Header Reklam
Header Reklam

1600 yıllık Şerefiye Sarnıcı açıldı

25 Haziran 2018 Dergi: Mayıs-Haziran 2018
1600 yıllık Şerefiye Sarnıcı açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 8 yıl restorasyon çalışmasını sürdürdüğü ve yaklaşık 1600 yıllık bir geçmişe sahip olan Şerefiye Sarnıcı Başkan Uysal’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İBB bürokratları ve çok sayıda yerli ve yabancı misafirin katıldığı Şerefiye Sarnıcı’nın açılışıyla İstanbul’un saklı bir hazinesi daha gün yüzüne çıkmış oldu.
Eski çağlarda İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla su depolamak için kullanılan Çemberlitaş Binbirdirek Mahallesi’ndeki Şerefiye Sarnıcı’nın açılışında konuşan Başkan Uysal, İstanbul’da daha önce gezip görülen sarnıçlar arasına Şerefiye Sarnıcı’nı da eklemekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Medeniyetlerin Başkenti İstanbul’dur”
Bir bir ortaya çıkarılan tarihi eserlerle İstanbul’un ne kadar büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığının görüldüğünü vurgulayan Başkan Uysal, “İstanbul 3 büyük medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehirdir. Sarnıçlar da bunun şahitleridir. Bu sarnıcımızda dışarıdan getirilen sular ve yağmur suları için depo olarak kullanılmıştır. O tarihlerde bile yağmur sularının kirlenmeden depolanıyor olması medeniyetlerin büyüklüğünü de göstermesi açısından önemlidir” dedi. Şerefiye Sarnıcı’nın üzerinde önceden Eminönü Belediyesi’nin olduğunu ve bu binanın İBB tarafından yıkıldığı bilgisini aktaran Başkan Uysal şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu önemli işlerden bir tanesidir bu sarnıcın yeniden gün yüzüne çıkarılması. Uzun ve zorlu bir çalışmayla bu eser yeniden tüm dünyanın hizmetine sunulmuştur. İstanbul’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri de Yerebatan Sarnıcı’dır. Bu sarnıcımız Yerebatan Sarnıcı’ndan çok daha eski bir tarihe sahiptir. Ne kadar önemli olduğunu buradan da anlayabiliriz. Bu eserin kazandırılmasında önceden ve şimdi emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum”.
Şerefiye Sarnıcı’nın açılmasıyla birlikte tüm dünyanın geçmişte İstanbul’un nasıl su medeniyeti olduğunu göreceğini belirten Başkan Uysal, “Hepimizin görevi bu değerleri ortaya çıkarmak ve korumak. Biz yöneticiler olarak bunu yapıyoruz. İstanbullulardan da ricam böylesine önemli tarihi yerleri gezip görmeleri” dedi.Slider Altına