Header Reklam
Header Reklam

"Atık Toplama Maliyetinde ve Karbon Salımında Yüzde 55'e Varan Azalma Sağlanabilir"

28 Ekim 2016

Geleneksel atık toplama sistemlerine yenilikçi ve çevreci bir çözüm sunan akıllı atık toplama sistemi Evreka, Türkiye'de atık yönetimi hakkında kapsamlı bir araştırma hazırladı. Araştırmada ortaya çıkan veriler hayli ilginç...
 
Türkiye nüfusunun yüzde 77'si kentsel alanlarda yaşıyor. Ortalama bir kişi, yılda kendi ağırlığının altı katı kadar çöp üretiyor. Peki Türkiye geneline bakıldığı zaman ortaya nasıl bir tablo çıkıyor? Bir günde kişi başı üretilen çöp miktarının en çok olduğu iller Muğla, Edirne, Kars olurken, en az olduğu iller ise Trabzon, Rize, Hakkari oluyor.
 
Çöp arabaları 45 milyar kilometre yol yapıyor

Atıkların geneline bakıldığında yüzde 25'inin geri dönüştürülebilir ambalaj atıkları, yüzde 34'ünün ise mutfak atıkları olduğu görülüyor. Türkiye'de her 50 kişi için 1 tane yer üstü konteyneri bulunuyor. Bu konteynerleri toplamak için her gün çöp arabaları yola çıkıyor. Evsel atıkların toplanması için kullanılan araçların yıllık aldıkları yol 45 milyar kilometre. Yani bu, dünyanın 48 defa güneş etrafında dönmesiyle aynı uzunlukta. Bu araçların aldıkları yol boyunca yaydıkları CO2 miktarı ise 35 bin ton. Bunu nötrlemek için 1.6 milyon Belgrad Ormanı kadar ağaç dikmek gerekiyor.
 
Peki bu durumu değiştirmek için ne yapılabilir?

Araçların gitmesi gereken günlük rotaları iyileştirmek mümkün. Böylece atık toplama maliyetinde ve karbon salımında yüzde 55'e varan azalma sağlanıyor. Bu noktada devreye Evreka giriyor.
 
Evreka akıllı atık toplama sistemi, geleneksel atık toplama sistemlerine yenilikçi ve çevreci bir çözüm sunuyor. Evreka, kablosuz doluluk algılama sensörleriyle çöp konteynerlerinin doluluk oranını anlık olarak ölçüyor, M2M teknolojisiyle bu veriyi bulut sistemine gönderiyor. Topladığı bu verileri işleyerek optimize edilmiş günlük atık toplama rotaları oluşturuyor. Günlük oluşturulan bu rotalar, şoförlerin kolaylıkla kullanabileceği navigasyon sistemlerine iletiliyor. Bu sayede optimize edilmiş rotayı takip eden şoförler sadece gerekli noktaları ziyaret ediyor. Böylece, zaman ve enerji kaybı önleniyor, karbondioksit salımı azalır ve çöp toplama maliyetinde yüzde 55'e varan azalma görülüyor.
 
Günümüzde atık toplama sistemi, teknolojinin avantajları kullanılmadan, statik rotalama ve planlama yöntemleriyle yapılıyor. Doluluk oranları dikkate alınmaksızın her çöp konteynerinin ziyaret edilmesi maliyetli ve verimsiz bir yöntemdir. Kullanılan bu geleneksel sistem, yüklü bir maliyete, çalışanların ve ekipmanların verimsiz kullanılmasına ve taşıtlar tarafından doğaya salınan zehirli gazlara bağlı olarak hava kirliliğine sebep oluyor. Evreka Akıllı Çöp Toplama Sistemi sayesinde bu sorunlar ortadan kalkıyor.
 
Atıklar geri dönüşümle kurtarılacak

Peki toplanan atıklar ne yapılıyor? Toplanan belediye atığının yüzde 37,8'i belediye çöplüğüne gönderilirken, yüzde 60,5'i düzenli depolama ve kompost tesislerine gidiyor.
 
Belediye atıklarının geri dönüşümüyle oldukça kritik öneme sahip. Geri dönüşümle 68 milyon yani 3,8 bin futbol sahası kadar ağaç; 106 milyon metreküp su; Türkiye'nin üç yıllık petrol tüketimine denk gelen 44 milyon varil petrol ve Keban Barajı'nın üç yıllık enerji üretimine eşit olan 19 milyar kilowatt saat enerji kurtarılabilir.
 
Belediyelerin atık yönetimi harcamalarına da bakmakta fayda var. En son 2014 yılında belediyeler temizlik işleri için 5.5 milyar TL harcadı. Aynı parayla her yıl 525 ilkokul yaptırılabilir.
 
Tüm bu veriler ışığında geri dönüşümle birlikte görülüyor ki, doğal kaynaklar korunurken, hem istihdam hem de katma değer kazanılıyor.