hava Kalite İstasyonunun kurulduğu bölgenin hava kalitesi, rüzgâr durumu, yağış miktarı ve gürültü seviyesini izleyerek kayıt altına alacağı belirtildi.

İl genelinde yoğunluk haritaları ölçülecek

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bilgiye göre; 7 gün 24 saat ölçüm yapacak istasyon sayesinde sıcaklık, nem, basınç, rüzgâr gücü, rüzgâr yönü, yağış miktarı, gürültü miktarı, O2 (Oksijen), CO2 (Karbondioksit), CO (Karbon monoksit), NO2 (Amonyak), O(Ozon), CH2O (Formaldehit), PM1 (Partikül seviyesi), PM2.5 (Partikül seviyesi), PM10 (Partikül seviyesi), VOC (Hava Kalite Değeri) gibi parametreleri sürekli kayıt altında tutulacak. Projenin devamında, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesinin belirleyeceği noktalara da Hava Kalite Ölçüm İstasyonu kurulacak. Buralardan elde edilen parametreler kullanılarak il genelinde yoğunluk haritaları çıkarılabilecek ve analizleri yapılabilecek.

Kaydedilen ölçüm değerleri üzerinde değişiklik yapılmadan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Açık Veri Platformu’ndan vatandaşlar tarafından görüntülenebilecek.Slider Altına