Header Reklam
Header Reklam

Citrix 'XenDesktop' masaüstü sanallaştırma ürününün 4. sürümü tanıtıldı

23 Haziran 2010 Dergi: Mayıs-Haziran 2010
Citrix 'XenDesktop' masaüstü sanallaştırma ürününün 4. sürümü tanıtıldı

Citrix ürünlerinin Türkiye temsilciliğini yapan Virtue Solutions, geçtiğimiz aylarda Çırağan sarayında düzenlediği "Citrix Application Delivery Tour 2010" etkinliğinde Citrix ürünleri ve masaüstü sanallaştırma konusunda katılımcılara bilgiler aktardı.

 

Kalabalık bir dinleyici grubu tarafından ilgiyle izlenen etkinlikte, özellikle Citrix'in 2009'un son aylarında 4. sürümü çıkarılan "XenDesktop"masaüstü sanallaştırma ürününün yenilikleri hakkında detaylı açıklamalarda bulunuldu.

Bu sürümün kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik ciddi iyileştirmelerinin yanı sıra en önemli yeniliklerinden biri de yeni bir lisanslama modeli getirmesi. XenDesktop 4 ile artık masaüstü sanallaştırma ve uygulama sanallaştırma lisansları bir arada sunuluyor. Böylece hali hazırda uygulama sanallaştırma platformunu kullanan tüm kullanıcılar, lisanslarını yeni sürümle güncelleyerek masaüstü sanallaştırmaya geçebilecekler.  

Toplantıda yeni sürümün fiyatlarının da daha cazip hale getirildiğine dikkat çeken yetkililer; bunun da doğrudan satışlarına yansıdığını belirterek, dördüncü çeyrekteki gelirlerinin neredeyse yarısının, mevcut XenDesktop ürünlerini yeni sürümle güncelleyen kullanıcılarından geldiğini söylediler.

Son 90 gün içinde masaüstü sanallaştırmaya olan ilginin önemli ölçüde arttığını kaydeden yetkililer, bunu da şöyle açıklıyorlar: "Masaüstü sanallaştırmanın en büyük getirisi, kullanıcıların her sabah yeni kurulmuşçasına temiz ve akıcı bir sistemle çalışmalarına olanak sağlamasıdır. Kullanıcılar her sabah bilgisayarlarını açtıklarında, kişisel ayarlarını ve çalışma ortamı düzenini kaybetmeden henüz yeni kurulmuş bir sistem üzerinde çalışır gibi bir performansa kavuşabilirler. Bu aynı zamanda ölçekleme konusunda da ciddi avantajlar sağlar ve kontrolü merkezileştirerek yasal düzenlemelere ve standartlara uyumunuzu artırmanızı kolaylaştırır".

 

"Türkiye'deki faaliyetlerimizi artıracağız"

e-Belediye Dergisi olarak takip ettiğimiz etkinlikte Citrix EMEA Bölgesi Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Scott Herren ve Citrix Ortadoğu Bölge Direktörü Antonie Aguado ile Citrix'in sanallaştırma çözümleri ve Türkiye'deki çalışmaları hakkında kısa bir de röportaj gerçekleştirdik. Bundan sonra Türkiye'de de bu teknolojinin uyumlaştırılması ve tanıtımı konusunda daha fazla faaliyet göstereceklerini söyleyen yetkililer, yeni sürümün Türkiye'deki tüm organizasyonlar için de çok daha çekici hale geldiğini belirttiler.

 

e-Belediye: Sanallaştırmanın bugünü ve yarını için neler düşünüyorsunuz?

 

Scott Herren: Sanallaştırma devrimi masa üstüler için geliyor. Çünkü iş çevreleri için maliyet düşürücü sayısız değer yaratıyor. IT departmanları ve son kullanıcılar için her nerede olurlarsa olsunlar, ne tür donanımları olursa olsun ve ne tür ağa bağlı olurlarsa olsunlar başarılı bir kullanım deneyimi sunuyor. Çok yüksek bir performans deneyimi yaşıyorlar. Biz bu teknolojiler konusunda çok uzun zamandır çalışıyoruz ve vizyonların gerçeğe dönüşmesinden de çok mutluyuz.

 

 

e-Belediye: Yeni tüketici elektronik ekipmanları oyunu da değiştiriyor. Sanallaştırma konusunda bu tür yeni ekipmanların yaratacağı değişimler konusunda ne düşünüyorsunuz? 

 

Scott Herren: Sanırım sanallaştırmada çok uzun zaman sunucu sanallaştırma uygulamalarını gördük. Bu elbette sanallaştırmanın çok önemli ama sadece bir parçası. Biz sanallaştırma konusunda gerçek değeri;  sunucu, depolama sanallaştırması ve uygulamalarda sanallaştırmanın içinde yer aldığı kapsamlı sanallaştırma stratejisinde görüyoruz. Ve bir de tabi müşterilerin sanallaştırmasında görüyoruz. Sanallaştırmayı katmanlar halinde tüm sisteme koyarak, çok hızlı ve düşük maliyetle bağımsız olarak ve ayrı ayrı yönetebilirsiniz. Ayrıca sanallaştırma katmanları da müşterileri büyük bir keşifle tanıştırmış olacaktır.

 

Soru: Türkiye'deki pazar hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye'de IT yetkilileri Citrix'in pahalı olduğu yönünde bir kanaate sahipler?

 

Antonie Aguado Bu konuda yaptığımız geliştirmelerle ürettiğimiz yeni teknolojimiz lisanslı bir teknolojidir. Dolayısıyla Türkiye'de de bu teknolojinin uyumlaştırılması ve tanıtımı konusunda daha fazla organize olabileceğiz. Biz bu konudaki lisansımızı da değiştirdik, Türkiye'deki tüm organizasyonlar için de oldukça çekici hale getirdik. Bugün 2010'da biz bunu anons etmekten büyük gurur duyuyoruz. İster 5-10 adet bilgisayara sahip bir organizasyon olsun ister binlerce bilgisayara sahip devlete ya da özel sektöre ait organizasyon olsun hepsi bu teknolojiye ulaşabilecekler. Çünkü yeni fiyat uygulamalarımız oldukça çekici. Ayrıca, birincisi elbette fiyat ama bizim kurumlara sağladığımız ikinci önemli konu da yarattığı değerdir. Biz Türkiye'de tüm dünyada olduğu gibi kriz dolayısıyla ekonomik şartların zor olduğunu biliyor görüyoruz ve tüm IT firmaları tasarrufa, tasarruflu ürün ve çözümlere bakıyor. En büyük tasarruf veri merkezlerinde... Tüm belediyeler veya devlet kurumları bilgisayarlarını nasıl yöneteceğini bilirse buradan çok büyük tasarruflar sağlayabilir. Tüm masa üstüler, PC'ler, laptoplar, mobil ekipmanlar gibi tüm ekipmanlar üzerinde tasarruf sağlama imkanı var. Fiyatlandırma konusunda da devrim yaptık ve her belediye için ya da devlet kurumları için ulaşılabilir değişiklikler yaptık. Dediğim gibi sağladığımız tasarruflarla da ciddi kazanımlar sağlıyoruz. Küçük büyük tüm belediyeler ve diğer devlet kurumları bugün Citrix ile maliyet tasarrufu yapabilirler. 

 

Scott Herren: Biz, son 90 gündür masa üstü sanallaştırmada çok büyük bir hızlanma görüyoruz. Şimdiye kadar bu fikrin çok şey vadeden bir yenilik olacağı iş dünyasına çok şey katacağı söylendi. Ancak şimdilerde gerçek uygulamalarla hızlı şekilde yaygınlaşıyor. Bu teknolojinin çok hızlı ve kapsamlı şekilde yaygınlaşmasının beklendiği önemli pazarlar söz konusu. Örneğin, eğitimin içinde yer aldığı devlet-kamu sektörü, bankacılık ve finans sektörü. Bunlar bizim iş alanımızın büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Bu konuda pek çok kişinin görüşü aynı, sanallaştırma, devrim yaratan bir fikir. Pek çok teknoloji firması bunun geldiğini biliyordu. Biz de Citrix firması olarak 20 yıldır bu konuya odaklandık. Burada önemli konu Sanallaştırma da başarının nasıl sağlanacağı konusudur. Biz daima burada müşterinin tarafında yer alıyoruz ve müşterinin veri merkezinin ve sunucularının nasıl başarılı bir şekilde sanallaştırılacağı konusunda teknolojiler geliştirilmesine 20 yıldır yatırım yapıyoruz.

 

Antonie Aguado: Türkiye'de son 14 yıldır hizmet veriyoruz, Citrix'in sağladığı faydaları anlatıyoruz. Citrix, Türkiye'de şimdiye kadar uzaktan bağlantı konularında hizmet veriyordu. Örneğin belediyeleri ele alırsak, onların bir ana merkezleri var ve onların pek çok yerde küçük ofisleri, birimleri var. Laptoplarıyla şehir içinde dolaşarak hizmet götürüyorlar. Biz mevcut teknolojilerimizle onlara uzaktan erişim hizmetleri sunuyorduk. Bugün ise yeni olan ve bugün tanıttığımız ise ek yeni bir yazılım ki hem uygulama hizmetleri verirken hem de tüm operasyon sistemini de içeriyor. Örneğin, bu dolaşarak hizmet veren birimler, her sabah ana merkezle bağlantı kurduklarında sanki yeni bir bilgisayardan bağlanıyormuş, uygulamaları yeni kullanıyormuş gibi hizmet alabiliyorlar ki bu kişiler bir laptop ya da bir kiosktan bağlanıyor olabilirler. Yeni bir bilgisayar almışsınız gibi. Bizim önerdiğimiz bu platformla, her nerede çalışıyorlarsa, belediyenin tüm çalışanlarına en son yükseltmelerle yeni taze bir sistem operasyonu sunuyoruz. Ve onlar ne çeşit donanıma sahip olurlarsa olsunlar bunu sağlıyoruz. Evlerinden bile bağlanabilirler. Çünkü belediyeler uzaktan erişimle çalışan pek çok ekipmanı yönetmek zorundalar.


Etiketler


Slider Altına