Header Reklam
Header Reklam

Baksi Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi, Kent Ulaşımında Çevre Dostu Çözüm Sunuyor

17 Temmuz 2022
Baksi Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi, Kent Ulaşımında Çevre Dostu Çözüm Sunuyor

Yapıdrom A.Ş. tarafından fizibilitesini yapılarak hayata geçirilen akıllı kent sistemlerinden “Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi” kentler için çevre dostu mobilite olanağı sunuyor.

Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi; akıllı bisiklet kiralama terminali, akıllı park ünitesi ve akıllı bisikletlerden oluşuyor.

Akıllı bisiklet kiralama terminali; bisikletlerin kredi kartı ve/veya kent ulaşım kartları kullanılarak kiralanmasını sağlayan, endüstriyel bilgisayar entegreli, dokunmatik ekranlı, merkezi bilgisayar sistemi ile sürekli veri alışverişi yapan ve bölgesindeki park istasyonların yönetimi sağlayan akıllı ünitelerdir.

230x60x60 cm ölçülerindeki terminal kabin gövdesinin üretiminde galvaniz sac ve 4x4 lamine cam kullanılmaktadır. Üzerinde 17 inç, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran, online/offline kamera sistemi, kredi kartı, MrF kart okuyucu bulunan terminalin 3G wireless DSL bağlantısı bulunmaktadır.

Akıllı park; bisikletlerin kullanımda olmadığı zamanlarda otomatik kilit sistemi ile güvenli bir şekilde park edildiği, bisikletler ve terminaller arası veri entegrasyonu sağlayan elektronik akıllı ünitelerden oluşmaktadır. 35x30x80 cm ölçülerinde monoblok alüminyum döküm gövdeli bu üniteler, elektromekanik, sensörlü kilik sistemine ve 128x64 temassız kart okuyuculu interaktif ekrana sahiptir. Tuş takımı IP 65 koruma sınıfındadır.

Baksi Akıllı Bisikletler; içine yerleştirilen çiplerle istasyonla bağlantı kurup kilitlemeyi aktif hale getiren yazılım ile donatılmıştır. Standart boyutlarda olup şehir içi seyahat sınıfı bisikletidir. Sürüş yoluna göre vitesleri bulunması ve koltuğunun yükseklik seviyesinin ayarlanması ile sürücüye rahat ve güvenli bir sürüş sağlar.

Alüminyum kadro gövdeli Baksi akıllı bisikletler 36 inç çift kat jantlara ve Rollar Brake göbek vitese sahiptir.

Bu sistemde kredi kartını ile kiralama yapacak kişi ekranda bulunan “Bisiklet Kirala” butonuna basarak, bisikletini seçiyor ve sonra cep telefonu ile kredi kart bilgisini ve şifresini girdikten sonra sistem tarafından verilen fişin üzerindeki şifreyi parklarda bulunan ekrana “Enter” tuşuna basarak giriyor. Sistem otomatik olarak bisikleti boşa çıkarıyor. Sistemde “Abonman Kart” seçeneği de mevcut.

Yapıdrom A.Ş. tarafından geliştirilen Baksi Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi, İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Antalya gibi pek çok kentte olduğu kadar yurtdışında da büyük ilgi görüyor.Slider Altına