Header Reklam
Header Reklam

Balear Adaları'nda Turizm Ne Kadar Su Tüketiyor?

22 Mayıs 2023 Dergi: Mayıs-Haziran 2023
Balear Adaları'nda Turizm Ne Kadar Su Tüketiyor?

Avrupalılar için ünlü bir turizm merkezi olan İspanyol Balear Takımadalarında yaşayan halk arasında en sık yapılan yorumlardan biri, "Turistler çok su tüketiyor" idi. Ancak bu açıklama neye dayanıyordu ya da hangi veri ile destekleniyordu?

Turizm ve su arasındaki ilişkiye dair pek çok sorunun cevabı kolay değil. Turizm su tüketir, turistler yılın en sıcak zamanında gelir, su aktivitelerini tercih eder, yıkanır, duş alır vb. Nereden bakarsanız bakın, su turizmle bağlantılıdır ve su olmadan turizm gelişemez.

Kaotik bir faktör, turizmin sadece daha az su olduğunda en yüksek seviyede olması ve adaların genellikle alan ve yenilenebilir kaynaklar açısından sınırlamaları olmasıdır. Yani, birçok insan sınırlı bir süre için ve bir su stresi döneminde küçük bir alanda bir araya toplanmaktadır.

Bilgi eksikliği

Suyun turizm için önemi apaçık ortadaysa, neden ilgili tüm veriler incelenmedi? Çoğu zaman bunun nedeni, turistlerin kaldığı yerlerin, tıpkı sakinler, işletmeler ve endüstri gibi şehir şebekelerinden su almalarıdır. Tüm bu faaliyetler, şehrin tüketimi olarak bir araya toplanmıştır, yani faaliyetlere göre su kullanımı hakkında çok az bilgi vardır.

Bilimsel literatürde, dünya çapında su şirketinin, kuruluşunun veya zincirinin bu tür verileri sağladığı otel örnekleri vardır. Ancak birisi, İspanya'nın turistik bölgelerinin - örneğin Kanarya Adaları, Balear Adaları, Segura ve Júcar - hidrolojik planına bakarsa, özellikle turizmden kaynaklanan su tüketimine ilişkin veri bulamaz.

Pandemi: Eşsiz bir fırsat

2020 yılında Covid-19 salgını hayatımızı sert bir şekilde vurdu ve Balear Adaları'ndaki ana ekonomik sektörlerden birini etkiledi: Turizm. Tarihte ilk kez adaları ziyarete kapatan bir tecrit yaşadık. Mart ayının ortasından Haziran ayının sonuna kadar deniz ve hava yoluyla girişlerin yasaklanması “sıfır turizm” dediğimiz durumu beraberinde getirdi. Hareketlilik ve genel faaliyetler açıkça yaşamın temel yönlerine indirgenmişti. Su tüketimi yalnızca ada sakinleri tarafından yapıldı.

Bu anormallik, araştırma grubunda kendimize her zaman sorduğumuz soruya olası bir cevap düşünmemizi sağladı: Turizm gerçekte ne kadar su kullanıyor? 2020 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında belediye düzeyinde su tüketim verilerini elde edip, turizmin olduğu bir önceki yılın aynı aylarıyla karşılaştırabildik.

Bu iş kolay değildi çünkü belediyelerin işbirliğine ihtiyaç vardı ve örneklemin dört adayı ve belediyelerdeki farklı turizm türlerini temsil etmesi gerekiyordu. Balear Hükümeti Su Kaynakları Genel Müdürlüğü Etüt ve Planlama Servisi ile ortak çabalar, dokuz belediyeden veri alınmasında belirleyici oldu.

En turistik belediyeler en çok etkilenenler

Veri analizi, karantina sırasında - sıfır turizm dönemi - Balear Adaları'nda su tüketiminde %24'lük bir azalma olduğunu gösteriyor. Yani takımadalarda turizm her dört litreden birini tüketiyor. Hacme çevrilirse, bu yaklaşık 33 milyon metreküp olacaktır - bu, yeraltı suyuyla tarımsal sulamada kullanılana benzer bir rakamdır.

Mallorca'da, dolduğunda toplam 11 milyon metreküp depolayan iki rezervuar vardır. Her yıl, Balear Adaları'ndaki turizm, bu iki rezervuarın tamamen dolduğunda tuttuğu miktarın üç katını tüketecektir.

Bilimde, özellikle Balear Adaları gibi çok çeşitli bir alanda, ortalamalar bazen gerçekliğin en iyi yansıması değildir. Veriler belediye düzeyinde analiz edildiğinde elde edilen değerler başka bir anlam kazanıyor.

Su tüketimi, turizmde uzmanlık derecelerine bağlı olarak belediyeler arasında değişmektedir. Pandemi sırasında en turistik belediyelerin su tüketiminde %58, orta düzeyde turistik aktiviteye sahip belediyelerde %40 ve düşük aktiviteye sahip belediyelerde %14 azalma görüldü.

Genel bir değer olarak, Balear Adaları'ndaki turizm bize düşük görünebilecek bir su yüzdesi tüketiyor. Ancak belediyeler bazında ve turizmin derecesine ve türüne göre bu analize baktığımızda, bazı belediyelerde su tüketiminin çok önemli olduğunu ve bu belediyelerin turizmin su kaynakları üzerindeki gelecekteki baskılarını nasıl karşılayacağından emin olamayacağımızı görüyoruz.

Turizm su tüketiyor

Sakinlerin çoğunluğunun yaşadığı Palma veya Eivissa gibi büyük belediyelerde su tüketimi yüksektir. Dolayısıyla insan sayısı bakımından Balear Adaları'ndaki günlük baskı da suyun yönetiminde dikkate alınması gereken bir unsurdur.

Çalışma, daha önce bir izlenim olan ancak hakkında veriye sahip olmadığımız şeyi doğruluyor: Turizm su tüketiyor ve bazı yerlerde bunu aşırı derecede yapıyor. Araştırmamız ayrıca, bu tüketimden yalnızca turizmin sorumlu olduğu fikrini açığa çıkarıyor ve yerleşik nüfusun Balear Adaları'ndaki su kaynakları üzerinde de önemli bir baskı oluşturduğunu gösteriyor.

Mevcut ve gelecekteki su yönetimi, belediye tipine göre turistlerden ve bölge sakinlerinden gelen bu baskının fark edilmesini ve değerlendirilmesini içerir. Bu araştırma, su hakkında hayali veya uydurma kavramlar yerine gerçek verilerle ciddi bir tartışmaya girmemize yardımcı olacaktır.

Kaynak: The Conversation

Araştırmacılar: Bartolomé Deya Tortella, Celso García, Dolores Tirado Bennasar, Enrique Morán Tejeda, Jorge Lorenzo Lacruz, Pablo Rodríguez LozanoSlider Altına