Avrupa’dan 45 hükümet dışı aktör: "Emisyonların sıfırlanması ve ulusal katkı beyanlarının güçlendirilmesi AB için bir fırsat"

13 Ara 2018

cop24 iklim degisikligi

Avrupa’dan 22 şirket, 15 yatırımcı, 6 şehir ve 2 bölge, İklim Konferansı (COP24) yan etkinliklerinde başlatılan bir hükümet dışı aktörler girişimine katıldı. İklim eylemi konusunda örnek teşkil eden bu 45 aktör, AB ülkelerini 2020’ye kadar uzun vadeli iddialı hedefler belirlemeye ve katkı beyanlarını güçlendirmeye davet ediyor. 

Step Up Now isimli yeni girişim, yeni bir Avrupa ekonomisi ve toplumu yaratılması için ortak bir vizyon belirliyor. Girişim, iklim değişikliyle mücadele konusundaki fırsatları yakalayan ve en geç 2050’ye kadar sıfır emisyonlu bir Avrupa inşa etme yolunda hızlı ve önemli adımlar atan AB şirketleri, yatırımcıları, şehir ve bölgelerini ön plana çıkarıyor. 

Açıklamada, “Bu daha iyi, sağlıklı ve sürdürülebilir bir hayat tarzını destekleyen, dönüşüm yönetimi, büyüyen sektörlerde nitelikli işlerin yaratılması, yenilikçi sektörlerin desteklenmesi, dayanıklı altyapıların inşa edilmesi ve iş modellerinin geliştirilmesi için bir fırsattır” ifadelerine yer veriliyor.

Bu girişim, Talanoa Diyaloğu çerçevesinde faaliyetlerini arttırmayı ve kendilerine düşeni yapmayı taahhüt eden hükümet dışı aktörler tarafından sunulan çok önemli bir katkı. Girişime katılan 45 aktör, AB’nin Paris Anlaşması çerçevesinde sunulan katkı beyan (NDC) hedeflerini güçlendirmesine ve 2020’ye kadar uzun vadeli bir karbonsuzlaştırma patikası belirlemesine dair beklentilerini dile getirdi:

“AB, en geç 2050 itibarıyla sıfır emisyon hedefini gerçekleştirmek için gereken bilgi, beceri ve ekonomik güce sahiptir. Önümüzdeki 10 yıl içinde çabaların arttırılması ve mevcut 2030 hedeflerinin bu doğrultuda yeniden gözden geçirilmesi esastır. Avrupa ülkelerinin sıfır emisyonlu bir geleceğe öncülük edebileceğini ve etmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Girişime destek veren CEO ve Belediye Başkanları:

“İklim değişikliğine karşı harekete geçilmesi gereken en doğru ikinci zaman, şu andır; en doğru zaman geçti gitti. Şu an emisyon azaltımı, etkin karbon fiyatları, önemli ortaklılar ve iklim riski yönetimini destekleme zamanıdır”
José Manuel Entrecanales Domecq, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, ACCIONA
 
“Yeşil enerji artık fosil yakıt enerjisiyle rekabet etmektedir. Yeşil enerji dönüşümün hızlandırılmaması ve AB’nin 2050’ye kadar sıfır emisyon hedefini gerçekleştirmemesi için hiçbir ekonomik sebep bulunmamaktadır.”
Henrik Poulsen, CEO, Ørsted

“Enerji tüketimi ve üretiminin değiştirilebileceğini düşünüyoruz ve bizim vizyonumuz insanları enerjiyi daha akıllıca kullanmaları yönünde teşvik etmek. Enerji piyasasındaki değişime katkıda bulanacak yenilikleri ve gelecekte daha fazla yenilenebilir enerji tedarik edilmesini kolaylaştıracak yeni teknolojilerin nasıl entegre edilebileceğini araştırıyoruz.”
Stanislav Chvála, CEO, Nano Energies
 
“Rüzgar gelir sağlayan ve doğayı korurken topluma daha iyi bir hayat tarzı sunan bir doğal kaynak. AB’nin yenilenebilir enerji alanındaki şirketlere yapılan doğrudan yatırımları kolaylaştırarak ve destekleyerek, yatırımcıları doğru yolda olduklarına dair temin etmesini istiyoruz.”
Valentin Vrabie, Medgidia Belediye Başkanı, Romanya
 
“İklim hareketinin aciliyeti bize çabalarımızı güçlendirmemiz için gerekli-araçlara erişim sağlamalıdır. Hep birlikte bunu başaracağız, umut ve iyimserliğe ihtiyacımız var çünkü gezegenimiz bunu hak ediyor ve vatandaşlarımız bunu istiyor.”
Philippe Close, Brüksel Belediye Başkanı, Belçika