Avrupa Hareketlilik Haftası Başladı

18 Eylül 2021 Dergi:

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) ulusal koordinatörlüğünü yürüttüğü, kentleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya teşvik eden ve her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın her yerinde kutlanan “Avrupa Hareketlilik Haftası”nın bu yılki etkinlikleri Mamak Üreğil Millet Bahçesi’nde düzenlenen açılış programıyla başladı.

Programın açılış konuşmaları Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, TBB Genel Sekreteri Birol Ekici, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ve Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı tarafından yapıldı.

Kaymakcı: “Kentlerimizi hareketli ve sürdürülebilir iklim değişikliğine ayak uydurmuş kentler olarak planlamak durumundayız”

Hareketli yaşamın önemine değinen Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, teknolojinin şehirleri ve insanları hantallaştırdığını, obezite, çevre kirliliği ve trafik sorunlarını arttığını kaydetti. Avrupa Hareketlilik Haftası’nı farkındalık oluşturmak için bir fırsat olarak değerlendiren Kaymakcı, Avrupa Birliği'nin, 2050 yılı için “iklim nötr kıta” hedefi olduğunu hatırlatarak “Şimdiden kentlerimizi hareketli ve sürdürülebilir iklim değişikliğine ayak uydurmuş kentler olarak planlamak durumundayız” dedi.

Katılım Öncesi Yardım çerçevesinde bakanlıklar, belediyeler, sivil toplum kuruluşlarının hareketliliği, iklim değişikliğini, dijitalleşmeyi dikkate alan projelere kaynak bulabileceğini kaydeden Kaymakcı, TBB ile bu konuda çok fazla etkinlik yaptıklarını belirtti. 

Bisikletin ulaşım aracı olarak görülmesi gerektiğin söyleyen Kaymakcı, “Bisiklet, dünyanın her ülkesinde ve ülkemizde aynı zamanda bir trafik aracıdır ve bisikletliler de aynı ehliyeti olan sürücüler gibi sürücülerdir. Dolayısıyla diğer araçların ve sürücülerin, bisikletlilere ve bisikletlere saygı göstermesi ve kurallara uyması çok önemli. Bu bizim daha sağlıklı, daha hareketli, bir toplum oluşturabilmemiz için de gerekli” diye konuştu.

Ekici: “Bu yıl 527 belediyemiz katılıyor”

Günümüzde modern yaşam tarzının insanları daha konforlu ancak daha hareketsiz yaşam tarzına yönelttiğine dikkati çeken Genel Sekreter Ekici, “En hızlı giden araba, en konforlu araba, en rahat koltuk, en iyi masa bizi aslında bizi insan yaşam tarzının gerektirdiği yaşam şeklinden uzaklaştırıyor. Bunlar bizim sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Hepimiz hareketsizlik içerisinde kalıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hareketsizliğin sebep olduğu hareketsizliği sigaradan sonra insan sağlığına en büyük tehdit olarak kabul ediyor” dedi.

Ülkemizde nüfusun yüzde 27’sinin obeziteyle mücadele ettiğine vurgu yapan Ekici, insan doğasına uygun hareketli ulaşım yöntemlerinin tercih edilmesi gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti: “TBB olarak belediyelerimizi teşvik edebilmek için 2018 yılından beri Avrupa Hareketlilik Haftası koordinasyonu kapsamında her yıl belediyelerimizi bu tür etkinlikler yapmaya davet ediyoruz. Son 2 yılda dünyada en çok belediyenin katıldığı ülke olduk. 527 belediyemiz bugün itibarıyla Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılacağını taahhüt etti. Bu sayının 600-700’ü geçeceğine inanıyoruz. Belediyelerimizin yaptıkları yürüyüş ve bisiklet yolları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve Birliğimizin teşvikleriyle insan doğasına daha uygun hareketli yaşam tarzını temenni ediyorum.”

Köse: “Hemşehrilerimize sağlıklı ve güvenli hareketlilik sunmak için azami gayret gösteriyoruz”

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, belediyelerin Millet Bahçeleri, açık-kapalı spor alanları, havuzlar, macera parkları ile sağlıklı ve güvenli bir hareketlilik sunma gayreti içerisinde olduğunu söyleyerek “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesi çerçevesinde şehir hayatını insanın mutluluğu merkezli, insan sağlığına ve güvenliğe özen gösterilerek tasarlanması için biz de azami gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Sırmalı: “Artık bisikletler ulaşım aracı olmuş durumda”

Programa emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı ise, “Sağlıklı yaşamak için hareket etmek, yürüyüş, bisiklet çok önemli. Artık bisikletler ulaşım aracı olmuş durumda. Gelişmiş ülkelerde bisikletler için özellikle yollar yapılıyor ve insanlar ev ve iş yerlerine bisikletle gidip gelmekteler. İnşallah bu yolların her geçen gün ilçemizde, ilimizde ve ülkemizde arttığını görmek istiyoruz” sözlerine yer verdi.

Protokol konuşmalarının ardından etkinlik, müzik dinletisi ve katılımcıların katıldığı bisiklet turuyla son buldu. Bisiklet turunda ise, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Çekya’nın Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek ve diğer katılımcılar pedal çevirdi.