Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden Dev Yağmur Suyu Hattı

09 Nisan 2021 Dergi: Mart-Nisan 2021

Aydın Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri Posta Caddesi’nde dev borular ile yeni bir yağmur suyu hattı oluşturuyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nca kent genelinde altyapı ve üstyapı çalışmalarına devam ediyor.

Doğu Gazi Bulvarı’nda geçen yaz aylarında sıcak asfalt serimiyle beraber altyapı çalışması da yapılmıştı. Kanalizasyon hatları ile birlikte yağmur suyu hatları da bu çalışmayla birlikte yenilendi ve olası su baskınlarının önüne geçildi.

Bu çalışmanın bir bağlantısı olarak Doğu Gazi Bulvarı ve Posta Caddesi istikametinde toplamda 850 metrelik bir yağmur suyu hattı yapılıyor. Yeni yapılan hat ile 1600’lük entegre betonarme borular kullanılarak geniş ve çok uzun yıllar bölgenin ihtiyacını karşılayacak bir çalışma yürütülüyor.

Ayrıca bu hatta entegre edilecek 200 metrelik ızgara hattı bağlantısıyla da su birikmelerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Çalışmanın sona ermesiyle birlikte üniversite varyantından ve Doğu Gazi Bulvarı’ndan gelen yağmur sularının daha kolay bir şekilde deşarj edilmesi sağlanacak.