Akıllı şehir teknolojileri dünyası ICSG’de bir araya geldi

20 Haziran 2017 Dergi: Mayıs-Haziran 2017

5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG), Türkiye’den ve birçok ülkeden kamu kurumu, özel sektör, akademisyen, enerji, şebeke ve çevre sektör yetkililerini 19-20-21 Nisan 2017 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde beşinci kez bir araya getirdi. Turkcell, Luna ve Köhler’in ana sponsor, İtalya’nın ise ülke partneri olduğu ICSG İstanbul 2017’de kongre ile eş zamanlı ilerleyen fuara, yaşam konforu ve enerji tasarrufu sağlayan akıllı şehir uygulamaları, tüketicilere kullandıkları enerji hakkında detaylı bilgi veren yazılımlar ve engellilere yönelik hayatı kolaylaştıran mobil teknolojiler damga vurdu.

Yoğun katılımın sağlandığı etkinlikte; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr.Hayri Baraçlı, İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo, Birleşik Krallık Başkonsolosu Judith Slatter, Türkiye Enerji Vakfı Başkanı Hasan Köktaş ve HHB Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dayangaç açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

“Fuarı son derece anlamlı buluyorum”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hızla büyümekte olan bir ülke olduğuna vurgu yaparak 2023 hedefleri doğrultusunda tüm şehirlerinde alt yapı, bilişim ve akıllı şehirleşme yolunda önemli adımlar atıldığını söyledi. Bakan Özhaseki, “Günümüzde Türkiye şehirleri her geçen gün bilişim ağıyla donatılan, ileri arıtma sistemlerine sahip, katı atıklarının dahi yüzde 65’ini arıtarak bunu yeniden kullanılabilir seviyeye getiren, dünyada en fazla mavi plaja sahip 2. ülke konumunda. Ancak bu tabii ki yeterli değil. Günümüzde bilişimi hayatın ve altyapının her alanına sokmak zorundasınız. Bu nedenle beşincisi gerçekleştirilen Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’nı son derece anlamlı buluyorum” dedi.

“Yabancıya yatırım destek ofisi”

İstanbul Valisi Vasip Şahin de, artık sanayide 4.0 devrimini yapacak noktada, bütün hizmet alanlarının birbirine entegre, birbiriyle çalışır hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. Vali Şahin, “Aksi takdirde çağı ıskalama durumumuz olabilir. Enerji yatırımlarını sadece yerli kaynaklarla değil, yabancı yatırımcılar ve kaynaklarla da yapmak durumundayız. Yabancı yatırımcılar için bir dizi kolaylık sağlanıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı bünyesindeki Yatırım Destek Ofisi’nde yabancı yatırımcılara doğrudan hizmet edecek, daha işe başlarken yaşanacak prosedürleri en aza indirecek bir yapılanmaya gidildi” dedi.

“Akıllı şebeke kavramı gün geçtikçe gelişim gösteriyor”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan ise, elektriğin daha ucuz kullanılabilmesi için şebekelerin diğer verilerle harmanlanarak, akıllı tüketimin yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti. Tancan sözlerini şöyle sürdürdü: “Akıllı şebeke kavramı gün geçtikçe gelişim gösteriyor. Sağlam bilgi, sağlam veriye dayanır.”Slider Altına