ITT Anadolu Flygt İller Bankası yetkililerini İstanbul merkezinde ağırladı

29 Temmuz 2009 Dergi: Mayıs-Haziran 2009

ITT Anadolu Flygt Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yeni binasında 20-21 Haziran 2009 tarihleri arasında başta İller Bankası Genel Müdürlüğü yetkilileri olmak üzere çok sayıda bankanın farklı bölgelerindeki pek çok temsilcisi de katıldı.

"Flygt atıksu ekipmanlarının tanıtıldığı 2 günlük seminerde Anadolu Flygt Genel Müdürü Feyyaz Yumurtacı Flygt"ın atıksu ekipmanlarının teknik özellikleri ile özgün yanları ve uygulamalardaki performansları hakkında detaylı bilgiler verdi. Özellikle ve dünyada pek çok ödül almış yeni nesil "N-Pompalar" ile "H Sınıfı Pompalar" hakkında detaylı bilgiler aktaran Yumurtacı, dalgıç karıştırıcılar, difüzörler (üfleyici), mekanik aeratörler ve UV dezenfeksiyon ürünleri ve uygulamaları hakkında da bilgiler aktardı.

Seminer sunumlarının tamamlanmasının ardından, Anadolu Flygt'ın kendi binasındaki teknik servis bölümünde yer alan pompa test havuzunda pompa test işlemlerinin nasıl yapıldığı gösterildi. Daha sonra da Flygt atıksu pompalarının çalıştığı Sultanbeyli-Uzundere Pompa İstasyonu ve Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisi ziyaret edilerek, buradaki Flygt ekipmanlarının teknik performansları hakkında bilgiler verildi.

 

 

ITT Anadolu Flygt Genel Müdürü Feyyaz Yumurtacı; "Flygt ürünleri hakkında detaylı bilgi aktarma fırsatımız oldu"

 

Anadolu Flygt Genel Müdürü Feyyaz Yumurtacı'ya seminerin amacını ve atıksu pompa pazarındaki rekabet ortamını sorduk. Yumurtacı, İller Bankası ile yıllardır çalıştıklarını, yetkililerle hem yüz yüze tanışıp hem de Flygt ürünleri hakkında detaylı ve doğrudan bilgi aktarmayı arzı ettikleri için böyle bir tanışma ve bilgilendirme toplantısı düzenlediklerini anlatıyor.

 

Bu toplantıyla amacınız neydi?

 

Bu toplantımızın amacı; biz yıllardır İller Bankası ile çalışıyoruz. Hep, bütün bölgeleri böyle toplayıp, İller Bankası'ndaki çalışanlara tanışmayı arzu ediyorduk. Neticede bugün bu hayalimizi gerçekleştirdik ve hep telefonla konuştuğumuz yüz yüze görüşemediğimiz kişilerle görüşmüş, tanışmış olduk.

Yine Anadolu Flygt'ın geniş ürün yelpazesi hakkında da daha detaylı bilgi aktarma fırsatımız oldu. Ürünlerimizin hepsini herkes bilmiyor. Yani Flygt'ın haricinde ürettiğimiz ve sattığımız ürünleri de tanıttık.

Şehirlerimizde ya da daha küçük yerleşim yerlerindeki altyapı sorunlarını hepimiz biliyoruz. Burada işletmelerde ne gibi sorunlar yaşandığını da çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla bu sorunları halkla paylaşmak ve bu sorunlara göre de çözümlerimiz var onları da tanıttık. 

Dolayısıyla bu seminerimiz amacına ulaştı. İller Bankası Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla çok geniş bir katılım oldu. Bundan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum.  

 

Bu ilk toplantınız değil mi?

 

Bu kadar geniş kapsamlı ve geniş katılımlı ilk toplantımız oldu. Bundan önce, benzeri toplantıları, seminerleri üniversitelerde kurumlarda yapıyorduk. Ama bu toplantımız bir ilk toplantıdır.

 

Katılımcılar arasında kimler var?

 

Sürekli çalıştığımız Genel Müdür Muavinleri Hamdi Bey, Adil Bey, Şevki Bey, Muhuttin Beyler,  Ali Rıza Bey misafirimiz oldular. Diğer bölgelerden de çok önemli katılımcılar oldu. Böyle üst seviyede bir katılımla bizleri onore ettikleri için kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

Motive edici bir etkinlik olmuştur değil mi?

 

Tabi hep krizden bahsediyoruz biraz da güzel işlerden bahsetmek lazım. Dolayısıyla bu zaten bizim krizi de düşünerek düzenlemeyi arzu ettiğimiz bir seminer oldu. Öte yandan, ben Türkiye'de ürünlerin hep en ekonomik şekilde kullanıcılarına ulaştırılmasını istemiş ve bunun için uğraş vermişimdir.

Bugün, Anadolu Flygt'ın katkılarıyla pompa istasyonu mekanik elektrik, mekanik ekipman ihaleleri artıma tesislerine alınan ürünler bu kadar ucuz seviyededir. Yani buna Anadolu Flygt'ın muhakkak bir miktar katkısı vardır. Pazarın cidden ekonomik, ve en iyi olmasını sağlıyoruz diye düşünüyorum.

Kimi zaman Bir İtalyan, bir İngiliz firma benden teklif istiyor. Diyorum ki İtalya'da da Flygt firması var siz oraya gidin. İngiltere'de de Flygt var. Şimdi onlar Dubai'de Romanya'da iş yapıyor. Bize teklifi siz verin diyorlar. Ben de siz gidin İngiltere'den alın diyorum. Çünkü bizim ne kadar rekabetçi fiyat verdiğimizi onlar da görüyor. Bu sadece bizim ürünlerimizde değil diğer ekipmanların üretiminde de böyle. Yani yabancılar Türkiye'den ürün almaya çalışıyorlar. Çünkü biz Türkler çok rekabetçiyiz. Bunda İller Bankası'nın katkıları var, diğer idarelerin katkısı var. Proje yapan firmaların katkısı var vs. Tabi en önemlisi Türk işçisinin, Türk mühendislerin katkısı var. Dolayısıyla hedef bir an önce daha sağlıklı bir çevreye kavuşmak. Bunu yaparken de işleri en ekonomik, Türkiye'ye en az masrafla maliyetle mal edecek şekilde yapmak.

 

Bu yaklaşımınızın etkileri iç rekabete nasıl yansıyor?

 

Tabi yani insanlar şuna alışmalı; biz maraton koşuyoruz, günlük yaşamıyoruz. Bir tane iş var bunu yapalım para kazanalım demiyoruz. Senelerce Türkiye'de varız. Kısa süreli kar marjımızın yukarı olmasının bizim için bir anlamı yok, birinci konu bu. İkinci konu, bu işleri yaparken en ekonomik çözümleri bulmak lazım. Yani montajınızda, malzeme alımında her şeyinizde ekonomik olmayı başarmanız gerekiyor. Biz bunları sağlıyoruz. Bunlarda ne kadar akıllı davranıp iyi çözümler buluyorsanız o kadar da ekonomik oluyorsunuz. Biz de bunu yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz.

 

Rakiplerinizle ilişkileriniz nasıl?

 

Zaten hangi piyasaya bakarsanız bakın o piyasanın lideri vardır. Sonra o lideri takip edenler vardır. Hedef o lideri biraz aşağıya çekip kendilerini yukarı çekebilmek, çıkarabilmektir. Biz pompa sektöründe atıksu sektöründe o konumdayız. Yani hedef firmayız. Herkes kendine rakip ararken bizi görüyor. Bu aslında hoş bir şey.


Etiketler