Header Reklam
Header Reklam

Ayasofya Meydanı’nda Dünyanın En Büyük Lale Halısının Açılışı Gerçekleştirildi

25 Nisan 2019
Ayasofya Meydanı’nda Dünyanın En Büyük Lale Halısının Açılışı Gerçekleştirildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 5. kez tasarladığı dünyanın en büyük Lale Halısı, Ayasofya meydanında İstanbullularla ve turistlerle buluştu. Lalenin gerçek vatanı olan İstanbul’da festival yapılmasının güzel bir adım olduğunu belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Arkadaşlarımızla bu sürecin daha ileriye taşınması için çalışma yapacağız” dedi.

Ayasofya Meydanı’nı 30 Nisan’a kadar ziyaret eden İstanbullular ile konukların, tarihsel geçmişinden bugüne özel motiflerin içinde bezendiği halı motiflerini görme ve Ayasofya ile Sultanahmet eşliğinde fotoğraf çektirme imkanı bulacaklarını ifade eden Ekrem İmamoğlu, şöyle konuştu;

Başkan İmamoğlu, İstanbulluları Lale Halısını Görmeye Davet Etti

“Halısıyla, lalesiyle motifleriyle tarihimizin sizlerle buluşması, bizim için keyif. Bütün İstanbullu hemşerilerimizi, bir tarafından Ayasofya, bir tarafında Sultanahmet olan bu meydanda 30 Nisan’a kadar devam edecek Lale Halısını ziyaret ederek, güzel bir İstanbul anısıyla buradan ayrılmalarını diliyorum. Huzuru, sevgi ve barışı simgeleyen, mevsimleriyle, yaşamıyla, insanıyla, tarihiyle ve maneviyatıyla güzel İstanbul’da, daha zevkli bir İstanbul sürecinde birlikte olmak dileğiyle Lale Halısı hayırlı olsun diyorum.”

Işıl ışıl güzel bir havada büyük emeklerle yapılmış olan halı motifinin hep beraber açılışını yapmaktan büyük keyif aldığını dile getiren Ekrem İmamoğlu, “Ayasofya ve Sultanahmet Meydanı, her tarafı tarih kokan, binlerce yıl öncesinden gelen maneviyatıyla, hassasiyetiyle çok özel bir meydan. Bu halının, şehrimizin dünya literatüründe belki de en ön saflarında bulunan Tarihi Yarımada’nın en üst seviyede ilgi gösterilen bu alanında kurulması da çok özel bir durum. Lalenin, değerli vatandaşlarımızla buluşarak bu geleneğin gelecek nesillere aktarılması, lalenin anavatanının İstanbul olduğunun hissettirilmesi çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Orta Asya’daki Tiyanşan Dağları’ndan doğup Anadolu’ya göçle birlikte İstanbul’a gelen lalenin, daha sonra İstanbul’dan bir Avusturya elçisi tarafından Avrupa’ya götürüldüğü bilgisini paylaşan Başkan İmamoğlu, “Lalenin bu mevsimde anavatanında bütün İstanbullularla ve yabancı misafirlerimizle buluşması ayrı bir simgedir. Lale Halısında üretilen lalelerin Konya’da yetiştirilen yerli üretim olması da bir başka güzellik” diye konuştu. 

1460 metrekarelik Lale Halısında 570 bin lale kullanılarak 4 farklı motif oluşturulduğunu ifade eden İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Burada önemli bir emek var. Bu emeğin karşılığı olarak bereket ve kahramanlığı sembolize eden koçboynuzu, Aile birlikteliğini simgeleyen bukağı, suyun hayattaki önemini vurgulayan su yolu ile bolluğu sembolize eden pıtrak desenleri, halı üzerinde farklı ölçeklerde karma olarak kullanılmıştır.”