Header Reklam
Header Reklam

AGİD: “Türkiye’nin aydınlatması ihracat ile büyüyor”

04 Mart 2019 Dergi: Ocak-Şubat 2019

Her yıl İSO ve AGİD işbirliğinde düzenlenen 50. Grup Aydınlatma Donanımları Sanayii Meslek Komitesi Genişletilmiş Sektör Toplantısı, bu yıl ISO, Odakule Meclis Salonunda gerçekleştirildi.  İhracat yolunda ilk adımın kaliteli ürün üretmek olduğu bilinci ile toplantının açılış konuşması Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Bozdemir tarafından yapıldı. Ürünlerin kalitesi için Ürün Güvenliği ve Denetimi konusunda bilgiler aktaran Bozdemir, 2017 yılından itibaren gerçekleştirdikleri denetimlerde 1000’den fazla ürün üzerinde inceleme yaptıklarını ve aydınlatma ürünleri için ortalama yüzde 32 uygunsuzluk oranı tespit edildiğini açıkladı. Standartlara uygun üretilen her ürün için ihracat kapısının açılacağını belirten Bozdemir, bu oran için ortak hedefimizin sıfır olması gerektiğini vurguladı. Bozdemir, hedefe ulaşmak adına da denetimlerden daha çok kök analiz ile sebepleri tespit etmeye bu doğrultuda sektör paydaşları ile ortak çalışmalar sonucunda tespit edilecek eylem planları ile çözüme odaklandıklarını sözlerine ekledi.

Toplantının ikinci oturumunda Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Markalaşma ve Tasarım Destekleri Daire Başkanı Gözde İnaneri, İhracat Destekleri ile İhracata Hazırlık, Pazarlama ve Markalaşma konu başlığı altında ihracata yönelik olarak Ticaret Bakanlığı’nın destekleri hakkında detaylı bilgiler aktardı ve yurtdışına açılma sürecinde firmalara her safhada destek sağlanmasını amaçlayan bütünsel bir bakış açısıyla çalışmaların devam ettirildiğini belirtti. Özellikle istihdam ve tasarım konusundaki destekleri sektör paydaşları tarafından ilgi ile karşılandı.Eximbank Pazarlama Müdürü, Müge Deste finansal çözümler hakkında bilgi verdi.

Toplantıda son olarak Türkiye'nin rekabet gücünü artırma çabalarında yine Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmelere odaklanmak üzere son söz KOSGEB İstanbul Boğaziçi Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Tuğçe Türkoğlu’nun oldu. Halen taslak halinde olan Uluslararasılaştırma Desteği hakkında bilgi aktarıldı ve bu desteğin de önemli bir fırsat olduğu konusunda farkındalık oluşturuldu.Slider Altına