Header Reklam
Header Reklam

TKB, tarihi ve kültürel mirası koruyan belediyeleri ödüllendirdi

18 Aralık 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015
TKB, tarihi ve kültürel mirası koruyan belediyeleri ödüllendirdi

Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından 14 yıldır düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” ödül töreni bu yıl YAPEX Restorasyon Fuarı’nda yapıldı.

Tarihi Kentler Birliği (TKB), “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda ödül kazananları açıkladı. Bu yıl 14. defa düzenlenen yarışmada ödüller, YAPEX Restorasyon Fuarı’ndan düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu yıl yarışmaya 32 belediye toplam 51 proje ile başvurdu. Törende “Büyük Ödül” ve “Özel Ödül”ün yanı sıra; 5 Proje, 5 Uygulama ve 6 Süreklilik Ödülü ile 13 Başarı Belgesi sahiplerine verildi. Metin Sözen Büyük Ödülü,  II. Kılıçarslan Köşkü Arkeolojik Kazı Alanı ve Kentsel Tasarım Projesi ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin oldu. Jüri Özel Ödülü’nü Kayseri Büyükşehir Belediyesi Selçuklu Uygarlığı Müzesi Projesi ile alırken; TKB’nin 15. yılı anısına verilen 15. Yıl Özel Ödülü’nü ise Hışvahan Restorasyonuyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi aldı.
Ödül töreninde bir konuşma yapan Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Üyelerimizin özveriyle hazırladığı koruma proje ve uygulamalarını ‘özendirmek’ amacıyla başlattığımız yarışmamıza 14 yılda 1000’in üzerinde başvuru oldu. Toplam 209 koruma projesine ödül verdik. Birliğimizin verdiği hibe desteğiyle 190 proje hayata geçti. Yarışma sonuçlarını yayınladığımız kataloğu incelediğinizde, Türkiye’deki kültürel mirasın ne emeklerle korunduğunu, artan kaliteli uygulamaları görebilirsiniz. Sokakların, terkedilmiş tarihi mahallelerin restorasyon sonrası nasıl yeniden canlandığına şahit olacaksınız” dedi.

Metin Sözen Büyük Ödülü Konya’nın

Tarihi Kentler Birliği, Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nü, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin II. Kılıçarslan Köşkü Arkeolojik Kazı Alanı ve Kentsel Tasarım Projesi’ne verdi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, verilen ödül nedeniyle teşekkür ederek, Alaaddin Tepesi ve II. Kılıçarslan Köşkü’nde yapılan çalışmaların şehir tarihi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Başkan Akyürek, II. Kılıçarslan Köşkü Arkeolojik Kazı Alanı ve Kentsel Tasarım Projesi’ne verilen ödülün Konya’da tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkma konusunda yaptıkları çalışmalara katkı sağlayacağını dile getirdi.
Metin Sözen Büyük Ödülü’nü Konya’ya veren jürinin ödülle ilgili açıklaması ise şöyleydi: “Projede Anadolu tarihi ve kimliği açısından büyük öneme sahip Alaaddin Tepesi üzerinde, alanın kültürel değerine yakışır mimari ve kentsel tasarım önerileri sunulmuştur. Farklı, özgün ve cesur kararların alındığı proje, arkeolojik sit alanını korurken kent merkezinde kamusal niteliği yüksek bir rekreasyon alanı yaratabilmektedir. Yeşil alan ve açık hava müzesinin uyum içinde çözüldüğü projenin kent ile ilişkisi başarılı biçimde kurulmuştur. Ayrıca II. Kılıçarslan Köşkü için önerilen koruma yaklaşımı iyi bir mühendislik ve mimari tasarım çözümü olarak dikkat çekicidir”.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi Projesi’ne Jüri Özel Ödülü

Tarihi Kentler Birliği'nin Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü’ne Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Selçuklu Uygarlığı Müzesi projesi layık görüldü. Ödül töreninde konuşan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Çelik, şehirlerin gelecek nesillere bir kültür mirası olarak taşındığını belirterek, var olan mirasa sahip çıkmak ve gelecek nesillere ulaşmasını sağlamak için Kayseri'de önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.  Yarışma jürisi, projenin ödül almasını sağlayan özelliklerini şu şekilde sıraladı: "Anıtsal bir Selçuklu eserinin içinde kurgulanan müze projesi, müzecilik anlayışı olarak yüksek niteliktedir ve Anadolu'da pek çok benzer projeye model oluşturmuştur. Konusunda dünyanın en kapsamlı müzesi konumundaki projede, dinamik iç mimari çözümleri ve sergileme teknikleri özellikle dikkat çekicidir. Proje, kurduğu işbirlikleri açısından olumlu bir model oluşturmaktadır. Proje ayrıca çevresindeki yeşil alanlar ve kamusal mekânlarla kurduğu ilişki ile bütüncül bir kentsel senaryonun parçası olmayı başarmaktadır".

Hışvahan Restorasyonu, Gaziantep’e 15. Yıl Özel Ödülü’nü getirdi 

Jüri bu yıl, TKB’nin kuruluşunun 15. yılı şerefine, bütüncül koruma stratejisini istikrarlı biçimde sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Hışvahan Restorasyonu Projesi’ne özel bir ödül verdi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Hışvahan Restorasyonu ile kazandığı 15. Yıl Özel Ödülü’nü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin aldı. Jüri bu ödülü neden Gaziantep’e verdiğini ise şöyle açıkladı: Yıllardır sürmekte olan Kültür Yolu Projesi’nin önemli bir odağı olan Hışvahan’ın Restorasyonu, uygulama kalitesinin yüksekliği ile dikkat çekicidir”.

5 farklı belediye Proje Ödülleri’nin sahibi oldu

Yarışmada ayrıca Proje Ödülleri başlığıyla 5 farklı belediyeye ödül verildi. Jüri, bu belediyeleri ve ödüllerin verilme nedenini şöyle açıkladı:

Kuşadası Belediyesi / Müze, Kültür Evi ve Güvercinada Çevre Düzenlemesi Projesi:Kuşadası Belediyesi’nin bütüncül bir kentsel koruma senaryosu çerçevesinde yaklaştığı “Müze Sokağı” projesini tamamlayan, müze ve kültür evi projeleri ödüle layık görülmüştür. Projelerin kurgusu ve yıllara yayılan bir programın istikrarlı biçimde uygulanması olumlu bulunmuştur.

Melikgazi Belediyesi / Gemir Bezirhane ve Jandarma Okulu Restorasyon Projeleri:Melikgazi Belediyesi tarafından sunulan projelerde temel eylemlerin kent kimliğinin devamlılığını sağlaması dikkat çekicidir. Projelerin Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin koruma programı ile uyumu ve birbirlerini tamamlıyor olması, proje programları ve işlevlendirme önerilerinin kapsamlı bir senaryoya sahip olması, çalışmaların gelecekteki koruma faaliyetlerine kapı açacak sürdürülebilir bir yapıya sahip olması, jüri tarafından olumlu bulunmuştur.

Milas Belediyesi / Baltalı Kapı, Hacı İlyas Meydanı ve Çevreleri Restorasyon ve Sokak Sağlıklaştırma Projeleri: Milas Belediyesi tarafından sunulan kentsel ölçekteki bütün projeler birlikte değerlendirilmiştir. Projelerin çok kapsamlı bütüncül bir dil oluşturması ve kamusal alanlardan anıtsal yapı restorasyonlarına, sokak sağlıklaştırmadan alt yapı düzenlemelerine kadar farklı kulvarları içeren detaylı bir program haline getirilmiş olmaları dolayısıyla ödüle layık görülmüştür.

Nilüfer Belediyesi / Gölyazı Değirmeni Restorasyon Projesi:Nilüfer Belediyesi’nin sunduğu proje, yapının korunuyor olmasından, küçük ama özenli bir proje olarak niş bir örnek teşkil etmesinden dolayı ödüle layık görülmüştür.

Tire Belediyesi / Bedesten, Kutluhan ve Yalınayak Hamamı Projeleri:Tire Belediyesince önerilen projelerin tamamı geleneksel kent merkezi ve çarşıdaki anıtsal nitelikteki yapıları kapsamaktadır. Bütüncül bir yaklaşım sergileyen bu projeler bir arada değerlendirildiği zaman geniş kapsamlı bir koruma çalışmasının ilk ayağını oluşturdukları görülmektedir.

Bergama, Burdur, Diyarbakır, Tarsus ve Uzunköprü’ye Uygulama Ödülü

5 farklı belediyeye verilenUygulama Ödülleri için jürinin açıklamaları şöyleydi:

Bergama Belediyesi / Havra ve Ev Restorasyonu:Bergama Belediyesi tarafından uygulanan projeler geçmiş uygulamalar ile uyumları, özenli teknik uygulama detayları ve ulusal anlamda örnek oluşturmaları nedeniyle bu ödüle layık görülmüştür.

Burdur Belediyesi / Tarihi Şehir Kulübü Restorasyonu:Şehir Kulübü binasının restorasyon projesi, kent ile kurduğu ilişkinin niteliği, işlevin günümüz şartlarına uyarlanarak korunması ve özenli bir uygulama örneği teşkil etmesinden dolayı ödüle layık görülmüştür.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi / Mardin Kapı ve Anzele Kaynak Suyu Çevre Düzenlemeleri:Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan projeler bir arada değerlendirilmiş, her iki projenin de kent kimliğini koruyan niteliği, kentin kimliğini destekleyen farklı katmanları gün ışığına çıkarma çabası, kamusal mekanı ön planda tutan proje anlayışları ve koruma senaryosu içindeki bütüncül bakış açıları jüri tarafından olumlu karşılanmıştır.

Tarsus Belediyesi/ Makam-ı Daniyal Cami Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi:Projede arkeolojik eserlerin korunurken farklı işlevlerin bir arada çalışmasına olanak veren yaratıcı mimari çözüm dikkat çekicidir. Kent merkezinde odak durumundaki yapının koruma çalışmaları ve nitelikli mimari tasarımı; kente turistik, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan olumlu katkı sağlayacak karakterdedir.

Uzunköprü Belediyesi / Kilise Restorasyonu:Proje, belediyenin imkanları ile özenli bir teknik uygulamanın, iyi bir işlevlendirmenin, doğru bir işletme programının uygulanabileceğine dair benzer ölçekteki belediyelere örnek olacak niteliktedir. Uzunköprü’deki ilk koruma çalışmalarından sayılabilecek proje, ayrıca kentteki kültürel canlanmanın da odağını oluşturmaktadır.

Süreklilik Ödülleri 6 farklı belediyeye gitti

Süreklilik ödülleri, koruma alanında bütüncül bir programı ve kapsamlı senaryoları uzun süre istikrarlı bir biçimde uygulamaya devam eden belediyelere verildi. Ödül sahipleri ve jüri açıklamaları şu şekilde oluştu:

Alanya Belediyesi / Hasanağalar Konağı Restorasyonu: Kent içinde sivil mimarlık örneklerinin korunmasına yönelik devam eden çalışmaların parçası olduğu için.

Eyüp Belediyesi / Zal Mahmut Paşa Cami Restorasyonu: Eyüp merkezinde devam eden canlandırma ve anıtsal eser koruma çalışmalarının devamı olduğu için.

Konak Belediyesi / Agora Carfi Evi ve 960. Sokak Sağlıklaştırma Projesi: Basmane-Alsancak arasında devam eden mahalle ölçekli canlandırma ve koruma çalışmalarının devamı olduğu için.

Odunpazarı Belediyesi, Sivrioğlu Konağı Restorasyon ve Çürük Hoca Sokak Sağlıklaştırma Projeleri: Odunpazarı kentsel sit alanı içinde devam eden sivil mimarinin korunması ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarının parçası olduğu için.

Safranbolu Belediyesi / Mualimler Birliği Rekonstrüksiyonu: Uzun yıllardır sivil mimarinin korunması konusunda kent ölçeğinde istikrarlı biçimde devam eden çalışmaların parçası olduğu için.

Şahinbey Belediyesi: Mecidiye Hanı Restorasyon Projesi: Gaziantep Kültür Yolu'nu destekleyen ve kent merkezindeki geleneksel kent dokusunun ayağa kaldırılmasına yönelik devam eden canlandırma çalışmalarının parçası olduğu için.

Jüri tarafından ayrıca 13 belediyeye, tarih ve kültür mirasının korunması konusunda değerli katkılarından ve başarılı faaliyetlerinden dolayı başarı belgesi verildi. Bu belediyeler; Adana Büyükşehir Belediyesi, Bilecik Belediyesi, Buldan Belediyesi, Eflani Belediyesi, İncesu Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Kartal Belediyesi, Nevşehir Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, Sivrihisar Belediyesi, Talas Belediyesi, Ünye Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi oldu.

 

 

 

 Slider Altına