8. Kıta, Okyanus Atıklarını Temizliyor

07 Şubat 2021 Dergi:

8. Kıta olarak adlandırılan, kendi kendine, sürdürülebilir olarak yüzen, etkileyici bir tasarım olan istasyon, gezegenimizin en acil sorunlarından biri olan okyanus atığını, okyanus kalıntılarını toplar ve ardından geri dönüştürülmek üzere parçalara ayırır.
Lenka Petráková tarafından yaratılan tasarım, Jacques Rougerie Vakfının 2020 Mimarlık ve İnovasyon Grand Prix Ödülü'nü kazandı.
Yapının tasarımı ve konsepti
Pasifik Okyanusu'nda yüzmek üzere yaratılan 8. Kıta, beş ana bölümden oluşur:
•  Bariyerler, atıkları ve gelgit enerjisini toplar
•  Toplayıcı, atıkları sınıflandırır, biyolojik olarak bozunur ve depolar
• Araştırma ve Eğitim Merkezi, sakinlerin okuyabileceği ve okyanuslarımız üzerindeki etkilerini sergileyebileceği bir yerdir.
•  Seralar, bitkilerin yetiştirildiği ve suyun tuzdan arındırıldığı yerdir.
•  İnsanların yaşadığı yaşam alanları
8.Kıta, konumuna, iç ortamına ve okyanusun hareketlerine göre değişebiliyor. Seraların üzerindeki güneş panellerinden gelen güneşin yanı sıra dalgalardan gelen enerjiyi kullanarak platformun tamamı kendi kendine yetebiliyor.
Petráková projesi için deniz yaşamından ilham aldığını açıkladı. Tıpkı kendi kendine sürdürülebilir canlı su organizmaları gibi, 8. Kıtada da tamamen kendi kendine sürdürülebilirlik sağlanmış durumda.
Bir mimari ve tasarım harikası olmasının yanı sıra, konseptin ana itici gücünün çevremiz olduğu açıkça görülüyor. Petráková'nın Euronews'e söylediği gibi, "Okyanusların ne denli yok edildiğini ve kaç türün neslinin tükendiğini, orada ne kadar kirlilik olduğunu ve hiç insan görmemiş olabilecek kısımların faaliyetlerimizden ne denli etkilendiklerini anladım."
Uluslararası Doğa Koruma Birliği'nin de belirttiği gibi, okyanuslarımızda kalan plastik miktarı en az sekiz milyon ton kadar yüksek bir miktarda olduğu için, 8. Kıta farkındalık yaratmaya ve bir dönüşüm yapmaya yardımcı olacak diğer yenilikler gibi tasarlandı.