Header Reklam
Header Reklam

Antalyalı çiftçiye 2017’de elektrik bedava

22 Şubat 2017 Dergi: Ocak-Şubat 2017
Antalyalı çiftçiye 2017’de elektrik bedava

Döşemealtı bölgesinde kurdukları güneş tarlalarının üretime başladığını söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, belediye ile protokol imzalayan sulama birlikleri ve kooperatiflerde 2017’de elektriğin bedava olacağını müjdeledi. Türel, “Mart 2017’de 1 megavatlık diğer etabı da açılışa hazır hale getiriyoruz. Toplam 2 megavat olacak. BAKA ile 3 megavatlık daha güneş enerji santralinin yatırımına başlayacağız. Toplam 5 megavatlık dev bir üretim kapasitesine sahip olacağız. Böylece sorumluluğumuzda olan sulama kooperatiflerimizin elektrik bedellerini büyükşehir olarak biz karşılayacağız” diye konuştu.

“3 megavatlık yeni bir güneş enerjisi santrali için çalışmalar başladı”

Büyükşehir belediyesi tarafından Döşemealtı ilçesi, Mellidağ mevkiinde 33 bin metrekarelik bir alanda kurulan güneş enerji santralinin 1 megavatlık ilk etabı Kasım ayı itibarıyla elektrik üretimine başlamış ve ulusal elektrik ağına bağlanmıştı. Projenin 1 megavatlık ikinci etabı ise önümüzdeki Mart ayında üretime hazır hâle gelecek ve Haziran ayında sisteme entegre edilecek. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Murat Demir,  “Ulusal ağa verilen elektrik miktarı Büyükşehir Belediyesi’nin hesabında toplanacak. Elektrik miktarını dağıtım şirketine bedel üzerinden satıp, elde edilen gelirle sulama kooperatiflerin tarımsal sulamada kullandığı elektrik bedelini ödeyeceğiz. Toplam 2 megavatlık üretimden 2 milyon 700 bin kilovat saat yıllık üretim kapasitesi bekliyoruz” dedi.

3 megavatlık yeni bir güneş enerjisi santraliyle ilgili çalışmalara başladıklarını söyleyen Demir, “Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile birlikte toplam 3 megavatlık güneş enerji santrali kurmak için protokol imzaladık. Proje çalışmaları başladı. 2017 yılı içerisinde bu projenin de tamamlanmasını hedefliyoruz. Proje tamamlandığında toplam 5 megavat elektrik üretim kapasitesine ulaşacağız. 6 milyon 750 bin kilovat saatlik yıllık toplam üretim olacak. Sorumluluğumuzdaki sulama birliklerinin kullandığı elektriği büyükşehir belediyesi karşılayacak” şeklinde konuştu. Slider Altına