Header Reklam
Header Reklam

Otokar, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsünü üretti

04 Mayıs 2012 Dergi: Mart-Nisan 2012
Otokar, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsünü üretti

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, ürün geliştirme çalışmalarına bir yenisini ekledi. Otobüste geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Otokar, şimdi de Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsünü üretti. Doruk Electra isimli tamamen elektrikle çalışan otobüsün lansmanı 11 Nisan 2012, Çarşamba günü Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç’ün katılımıyla Santralistanbul Tamirane’de yapıldı. 2005 yılından bu yana alternatif yakıtlı otobüsler konusunda çalışmalar yürüten Otokar’ın elektrikli otobüsü Doruk Electra’nın; daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlayacağı belirtildi.

“Doruk Electra’nın seri üretimine hazırız”

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar olarak üç yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, “2005 yılından bu yana alternatif yakıtlı otobüsler konusunda çalışma yürütüyoruz. 2007 yılında Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü Doruk Hibra’yı geliştirdik. 2009 yılında Türkiye’nin ilk doğalgazlı orta boy otobüsü Doruk DG’yi ürettik. 2011 yılında ise doğalgazı 12 metrelik KENT DG’de kullandık. Bugün ise Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü Doruk Electra’yı tanıtmanın büyük sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Gelecek 15 yıl için otomotiv endüstrisindeki en önemli iki eğilim; çevre sorunları ve şehirleşme. BM verilerine göre 2050 yılına kadar dünya nüfusunun % 70’i şehirleşmiş bölgelerde yaşıyor olacak ve şehir içi ulaşımda alternatif çözüm arayışları, toplu taşıma ihtiyacı artacak. Sadece İstanbul’da karayolu ile yapılan toplu taşımanın % 32,7’sinin otobüsler ile sağlandığını göz önüne alırsak, alternatif yakıtların önemini biraz daha iyi vurgulamış oluruz. Bütün bu verilere ve öngörülere baktığımızda Otokar olarak ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha görüyoruz” dedi.

Elektrikli otobüsün Türkiye’nin en çok satılan ve modüler bir yapısı olması nedeniyle işlevsel bir tasarıma sahip olan Doruk serisi otobüsler üzerinde geliştirildiğini anlatan Görgüç, Doruk Electra ve teknolojisi ile ilgili detaylı bilgiler verdi: “Egzoz emisyonları sıfır, gürültü ve titreşim seviyeleri oldukça düşük olan Doruk Electra, Otokar olarak ar-ge konusunda ne kadar ilerlediğimizin de bir göstergesi... Doruk Electra, 6-8 saat arasında tam şarj olsa da araç üstü şarj ünitesi sayesinde duraklarda bekleme yaparken de kısa süreli şarj edilme imkânına sahip. Otobüs, ideal şartlarda tam şarj ile 280 km mesafe kat edebiliyor. Yoğun şehiriçi trafikte ve yolcu sayısının çok olduğu saatlerde ise akü ömrünü koruyan % 80 kapasite baz alınarak 170 kilometremenzil sunuyor. Ancak aracın menzilini gün içerisinde yapılan akıllı şarjlar ile % 30-40 oranında artırmak mümkün. Araç üstü (on-board) şarj ünitesi sayesinde ilave bir elektrik şarj altyapısına ihtiyaç duymayan Doruk Electra, sanayi tipi 3 faz elektriğin olduğu her yerde şarj edilebiliyor. Uluslararası güvenlik sertifikasyonu olan ECE R100-01 yönetmeliğine uygun Doruk Electra’da kullanılan aküler ise aşırı şarj, çarpışma, yanma ve kısa devre gibi durumlarda çevresine zarar vermeyen yüksek güvenlikli Lityum Demir Magnezyum Fosfat teknolojisine sahip. Daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlayacak Doruk Electra’nın seri üretimine hazırız” diye konuştu. Görgüç, Doruk Electra için henüz hiçbir belediye ve işletmeyle görüşülmediğini, aracın ilk kez Busworld İstanbul’da sergileneceğini söyledi.

 

Doruk Electra’nın içten yanmalı motorlu otobüslerden farkları  

Elektrik motoru sıfırdan nominal devrine kadar maksimum tork verebilmesi, aracın daha rahat ve daha az enerji ile kalkmasını ve ivmelenmesini sağlar.

Frenleme ve yavaşlama esnasından ortaya çıkan enerji akülere geri kazandırılır. Böylece mekanik fren sistemi daha az yorulur ve enerji tasarrufu sağlanır. 100 km’de ortalama yakıt maliyeti 3-7 litre dizel eşdeğerindedir.

Elektrik motoru bakım gerektirmez.

Doruk Electra şarj ve menzil özellikleri:

6-8 saat arasında tam şarj olur. Menzil, kullanım alışkanlıkları, aracın içindeki yolcu adedi gibi koşullara göre değişse de, Doruk Electra ideal şartlarda tam şarj ile 280 km menzil sağlar.

Doruk Electra Şarj:

Araç üstü (on-board) şarj ünitesi vardır. İlave bir elektrik şarj altyapısına ihtiyaç duyulmaz. Sanayi tipi 3 faz elektriğin olduğu her yerde şarj yapmak mümkün.

Emniyetli şarj konektörü üzerinden yapılan şarj esnasında, araç üstü ikaz göstergeleri ile şarj durumu kolayca izlenebilir.

Güvenlik:

Doruk Electra, uluslararası güvenlik sertifikasyonu olan ECE R100-01 yönetmeliğine uygundur. ECE R100-01, bir veya birkaç elektrik motoruyla tahrik edilen, maksimum tasarım hızı 25 km/s’i aşan M ve N kategorisindeki elektrikli araçlarda, yüksek gerilimli komponent ve sistemlerin, güvenli bir şekilde işletilmesini düzenleyen uluslar arası bir regülasyondur.

Doruk Electra aküler

Doruk Electra’da kullanılan aküler; aşırı şarj, çarpışma, yanma, kısa devre gibi durumlarda çevresine zarar vermeyen yüksek güvenlikli Lityum Demir Magnezyum Fosfat teknolojisine sahiptir. Ayrıca, akü yönetim sistemi akülerin akım, gerilim, şarj miktarı ve sıcaklık gibi bilgilerini sürekli denetler ve tehlike durumlarında akü sistemini devre dışı bırakır.

Toplu taşımacılık

Şehiriçi toplu taşımacılık için geliştirilen Doruk Electra 25 oturan 24 ayakta ve 1 tekerlekli sandalyeli yolcu taşıma kapasitesine sahip.

 


Etiketler


Slider Altına