Header Reklam
Header Reklam

Alman Exide ile OzEnergy’den Enerji Depolamada Dev İşbirliği

05 Nisan 2023 Dergi: Mart-Nisan 2023
Alman Exide ile OzEnergy’den Enerji Depolamada Dev İşbirliği

Türkiye’de ve Avrupa’da güneş enerjisi alanında birçok alanda faaliyet gösteren OzEnergy, enerji depolamada 130 yıllık Alman devi Exide Technologies ile partnerlik genişletme sözleşmesi imzaladı.
Üst düzey katılımla gerçekleşen imza töreninde hem Türkiye'de hem Avrupa'daki projelerde  OzEnergy ve Exide Technologies’in birlikte çalışacakları ilan edildi. 
Enerji depolamada Türkiye’nin ileri mühendislik ve hizmet kabiliyetleri ile Alman teknolojisinin kalitesini birarada sunacak olan bu tam hizmet partnerlik işbirliği protokolü ile iki firma Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın birçok ülkesinde de enerji depolama süreçlerine birlikte çalışacak. Protokol ile enerji depolamada hem ürün hem de mühendislik hizmetinin tüm dünyada işbirliği ile sunulması amaçlanırken uzun vadede ana hedef ise Türkiye’nin Exide Technologies’in satış ve üretim portfoyünde önemli bir noktaya gelmesi.”
İmza törenine OzEnergy Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, OzEnergy Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su, Fatih Serkan Albayrak ve OzEnergy Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Sarpdağ beraberinde Exide Technologies Büyük Ölçekli Depolama Sistemleri Yöneticisi Claudio Palillo, Exide Technologies Enerji Sistemleri Satış ve İş Geliştirme Direktörü Francesco Tondo ve geniş bir yatırımcı portföyü katıldı.

Depolama Teknolojileri Güneşi Ateşleyecek

OzEnergy Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Serkan Albayrak, OzEnergy olarak yaklaşık 15 yıldan beri hem Türkiye'de hem Avrupa'da güneş enerjisi alanında birçok alanda faaliyet gösterdik. Proje geliştirmeden tutun, inşaat ve kurulum süreçleri, yatırımlar ile bakım süreçleri derken 2017 yılına kadar farklı kimliklerle güneş enerjisi alanında farklı yatırımlar yaptık. 2017 yılından itibaren de OzEnergy kurumsal kimliği altında, Türkiye'de ve Avrupa'da güneş enerji santrali yatırımlarında EPC firması olarak yer almaya başladık. Bu anlamda Türkiye'de ve Avrupa'da 350 megawata yakın güneş enerjisi kurulumunda aktif rol almış bulunmaktayız. Malum, özellikle son dönemdeki pandemi dönemi ve Ukrayna’da yaşayanlardan sonra güneş enerjisi her zamandan daha fazla ilgi gören bir yatırım alanı haline geldi ve güneş enerjisinin yanına da depolama alanında çok iyi talep gelmeye başladı. EPDK rakamlarına göre Türkiye’de 2022 sonu itibarıyla 164 GWh güce sahip olabilecek 2.753 enerji depolamalı rüzgâr ve güneş projesi için başvuru yapıldı.  Bu başvurulara karşılık, enerji depolamalı yatırımlar için tahsis edilebilecek kapasitenin 30 bin megawatt düzeyinde olacağı ve bunun da 40-45 milyar dolar düzeyinde bir yatırım anlamına geleceği açıklandı. Enerji depolama alanında hem globalde hem de dünyada üretim, hizmet ve ileri mühendislik hizmetlerine olan talebin hızla artacağını öngörerek adımlarımızı Türkiye’nin enerji depolamada da bir üretim üssü haline gelmesi için atıyoruz” dedi. 

“Türkiye'de de depolama pazarına aktif olarak  OzEnergy ile birlikte giriyoruz”

Exide Technologies Enerji Sistemleri Satış ve İş Geliştirme Direktörü Francesco Tondo, “OzEnergy ile yenilenebilir enerji teknolojilerinde iş ortağı olmaktan heyecan duyuyoruz. Enerji depolama çözümlerimiz, OzEnergy'nin anahtar teslim güneş enerjisi santrali sistemlerinin önemli bir oyuncusu olacak. Bu değerli ortaklığın müşterilerin temiz ve sürdürülebilir enerji hedeflerine ulaşmalarına daha verimli ve daha üstün teknolojilerle ulaşmalarına yardımcı olacağına inanıyoruz. Türkiye'de de büyük ölçekli depolama pazarına aktif olarak gireceğiz ve ortağımızı desteklemek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" dedi.

“Güneş’te ileri teknoloji mühendislik ile hizmet ihraç edeceğiz”

OzEnergy olarak güneş enerjisi alanında Avrupa'nın en büyük yatırımcısı olan Enerparc AG ile uzun yıllardır işbirliği içerisinde olduklarını belirten Fatih Serkan Albayrak, “Enerji depolamada Türkiye'ye know-how transferini yaparken dünyadaki en güçlü partnerlerden biri olarak Exide Technologies firması ile beraber bir işbirliğine gitme kararı aldık. Bu anlamda hem Türkiye'de hem Avrupa'daki projelerle beraber hareket edeceğiz. EPDK’nın açıkladığı rakamlara göre enerji depolama alanında yaklaşık 20-25 milyar dolar yatırım beklendiğine dair bir açıklama yaptı. Enerji depolama alanında zaten yapılan başvura baktığınızda Güneş Enerji Santrali lisans yatırımından daha fazla miktarda enerji alanında yatırım talebi söz konusu. Özellikle elektrikli otomobillerin gelmesiyle ve güneş enerji santral yatırımlarının artmasıyla depolama teknolojileri enerjnin şebekedeki dağınıklığının ve dengesizliğin de yönetimini sağlayacak bir alan olacak. Bu anlamda önümüzdeki yatırımlarda biz “Exide Technologies” şirketi ile çok güzel bir işbirliğine gittiğimize inanıyoruz. Çok heyecanlı ve büyümekte olan bir sektördeyiz. Enerji projelerinde Exide Technologies ile birlikte aktif olarak yer alacağız. Ayrıca Türkiye'deki mühendislik altyapımızla beraber Exide Technologies’in Avrupa'daki müşterilerine de hizmet vermeye başlayacağız. Bu anlamda hizmet ihracı anlamında ülkemize güzel katkılarda bulunacağını düşünüyoruz” dedi.

“Yatırım potansiyelinden maksimum faydalanacağız”

OzEnergy Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Sarpdağ, yatırımcılarının kaliteye önem verdiklerini belirterek “Her işe talip olan bir firma değiliz. Dev Türk şirketlerimizin güneş enerjisi yatırımlarına OzEnergy olarak imza attık. Uluslararası birçok firmanın Türkiye’deki yatırımlarına öncülük ettik. Tüm Türkiye’de çok farklı yerlerde arazi tipi güneş enerjisi santralleri kurulumları gerçekleştirdik.  Bizim yaptığımız tüm tasarımlar Almanya’da mühendisler tarafından gözden geçiriliyor. Kullandığımız tüm ekipmanlar yerli ya da yabancı olsun Alman mühendislerimiz tarafından kontrol edilmektedir. İşbirliğimizi dünya çapında daha da genişleterek özellikle güneş enerjisi ve enerji depolamadaki bu yatırım potansiyelinden maksimum şekilde faydalanmak için elimizden geleni yapacağız. Enerji depolama sistemlerinde yaklaşık olarak 500 bin Euro civarında bir megavat saatlik bir yatırım yapabilirsiniz. Enerji depolama sistemlerinde amortisman süresi de aynı güneşte olduğu gibi beş yılın altında olacaktır. Bizler de yenilenebilir enerji teknolojileri ile birlikte bu değerli yatırım potansiyelinden maksimum şekilde faydalanmak için elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

“Exide Technologies Türkiye’de Üretim Planlıyor”

OzEnergy Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Sarpdağ, “Bir sonraki aşamada Exide Technologies ile hedefimiz enerji depolamada üretimin Türkiye'de de bir parçasının olması yönünde olacak. Biliyorsunuz son dönemde dünya daha çok yerel üretime doğru kayıyor. Halihazırda biz de Türkiye'nin hem insan kaynağı gücü, hem mühendis altyapısı, hem teknik altyapısı gücünü göz önüne alırsak Avrupa'da birçok uluslararası firma ile yaptığı gibi biz Exide Technologies ile Türkiye'de benzer bir çalışma yapmak istiyoruz ve enerji depolamada üretimin Türkiye'de de bir parçasının olması yönünde ilk adımlarımızı atmak üzere harekete geçiyoruz” diye konuştu.
Güneş enerjisi sektörünün tanınmış oyuncularından biri olan OzEnergy’nin Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Sarpdağ, “Exide Technologies ile stratejik ortaklığımızın bir sonraki adımını atmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu anlaşma, müşterilerimize hizmet verme yeteneğimizi artıracak, projelerimize önemli ölçüde artı verimlilik kazandıracak. Exide Technologies ile işbirliğimiz, Türkiye ve Almanya'da büyüyen enerji depolama pazarına hizmet etmek için ideal olarak uygun güçlü bir tedarik zinciri oluşturacak” dedi.

“Santrallerin verimliliği depolama ile yükseliyor”

Elektrik depolama sistemlerinin diğer faydalarına değinen OzEnergy Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, “Türkiye’de 1 megavatlık bir güneş enerjisi santrali kurulumunun 750 bin dolar civarında olduğunu örnek verelim bir de yanına bir enerji depolama koyduğumuz zaman yaklaşık 500 bin dolar ek bir maliyet getirecek fakat enerji depolama teknolojilerinin üretimini Türkiye’de gerçekleştirdiğimizde mutlak bir maliyet avantajımız olacak. Bu teknolojileri daha geniş bir kitleye ulaştırdığımızda bir ülkenin yeni kurulacak elektrik enerjisi santrali ve elektrik üretim ihtiyacı optimize edilecek ve bu sebepten dolayı enerjide dışa bağımlılığımız da azalmış olacak. Maliyetler yine işletme sahibinin hesabına geri dönecektir” diye ekledi.

Afet Anında Enerji Depolama Konteynerları İmdada Yetişir

Afet durumunda da enerjinin depolanması gerekliliğine dikkat çeken OzEnergy Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Serkan Albayrak, “Afet zamanları için de eğer mobil olarak her bölgeye enerji depolama sistemi getirip bir de ayrı ek olarak güneş enerjisi santralini de mobil olarak oraya kurarsanız elektrik ihtiyacını gündüz güneşten elektrik üreterek gece de depolamadan elektriğinizi kullanarak karşılayabilirsiniz. Güneş olduğu sürece depolama sistemi şarj olacaktır. Özellikle elektrikli araçlar Almanya’da çok yaygınlaştı. Almanya'da mobil konteyner sistemleri çıktı. Akşam bir mahalleye bu mobil konteyner depo sistemi geliyor. Herkes elektrikli aracını bu enerji depolama çözümü olan konteynerden şarj edebiliyor. Enerji depolama teknolojileri ile Türkiye’de afet anında kesintisiz elektrik sağlanması için bu altyapı ve hizmetlerin de sağlanması elzemdir. Enerji depolama ve elektrikli araçlar yenilenebilir enerjide yeniliklere yol açacak. Özellikle enerji depolama maliyeti 5 yılda kendini geri ödediği için tüm dünyada ve Türkiye’de çok sayıda yatırımcı tarafından tercih edilecek bir teknoloji olacak” dedi.