Header Reklam
Header Reklam

Altın Eldiven Ödülleri’nde Otokar’a 2 ödül birden

02 Aralık 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016
Altın Eldiven Ödülleri’nde Otokar’a 2 ödül birden

Otokar, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından bu yıl 2. kez düzenlenen "Altın Eldiven ve Altın Öneri İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG)" yarışmasında iki ödül birden kazandı.OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi kapsamında üretim çalışmalarını en üst düzey güvenlik önlemleriyle sürdürerek kaliteli bir işyeri anlayışı sunan Otokar, bu yıl 135 başvurunun gerçekleştiği yarışmada tanker üretiminde riskli durumları ortadan kaldıran "Tanker Döndürme" projesi ile "Altın Eldiven", üretim esnasında çalışanlarda el, kol bilek ve bel incinmelerini sona erdiren "Treyler Kapı Döndürme” projesiyle de "Altın Öneri" ödüllerinin sahibi oldu.
Lojistik sektörüne tenteli, frigorifik, tanker, semi-treyler ve kamyonüstü uygulamaları ile hizmet veren Otokar’ın “Tanker Döndürme” projesi tanker şase grubunun kaynatılmasından sonra döndürme aparatında, şase grubuna kadar döndürülmesini kapsıyor. Yeni çalışma modeli ile operatör hataları, çevirme işlemi sırasında güvenlik alanı ihlali, iş gücü kaybı risklerinin yanı sıra tankerin yere düşürülmesiyle doğabilecek maddi riskler de ortadan kaldırdı.
Üretim süreçlerinde topyekûn mükemmellik felsefesini benimseyerek iş süreçlerini ulusal ve uluslararası standartlara göre en üst seviyede tedbirlerle yöneten Otokar'ın "Treyler Kapı Döndürme" projesi ise çalışanlarda kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarını ortadan kaldırdı. Proje sayesinde üretim esnasında çalışanlar için risk oluşturan el, kol, bilek ve bel incinmelerinin önüne geçildi. Ayrıca, işçilik maliyeti yarıya düşürülerek, kapıların döndürülmesi sırasında meydana gelebilecek kalite problemleri giderildi.Slider Altına