Header Reklam
Header Reklam

Altuğ Bilgiç, Xylem Türkiye Genel Müdürü Oldu

22 Nisan 2022 Dergi: Mart-Nisan 2022
Altuğ Bilgiç, Xylem Türkiye Genel Müdürü Oldu
Xylem, kendisini dünya genelindeki en zorlu su sorunlarını çözmeye adamış lider bir su teknolojisi şirketi. Su ile ilgili kritik sorunlara yenilikçi çözümler geliştirerek müşterilerinin su ve kaynak yönetimlerini optimize etmeyi sağlayan firmanın en çok değer verdiği pazarlardan biri de Türkiye. Bu bağlamda ciddi adımlar atan Xylem’in yeni hamlesi, 20 yılı aşkın süredir yurt dışında uluslararası şirketlerde yöneticilik tecrübesi bulunan Altuğ Bilgiç’i genel müdürlük koltuğuna oturtmak oldu. Bilgiç, Şubat 2022 itibarıyla görevi devraldı. 
 
Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü’nde, Yüksek Lisans eğitimini ise Purdue Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış olan Altuğ Bilgiç, Ohio State Üniversitesi'nde de MBA eğitimini gerçekleştirdi. Bilgiç, kariyeri boyunca farklı ülkelerde; Rolls-Royce şirketinde Baş Mühendis, Weir Oil & Gas şirketinde sırasıyla Mühendislik Müdürü, Dubai merkezli Avrupa, Orta Doğu & Afrika (EMEA) bölgesinde Bölge Satış Müdürü, Azerbaycan Bakü merkezli Rusya ve Orta Asya (RCA) bölgesinde Genel Müdür olarak çeşitli görevlerde bulundu. Altuğ Bilgiç, Xylem Türkiye’ye katılmadan önce, Sulzer şirketinin Katar operasyonunda genel müdür olarak görev yapıyordu. 
 
Xylem Türkiye'nin Yeni Ofis Açılışı Yoğun Bir Katılımla Gerçekleşti 

2021 yılının sonlarında Türkiye’nin önde gelen pompa ve su arıtma sistemleri şirketi Anadolu Flygt’ı satın alarak pazardaki organizasyonunu büyütmekte ne kadar kararlı olduğunu somut bir şekilde gösteren Xylem, merkez ofisini Ataşehir’e taşıdı. Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde üretim faaliyetlerine devam edecek olan Xylem Türkiye, Ataşehir’de konumlanan yeni ofisiyle, büyüyen hedeflerine birlikte yürüyeceği geniş iş gücüne daha yakın olmayı hedefliyor. Xylem, Türkiye’yi bölgesel bir üretim üssü haline getirmeyi amaçlıyor. 
 
Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılışa Xylem Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Gelişmekte Olan Pazarlar Başkanı Franz Cerwinka ile Xylem Orta Doğu ve Türkiye Direktörü Naji Skaf katılarak, Xylem’in global vizyonundan, sosyal sorumluluk projelerinden ve Xylem Türkiye’nin yeni yapılanmasından bahsettiler. Xylem Türkiye’nin Ataşehir Büyükhanlı Plaza’daki ofisinin açılışında Xylem üst düzey yetkilileri, şirketin küresel hedeflerinin bir parçası olarak Türkiye pazarına verdikleri önemi ve olumlu beklentilerini vurguladılar. Türkiye eksenindeki amaçlarını ortaya koyan bir konuşma yapan Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç, şunları söyledi: “Xylem’in Türkiye’deki hedeflerinin büyüklüğünü biliyoruz, çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Bir terim var-İngilizceden çevirmek gerekirse- ‘Türkiye için Türkiye’… Türkiye’deki Xylem ürünlerini Türkiye’de üretmek ve daha da ötesine geçerek Türkiye dışı coğrafyalarda da ‘Türkiye’ kavramına gireceğiz. Bunun için Türkiye’de imalat, Türkiye’de montaj yapacağız. Hem Türkiye ekonomisine hem de insanlarımıza destek vereceğiz. Bu ofis bunun bir başlangıcı. İstanbul’un daha merkezinde yerimizi alarak müşterilerimize daha yakın olacağız”. Xylem Türkiye’nin yeni ofisinin açılışına çok sayıda basın mensubu katıldı.  


Slider Altına