Header Reklam
Header Reklam

5 Milyar Liralık HIZRAY Projesi, 2021 Yılında Başlayacak

12 Eylül 2020
5 Milyar Liralık HIZRAY Projesi, 2021 Yılında Başlayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, katıldığı bir televizyon programında, İstanbul Yüksek Hızlı Metro Projesi HIZRAY hakkında bilgi verdi.
HIZRAY, 62.8 kilometre uzunluğunda ve 11 ekspres istasyonu olacak. Halkalı’dan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na 55 dakikada erişim sağlayacak yüksek hızlı metronun öngörülen günlük yolcu kapasitesi 750 bin. Sefer sıklığı 3 dakika olacak hatta, istasyon sayısının azlığı nedeniyle trenler 180 kilometre hıza çıkabilecek.

İstanbul’un en büyük sorunlarından biri olan trafik sorununu çözmek için başlatılacak HIZRAY’ın durakları arasında Altunizade, Maltepe ve Kartal yer alacak.
Proje hakkında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu özetle şunları söyledi: “Bu projeyi 2021’in ilk 6 ayında Meclis’in ve yetkili bir kısım kurumların izinlerini alacak hazır hale getireceğiz. Bu proje çok hızlı bitirilebilecek. Yaklaşık 5 milyar dolarlık bir proje, 4 yıl yapım süresi var ama projenin maliyetini de yap-işlet-devret modelinin en ahlaklı biçimiyle yapabileceğimiz kapasitesi var. Görüşmelerimiz de var. İzinlerini aldığımız takdirde çok iyi bir kredi kabiliyetiyle yapabileceğimiz kapasitemiz de var. Bunun altyapısını görüşmüş durumdayız. Hedefimiz 2021’in 6. ayında biz bu projeyi başlar hale getirmek istiyoruz. Yapımı da 4 yıl sürer.
Metro hatları ile ilgili çok iyi atılımlar yaptık. Duran hatları hayata geçirdik. 29 Ekim’de umarım Mahmutbey – Mecidiyeköy Hattı’nı hizmete açıyoruz. O hatta, günde 400 bin yolcu bekliyoruz. Metrobüsün de yükünü hafifletecek. Eminönü – Alibeyköy hattını yıl sonunda hizmete açacağız. Aşiyan – Rumelihisarı Füniküler Hattı durmuştu; orayı hareket geçirdik. Önümüzdeki sene Eylül – Ekim ayına yetiştirmek istiyoruz.
- İstanbul, boydan boya olukça uzun bir hatta sahip. İstanbul’daki tüm ulaşım araçlarının belli bir kilometresi var. Mesela, lastik tekerlekli araçlarda bu saatte 20 kilometreye kadar düşüyor. Örneğin, Marmaray 38 kilometre. Bunu çözmemiz gerekiyordu. Bu sebeple “Hızray” ile Halkalı’dan Sabiha Gökçen’e, 11 istasyonu olan bir proje yapıyoruz. Durak sayısının az olması, hızı arttırıyor. Bu sayede Sabiha Gökçen’den Halkalı’ya 55 dakikada gidebileceğiz.  Ayrıca birçok dikey metro hattını içine alan bir istasyon düzeni var. Bu proje, İstanbul’un boydan boya çok hızlı erişimine olanak sağlayacak bir proje. Hedefimiz; bu projeyi 2021’in ilk altı ayında Meclis’in ve yetkili bir takım kurulların izinlerini alacak duruma getirmek. Maliyeti yaklaşık 5 milyar dolarlık bir proje. Dört yıllık bir süresi var. Bu projenin maliyetini de “yap-işlet-devret” modelinin en ahlaklı haliyle yapabileceğiz. Görüşmelerimiz de var. 2021’in 6’ncı ayında bu projeyi yapılabilir bir hale getirmek istiyoruz.”


 Slider Altına