Header Reklam
Header Reklam

1 Yılda 7 Bin Ton Kağıt, Cam, Metal ve 55 Bin Litre Atık Yağ Toplandı

26 Ocak 2016
1 Yılda 7 Bin Ton Kağıt, Cam, Metal ve 55 Bin Litre Atık Yağ Toplandı

Kayseri Melikgazi Belediyesi, ilçe sınırlarında atıkların ekonomiye kazandırılması yönünde geçen yıl yaptığı çalışmada, 7 bin 220 ton kâğıt, pet şişe, plastik, cam ve metal ile 55 bin litre atık yağ topladı.

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 15 yıldır uygulanan ayrıştırılmış toplama çalışmasının artık bir sistem ve alışkanlık olarak yerleştiğini, toplumun her kesiminde benimsendiğini söyledi. Başkan Büyükkılıç, kağıt, cam ve metal ile başlanılan geri dönüşüm toplama çalışmasının bugün araba lastiği, pil, elektronik atık, giysi, mobilya gibi 10 çeşit malzemenin geri dönüşüm için toplanıldığını ifade etti. 5 yılda hem çevre hem Melikgazi hem de doğanın kazandığını, kaybedenin olmadığını kaydetti.

Geri dönüşüm atık toplamanın bir ekonomik kalkınmışlık ve kültür seviyesinin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Referans ve örnek belediye olarak çalışmalarımızda en çok takdir edilen, ödül alan ve birçok belediye tarafından projesi istenen çalışmamız geri dönüşüm atıkların toplanılması çalışmasıdır. 15 yıldır başarı ile uygulanan bu çalışma artık Melikgazi Belediyesi için bir hizmetten çok ekonomik kazanç elde edilen bir üretim tesisi haline gelmiştir. 2015 yılı içerisinde 2.320 bina 75.200 daire, 230 adet market, 5 adet AVM, 200 okulda çarşı merkezdeki iş merkezlerinde 10 çeşit geri dönüşebilir atıklar toplanmıştır. Bu sistematik ve düzenli bir toplama şekli ile geri dönüşüm artık kurumsallaşmış bir organizasyon haline gelmiştir. 2015 yılı içerisinde 7 bin 220 ton kâğıt, pet şişe, plastik, cam ve metal toplanıldı, ayrıca 55 bin litre atık yağ, 4000 araba lastiği, 5000 kg pil ile yine 5000 kg elektronik atık malzemesi toplanılarak geri dönüşüme kazandırılmıştır. Melikgazi Belediyesi olarak bu çalışma ile çevre kirlenmesi, doğal kaynak israfı önlenmekte ve ekonomiye kaktı sağlanmaktadır. Melikgazi Belediyesi çevre dostu bir belediyedir.”

Kaynak: www.cihan.com.tr