Header Reklam
Header Reklam

Türkiye’nin en dijital belediyeleri ve belediye başkanları açıklandı

01 Mart 2016 Dergi: Ocak-Şubat 2016
Türkiye’nin en dijital belediyeleri ve belediye başkanları açıklandı

Dijital Araştırmalar Derneği’nin Dijital Kent 2015 Yerel Yönetimler Dijital Varlık Reytingi açıklandı.  Çalışmaya göre, 2015 yılında dijital varlıkları en iyi kullanan il belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olurken, il belediye başkanları arasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ilk sırayı aldı.

Dijital Varlık Reytingi, Türkiye’deki belediye ve belediye başkanlarından oluşan 240 kullanıcının 68 kriter ışığında internet sitesi, mobil uygulama ve sosyal medyada etki, güncellik, etkileşim, içerik yönetimini ölçümledi, derecelendirdi, puanladı ve sıraladı.

Dijital varlıkları en iyi kullanan il belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu

Hazırlanan çalışma kapsamında, 81 il belediyesi ve başkanının yanı sıra 39 İstanbul ilçe belediyesi ve başkanı olmak üzere 120 belediye ve 120 belediye başkanının 970 sosyal ağ hesabı, 202 internet sitesi, 128 mobil uygulama olmak üzere toplamda bin 300 dijital varlığın incelendiği açıklandı. Dijital Kent 2015’in, değerlendirmeye alınan ve her belediye vebaşkanının olması gereken 11 sosyal ağın (Twitter, Facebook, Instagram, Flickr, Google+, Youtube, Pinterest, Periscope, Vine, Klout ve Linkedin) hepsindeki bütüncül performansını ölçmeyi amaçladığı belirtildi. Bu kapsamda Türkiye’nin 81 ilinin belediye başkanlarının 2015 dijital varlık performanslarına göre, dijital varlıkları en iyi kullanan il belediyesi 76,5 puan ve A-- reytingiyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu. Sıralamada, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 76 puan, Rize Belediyesi 75 puan, Adana Büyükşehir Belediyesi 74,5 puan ile BBB+++ reytingi ile takip etti. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ise, 74 puan ve BBB+ reytingiyle beşinci sırada yer aldı. Ayrıca 6 sosyal ağ kategorisinde en iyi 5’in açıklandığı Dijital Kent 2015 sonuçlarına göre Twitter’da en iyi Antalya Büyükşehir Belediyesi; Facebook, Instagram ve YouTube’da Adana Büyükşehir Belediyesi; Google+’da ise Çorum Belediyesi en iyi kullanan belediyeler olarak belirlendi.

Menderes Türel dijital varlıkları en iyi kullanan belediye başkanı

İllerin belediye başkanları da, Dijital Kent 2015 çerçevesinde puanlanarak reytinglendi. Buna göre, 2015’de dijital varlıkları en iyi kullanan il belediye başkanı 79,25 puan ve A- reyting ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin 78 puan ve A—reytingi ile ikinci, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü 75 puan ve BBB++ reytingiyle üçüncü olurken; Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz 66,5 puan ve BB+ reytingle takip etti. Twitter’da Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Facebook’da ve YouTube’da Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Instagram’da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Google+’da Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, internet sitesinde ise Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu 2015 yılında en iyi etkileşim ve yayın performansı göstererek kullanan il belediye başkanları oldular.

İstanbul belediyelerinde Beşiktaş Belediyesi 77 reyting puanı ile öne çıktı

İstanbul ilçe belediyeleri de Dijital Varlık 2015 kapsamında değerlendirildi. Bu kapsamda 2015 yılında dijital varlıkları en doğru kullanan belediye 77 puan ve A—reytingiyle Beşiktaş Belediyesi oldu. 73,5 puan alan Pendik Belediyesi ve 72,5 puanı olan Çekmeköy Belediyesi BBB+ reytingiyle takip ederken, 71,5 puan alan Ataşehir Belediyesi ile 71 puan alan Beylikdüzü Belediyesi BBB- reytingiyle ilk 5’e giren diğer ilçe belediyeleri oldu.

Beşiktaş Belediyesi Twitter’da, Beylikdüzü Belediyesi Facebook’ta, Ataşehir Belediyesi Instagram’da Eyüp Belediyesi Google+’da İstanbul ilçe belediyeleri arasında en iyi dijital varlık performansını sergilediler.

İstanbul’un ilçe belediye başkanları arasında dijital varlıkları en doğru yöneten ise, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç. 73,5 puan ve BBB+ reyting alan Kılıç’ı 66 puan alan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 65 puan alan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen BB+ reytingiyle takip etti. 63 puan alan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, 62,5 puan alan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü izledi.

Twitter’da Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Facebook’ta ve Instagram’da Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, YouTube’da Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Google+’da Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin öne çıkan isimler olurken, internet sitesini en doğru kullanan isim olarak ise Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın dikkat çekti.

“Yerel yönetimler dijital dönüşüm stratejilerini, ekiplerini ve kurumsal kimlik kılavuzlarını planlamalı”

Dijital Kent Raporu çalışması sırasında bazı gözlemlerde bulunduklarını ifade eden araştırmacılar yerel yönetimlerin daha bütüncül, daha profesyonel, daha girişimci ve daha yenilikçi bir çalışma yürütmeleri gerekliliğinin altını çizdi. Dijital Kent Dönüşümü için Yol Haritası ve Dijital Kent Stratejisi’nin her belediyeye özel çalışılması gerektiğinin önemine dikkat çeken araştırmacıların diğer tespitleri ise şöyle: “Araştırmamızda en temel gereksinimlerin görmezden gelindiği durumlar gözlemlenmiştir. Örneğin, dijital kurumsal kimlik konusundaen temel noktaları yerine getirmeyen belediyelerimiz vardır. O yüzdenöncelikle gerek derecelendirmeye alınan gerekse alınmayan her birbelediyemizin ve belediye başkanımızın Dijital Kent 2015’teki reytinglerışığında bir öz değerlendirme yapmaları önemlidir. Kendi ihtiyaçları,imkânları ışığında yerel yönetimlerimizin ya da devletimizinilgili birimlerinin acilen dijital dönüşüm stratejilerini ve ekiplerini, dijitalkurumsal kimlik kılavuzlarını planlaması gerekmektedir.”

Rapora dair detayı bilgiler http://DijitalKent2015.Diplomacy.Live adresinde yer alıyor.

 

İstanbul ilçe belediye başkanlarının Twitter paylaşımlarına dair dikkat çekici bazı bilgiler ise şöyle:

-       Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin’in tweetlerinin yüzde 91’i RT’lerden oluşuyor.

-       Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun tweetlerinin yüzde 30’u cevaplardan oluşmaktadır.

-       En çok link kullanan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın.

-       En çok etiket kullanan isim ise Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’tır.

-       Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’in paylaşımlarının yüzde 88’i RT almıştır. Erdem’in toplamda RT sayısı 225 bini aşmıştır.

-       Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, günde ortalama 32 tweet paylaşmaktadır. Keskin’i ortalama 27 tweet ile Ali Kılıç, 14 tweet ile Murat Hazinedar ve 12 tweet ile Tevfik Göksu takip etmektedir.

-       Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı paylaşımlarının çoğunluğunu Pazar günleri, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay birçok diğerbaşkan gibi Cuma günü gerçekleştirmektedir.

-       İstanbul ilçe belediye başkanlarının hemen hepsi sosyal paylaşımlarda mobil cihazları kullanmaktadır.

-       Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in mobil kullanım konusunda öncü durumda oldukları görülmektedir.

-       Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Twitter’ı İngilizce ayarlarla kullanan İstanbul’daki tek belediye başkanı.

-       18 belediye başkanı lokasyon olarak ilçesini yazarken, 13 başkan ise İstanbul’u yazmayı tercih etmiş. 7 belediye başkanın profilindeise hiç lokasyon yazmaması dikkat çekiyor.

“Dijital Varlık Reytingi, belediyelerimiz için stratejik dönüşüm kılavuzu olacak”

Dijital Kent 2015 Koordinatörleri Mustafa Özcan ve Gökhan Yücel ortak açıklamalarında şöyle konuştu: “240 belediyemizi ve belediye başkanımızı uzun uğraşlar sonucu hazırlanan reyting sistemi sayesinde bir bakıma X, Y ve Z kuşağı şeklinde sınıflandırıldık. Zamanın ruhunu yakalayanlar, yakalamak üzere olanlar ve çok gerisinde kalanlar var. Artık dijital dünyanın imkânlarından, araçlarından faydalanmaksızın başarılı olmak, hele ki yerel yönetimlerde halkla verimli ve etkili iletişim kurmak neredeyse imkânsız. Şehir markalaşması açısından kritik öneme sahip olan Dijital Varlık Reytingi, belediyelerimiz ve başkanlarımız için paha biçilmez bir stratejik dönüşüm kılavuzu görevi görecektir.”Slider Altına