Header Reklam
Header Reklam

ABB, Katar’ın En Büyük Elektrikli Otobüs Altyapı Projesi Sözleşmesine İmza Attı

07 Temmuz 2021 Dergi: Temmuz-Ağustos 2021
ABB, Katar’ın En Büyük Elektrikli Otobüs Altyapı Projesi Sözleşmesine İmza Attı

ABB, dünyanın en büyük elektrikli otobüs filolarından biri için yüksek güçlü şarj altyapısı tasarlama, tedarik etme, test etme ve devreye alma projesini kazandı.

ABB proje kapsamında ülke genelinde 1.000 elektrikli otobüse ve günde 50.000 yolcu taşıma kapasitesine sahip olması öngörülen filo için yüksek güçlü şarj altyapısı sağlayacak. 

Katar, elektrikli halk otobüsü ağını 1 yıl içinde yüzde 25, 2030 yılına kadar da yüzde 100’e yükseltmeyi hedefliyor. Bu planın bir parçası olarak Katar hükûmeti, ABB ile dünyanın en büyük e-otobüs ağlarından birini oluşturma kararını verdi.

Mannai Trading Company, Public Works AuthorityAshghal’ ve filo operatörü Mowasalat ile ortaklık yapan ABB, Katar’da dört otobüs deposu, sekiz otobüs istasyonu ve 12 metro istasyonu dahil olmak üzere birden fazla yerde Ağır Araç Şarj ekipmanı tasarlayacak ve dağıtacak. Proje kapsamı ayrıca üç yıllık bir hizmet seviyesi sözleşmesini de içerecek.

ABB’nin E-mobilite bölümü başkanı Frank Muehlon şunları söyledi: “ABB’nin 2030 sürdürülebilirlik stratejisinin bir parçası olarak, son teknoloji ve akıllı şarj çözümlerimizle filoların e-mobilite potansiyellerini anlamalarına yardımcı olmaya odaklandık. Yeşil otobüs filoları çözümlerimiz, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin ve bölgelerin elektrifikasyonun değerini keşfetmeye, daha temiz ve daha yeşil ulaşım çözümleri için neler yapılabileceğini göstermeye liderlik ediyor.” 

ABB, proje için 125 MW’ın üzerinde şarj kapasitesi, hedef şarj için 1.300 konektör ve dördü mobil olmak üzere 89 adet şarj cihazı tedarik edecek. Bu şarj altyapı çözümüyle, Mowasalat elektrikli otobüs filosunun tamamı gece boyunca park halindeyken veya kullanımda normal operasyonları etkilemeden şarj edilebilecek.  Diğer bir deyişle operatörler ve yolcular için hızlı ve rahat bir şarj deneyimi sağlanacak.

ABB ayrıca 7/24 filo optimizasyonu için şarj altyapısı operasyonunu Mowasalat Filo Yönetim Sistemine bağlamak ve entegre etmek için veri bağlantısı ve arayüzleri sağlayacak. Filo Yönetim Sistemi ile entegrasyonun yanı sıra, şarj cihazları da 400’den fazla parametre kullanarak altyapıyı uzaktan izlemek ve teşhis etmek için ABB Ability™ bulutuna bağlanacak. Bu eksiksiz çözüm, çalışma süresini ve verimliliği en üst düzeye çıkararak kullanıcılar için güvenilir altyapı sunacak.

Bayındırlık Kurumu ‘Ashghal’ Başkanı Dr. Müh. Saad Ahmed Ibrahim Al Mohannadi şunları söyledi: “Katar iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve sürdürülebilirliği teşvik etmek için etkili adımlar attı. Bu, yeşil toplu taşımacılığın tanıtılması dahil çeşitli yerel programları ve girişimleri içeriyor. Katar’da, CO2 emisyonlarını azaltmak ve iklim değişikliğine karşı küresel katkı sağlamak için iddialı hedefler belirledik. Katar’da e-mobilite altyapısının kurulumu bu küresel çabaları destekliyor. ABB ortak olarak seçildi çünkü daha yeşil bir gelecek için vizyonumuzu paylaşıyor ve Katar’ın çevre ve toplu taşıma hedeflerini destekleyecek uzmanlığa sahip. İşbirliğini dört gözle bekliyoruz.”Slider Altına