Header Reklam
Header Reklam

Adalar'ın Yeni Elektrikli Araçları Sezon Başında Hizmete Girecek

04 Mart 2020
Adalar'ın Yeni Elektrikli Araçları Sezon Başında Hizmete Girecek

İBB, atlara bulaşan ruam hastalığı nedeniyle Adalar’da faytonların yasaklanmasıyla başlatılan alternatif ulaşım çözümü çalışmalarını tamamladı. Alternatif ve çevre dostu ulaşım çözümü olarak iki tip elektrikli araç satın alındı. Yeni elektrikli araçların, yaz sezonu başında hizmete girmesi bekleniyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, Adalar’ın doğal ve kültürel yapısına uygun, sessiz, çevreye duyarlı, trafik yoğunluğu oluşturmayacak büyüklükte elektrikli araçların kullanılmasına karar verilmişti. İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir, konuya ilişkin olarak; Adalar’da vatandaşların farklı yolculuk talepleri bulunduğunu belirterek, kullanılacak elektrikli araçların da farklı büyüklük ve kapasitelerde seçildiğini söyledi.
Demir, araç seçimi yapılırken, engellilerin kullanımına uygun olmasına özen gösterdiklerini, Adalar’da farklı yolculuk talepleri göz önüne alınarak, 2 tip araç seçimi yapıldığını, bu doğrultuda İETT tarafından işletilmesi planlanan 13 yolcu kapasiteli araçlar satın alındığını belirterek şunları söyledi: “Ayrıca, adanın fiziksel koşulları ile yüksek eğimli yolları göz önüne alınarak, konutları ile iskeleler ya da alışveriş/rekreasyon mekanları arasında erişim güçlüğü yaşayan yaşlı, çocuklu, engelli vatandaşlarımıza hizmet amaçlı, talep bazlı çalışacak ve kapıdan kapıya özel hizmet verecek, küçük araçlar da sipariş edildi. Bu araçlar Adalar’da yaşayan ya da çalışan kişilerin yolculuk taleplerinin yanı sıra, ziyaretçiler, gruplar ya da aileler için gerek turlar, gerekse farklı rekreasyon bölgelerine erişim sağlamak üzere kullanılacak. Tümü elektrikli ve çevreci bu araçların yaz sezonundan önce hizmete girmesi planlandı.”
Atlar ve Fayton Plakaları, İBB Tarafından Satın Alınacak 
İBB Meclisi, Ocak ayında, uzun zamandır gündemde olan Adalar’daki fayton ve atlarla ilgili soruna da çözüm getirmişti. Toplu taşımacılıkta kullanılan atların her biri 4 bin lira, tescilli 277 fayton plakası ise 300 bin lira bedelle İBB tarafından satın alınacak.
İBB’nin, Adalar’ın ulaşım sorunun çözümü için Ağustos 2019’da Başkan Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla düzenlediği “Adalar Ulaşım Çalıştayı”nda, tüm paydaşlar bir araya geldi ve görüşler dinlendi. Ocak ayında da İBB Birimleri Büyükada, Heybeliada ve Burgazada başta olmak üzere bütün Adalar’da kapsamlı bir temizlik ve dezenfektasyon çalışması yaparak, 25 bin ton çöp topladı. Bütün at ahırlarında hastalıklara karşı dezenfektasyon ve temizlik çalışması yürütüldü.
 Slider Altına