Header Reklam
Header Reklam

AB, 2040’a Kadar Kamyon ve Otobüslerden Kaynaklanan Emisyonları Azaltacak

21 Şubat 2024
AB, 2040’a Kadar Kamyon ve Otobüslerden Kaynaklanan Emisyonları Azaltacak

Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, kamyonların ortalama emisyonlarını 2040 yılına kadar %90, şehir içi otobüslerin emisyonlarını ise 2035 yılına kadar %100 oranında azaltmalarını sağlayacak ağır hizmet araçlarına yönelik karbon standartları konusunda geçici bir anlaşmaya vardı.

Avrupa Birliği Konseyi'nden yapılan açıklamada, amacın karayolu taşımacılığı sektöründe CO2 emisyonlarını daha da azaltmak, 2030, 2035 ve 2040 yılları için yeni hedefler getirmek ve AB çapında ağır hizmet araç filosunda sıfır emisyonlu araçların (ZEV'ler) payının artmasını teşvik etmek olduğu belirtildi.

Yeni kurallar AB'nin 2030 iklim hedeflerinin gerçekleştirilmesine ve 2050 yılına kadar iklim nötrlüğüne ulaşılmasına da katkıda bulunacak.

Yasa koyucular, daha küçük kamyonlar, şehir içi otobüsler, otobüsler ve römorklar da dahil olmak üzere sertifikalı CO2 emisyonlarına sahip neredeyse tüm yeni ağır hizmet araçlarını emisyon azaltma hedeflerine tabi kılmak için düzenlemenin kapsamını genişletmeyi kabul etti.

Küçük üreticiler ve madencilik, ormancılık ve tarım için kullanılan araçlar ile silahlı kuvvetler, itfaiye hizmetleri, sivil koruma, kamu düzeni ve tıbbi bakım için kullanılan araçlara muafiyet tanınacak.Slider Altına