Header Reklam
Header Reklam

Balıkesir’de Çevre Dostu Otobüsler Yollarda

03 Ağustos 2021
Balıkesir’de Çevre Dostu Otobüsler Yollarda

Çevre dostu, doğaya ve insana saygılı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, kredi kullanmadan öz kaynaklarıyla satın aldığı sıkıştırılmış doğalgazlı (CNG) 65 otobüsü hizmete sundu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı bünyesinde çalışacak temiz enerjili (CNG) sıkıştırılmış doğalgazla çalışan 65 otobüs, düzenlenen törenle hizmete başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 2019 seçim kampanyasında sözünü verdiği güvenli, konforlu ve çevreci toplu taşımayı Balıkesir’e kazandırarak bir seçim vaadini daha yerine getirdi. Sıkıştırılmış gaz (CNG) ile çalışan, QR kod, temassız özelliği olan kredi kartı ve sanal kart ile de binilebilecek olan 65 otobüsün kabulü geçen hafta Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Çevre dostu, doğaya ve insana saygılı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda enerji verimliliği ve emisyon azaltımı sağlamayı hedefliyor. Otobüslerde engelli bireylerin rahatlıkla ulaşım sağlayabilmeleri amacıyla engelli rampaları da bulunacak. Gar bölgesinde düzenlenen ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ev sahipliği yaptığı CNG’li otobüslerin hizmete alım törenine; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Rıza Tekin, BMC Kara Araçları Genel Müdürü Bülent Santırcıoğlu, ilçe belediye başkanları ile kaymakamlar, kamu kurum temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Yüzde 100 avantajlı alındı

Şu anki (2021 yılı) güncel fiyatı 160 milyon liraya olan otobüsler 2020 yılında projelendirilerek, kredi kullanılmadan belediyenin öz sermayesi ile Türk Lirası üzerinden 78 milyon liraya satın alınarak yüzde 100 avantaj sağlandı. Otobüsler, Şehirler Arası Terminal bölgesine 4 bin m2’lik alana kurtulan CNG istasyonundan yakıt depolarını dolduracak. 

Hem doğa dostu hem de ekonomik

Çevre ve doğa dostu ekolojik ve verimli sessiz bir kullanımı olan diğer yakıtlara göre sıkıştırılmış doğalgaz CNG kullanan otobüsler yüzde 90 daha az azot, yüzde 15 daha az karbonmonoksit içeriyor. Ayrıca CNG’nin mazottan yüzde 30, benzinden yüzde 70, LPG’den de yüze 40 daha tasarruflu.

Son derece güvenli

Sıkıştırılmış Doğalgaz CNG, güvenliğinin yüksekliği havadan hafif olması sızıntılarda parlama ve patlama olasılığının düşük oluşu bilimsel verilere göre çok düşük. 120 ve 125 oktan değeri ile tam yanan CNG yağla karışmadığı içinde bakım maliyetleri ve bakımında son derece uygun.

Başkan Tekin: “Pandemiye rağmen nasip oldu”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın göreve geldiği günden bu yana ulaşım konusundaki düşüncelerini ve vizyonunu bildiğini söyleyen, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Rıza Tekin “Pandemiye rağmen otobüsleri satın alarak hizmete sokulması nasip oldu. Bu işe emek veren başta Yücel Başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

balikesir-buyuksehir-belediye-baskani-yucel-yilmazBaşkan Yılmaz: “Ekonomik, kaliteli hizmet”

Büyükşehir şehrin her yerine tüm hizmetleri ulaştırmaya çalıştıklarını belirten Başkan Yılmaz, “Hizmetlerimiz yaparken plan ve bütçe istiyoruz, insan kaynağını doğru kullanıyoruz. 20 ilçe belediyemizle beraber katılımcı belediyecilik diyerek yola çıkarak temel sorunları belirledik ve bunlara nasıl çözümler oluştururuzu düşündük. Otobüsleri satın aldığımız yerli fabrikamızı inceledik ve en ekonomik, kaliteli hizmeti çevreyi koruyarak yaptığını gördük” dedi.

“İşlere önden akıl koyuyoruz”

Lider adamın sorunu çözen adam olmadığını vurgulayan Başkan Yılmaz, sorunlar çıkmadan önce onu planlayıp sorun olmasını engelleyen insanın lider olduğunu söyledi. Şehrin önüne geçtiklerine dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Sorunlar çıkmasın diye valimizle, milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, siyasilerimizle idari mülki amirlerimizle sürekli istişare halindeyiz. Pandemi çıkmadan önce biz hep beraber akıl koyarak otobüs konusunda bu noktaya kadar geldik” dedi.

“Ücretsiz yolcu taşımada Türkiye 1.’siyiz” 

Şehirdeki vatandaşların yüzde 35’ini belediye otobüslerinin taşıdığını ve geriye kalan vatandaşları da diğer esnafların taşıdığını belirten Başkan Yılmaz “Uyumlarından dolayı, halkın memnuniyetini düşündükleri için şoför esnafımıza çok teşekkür ediyorum. Balıkesir’de günlük ortalama 250 bin vatandaş ulaşım araçlarını kullanıyor. Vatandaşlarımızın konforu için 1000’e yakın yeni durak, 500’e yakın durağı da yeniledik. Nüfusa oranla ücretsiz yolcu taşımada yüzde 50 ile Türkiye’de birinci sıradayız. Her iki vatandaştan birisini ücretsiz taşıyoruz. 65 otobüsümüz şehrimize hayırlı olsun. Son günlerde yaşanan yangınlarla devletimiz tüm imkânlarını kullanarak mücadele ediyoruz. Her yanan ağacın yerine yeni fidanlar dikeceğiz” dedi.Slider Altına