ASELSAN ve TEMSA'dan yerli elektrikli otobüs için iş birliği

18 Mayıs 2015 Dergi: Mart-Nisan 2015

ASELSAN ve TEMSA, yerli elektrikli otobüs için iş birliği yapıyor. ASELSAN tarafından geliştirilen; motor ve motor sürücüleri, batarya ve batarya yönetim sistemleri, araç kontrol ve yönetimi sistemleri, radar, gece görüş sistemleri, ultrasonik sensörler, haberleşme sistemleri gibi elektrikli araç bileşenlerinin, TEMSA tarafından geliştirilen ulaşım araçlarına entegre edilmesine yönelik olarak iki firma arasında anlaşmaya varıldı. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat ve Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun tarafından imzaları atılan anlaşma kapsamında sürdürülecek çalışmalar ile, TEMSA’nın ürettiği ulaşım araçları için, kritik teknolojiye dayalı bileşenlerinin yerli imkânlar ile geliştirilip üretilmesi sağlanmış olacak.

Düzenlenen törende bir konuşma yapan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat, “ASELSAN olarak, askeri alanda komuta-kontrol, güç elektroniği, motor kontrol ve görev bilgisayar sistemlerinden edindiğimiz bilgi birikimi ve deneyimini elektrikli araç sektörüne aktaracağız. ASELSAN’ın geliştirdiği milli, özgün, yüksek güvenilirlikli, düşük maliyetli, verimli ve kritik teknolojiye sahip ürünler yerli elektrikli araç geliştirilmesinde kullanılarak, küresel pazarlarda oyuncu olmayı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Canpolat, otomotiv sanayisinin en önemli oyuncuları arasında yer alan TEMSA ile imzaladıkları anlaşma sayesinde, teknolojik olgunluğu yüksek milli ulaşım sistemleri endüstrisi ve ekosisteminin oluşmasını hedeflediklerini de kaydetti.   

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun ise, ASELSAN ile TEMSA arasında imzalanan anlaşma ile otobüs üretiminde yepyeni bir dönemin başlayacağını vurgulayarak, “%100 yerli otobüs üretimini gerçekleştirmeye yönelik olan bu iş birliği hem ülkemiz hem de sanayimiz için oldukça önemli bir adım. Otomotiv endüstrisi, ihracat kalemlerimizin en ön sırasında yer alıyor. Ancak Türk otomotiv endüstrisinin hayalini, özlemini duyduğu gelişme ise %100 yerli üretim bir araç oldu.  ASELSAN ve TEMSA’nın iş birliği bu hayalin gerçeğe dönüşmesini sağlayacak. Bu değerli projenin, en önemli özelliklerinden biri ulaşım sistemleri arasında ihtiyaç duyulan  çevreci özelliği. Elektrikli araç üretimini yerlileştirme stratejisi sektörün en önemli fırsatlarından biri. Bu nedenle otobüslerinin tasarımını yurti çinde gerçekleştiren ve üreten TEMSA, bu tecrübesini ASELSAN'ın elektrik ve elektronik tecrübesi ile birleştirerek ortak bir elektrikli otobüs tasarımına başlıyor. Bu önemli anlaşmanın ülkemiz ve iki şirketimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Etiketler


Slider Altına