Header Reklam
Header Reklam

Nokta İstanbul projesi dünya metropolleriyle rekabet ediyor

28 Nisan 2016 Dergi: Mart-Nisan 2016
Nokta İstanbul projesi dünya metropolleriyle rekabet ediyor

Türkiye’de ilk defa bir şehir ismini alan adı uzantısı olarak internet ortamına taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Nokta İstanbul” projesi, aralarında New York, Londra, Barcelona, Berlin, Moskova, Sidney ve Tokyo'nun da olduğu metropol şehirlerle rekabete girerek, Türkiye'nin tanıtımına ve marka değerine katkı sağlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) arasında yapılan anlaşma ile "istanbul"un ve kısa kodu "ist"in; “com, net, org, gov” gibi internet uzantısı olmasını kapsayan Nokta İstanbul projesi; New York, Londra, Barcelona, Berlin, Moskova, Sidney ve Tokyo gibi metropollerle rekabet ediyor ve bu performans Türkiye’nin marka değerine katkı sağlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin alan adları için başvurduğu ICANN’e 60 ülkeden bin 930 talepte bulunuldu. Değerlendirme sonucunda 65 şehirle İstanbul'un başvurusu da kabul edildi. Böylece İstanbul, ".istanbul" ve ".ist" gibi üst düzey alana sahip dünyada nadir şehirlerden biri hâline geldi. Şehrin markasını dijital platformlara taşıyan proje, girişimcilere de yeni yatırım alanları sağladı.

Güçlü bir markayı dijital platformlara taşıdıklarını belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi Medya AŞ Genel Müdürü Bekir Kaplan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu proje sadece, İstanbulluları ilgilendirmiyor. Trabzon, Diyarbakır, Ankara, İzmir ve Antalyalıları da ilgilendiriyor. Hatta yurt dışından, İstanbul özlemi çeken birçok vatandaşımızın da bu proje dikkatini çekiyor. Sosyal medyada ‘İstanbul’ hesabını binlerce kişinin takip ediyor. Bununla beraber roje genç girişimciler için de bazı fırsatlar barındırıyor Özellikle ‘yemek.istanbul, otel.istanbul ve futbol.istanbul’ gibi uzantılar ile İngilizce farklı versiyonlarının büyük ilgi çekeceğini düşünüyorum İnternette alan adı hakkına sahip 66 şehrin birbiriyle kıyasıya rekabete girdi. İstanbul; New York, Londra, Barcelona, Berlin, Moskova, Sidney ve Tokyo ile yarışıyor. Bu şehirler arasında İstanbul'a inanılmaz bir rağbet ve teveccüh var”.

İBB iştiraklerinde, ilçe belediyelerinde ve STK’larda Nokta İstanbul dönemi başladı 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tüm şirketler, kuruluşlar, ilçe belediyelerinin büyük kısmı ve STK’lar .istanbul ve .ist uzantılı alan adlarına kayıt oldu. İGDAŞ, İSPARK, İETT, İSKİ, Kültür A.Ş, Spor A.Ş, KİPTAŞ, Ağaç A.Ş, Halk Ekmek gibi İBB iştirak şirketleri, iki kıta arasında mekik dokuyan İstanbul Şehir Hatları ve bunlarla beraber Türk Kızılayı ve İHH gibi büyük sivil toplum kuruluşları artık çevrimiçi kimliklerinde .istanbul ve .ist uzantılı alan adlarını kullanacaklar. Nokta İstanbul uzantılı internet adreslerine İstanbul’daki belediyelerin de büyük bir kısmı kaydoldu. Beyoğlu, Sultangazi, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Fatih Belediyeleri bundan sonra İstanbul’u alan adreslerinde kullanacak belediyelerden sadece birkaçı. İstanbul’un güçlü marka değerini çevrimiçi kimliklerine taşımak isteyen Türk marka, işletme, kurum ve STK’lar 31 Mart tarihine kadar www.nic.istanbul adresinde belirtilen yetkili ve akredite kayıt operatörleri aracılığı ile .istanbul ve .ist alan adlarına kayıt veya yenileme işlemleri yaptırdılar.

Öncelikli kayıt dönemi sona erdi

Türkiye’nin önde gelen marka ve kuruluşlarının da Nokta İstanbul’a ilgisi büyük oldu.  İstanbul markasını dijitale taşıyan nokta İstanbul projesinin öncelikli kayıt dönemi 31 Mart 2016 itibarıyla sona erdi. Üniversitelerden hastanelere, medya kuruluşlarından sivil toplum örgütlerine birçok büyük kurum bundan sonra çevrimiçi kimliklerinde Nokta İstanbul uzantılı internet adresini kullanacak. Türkiye’nin dünya markası Türk Hava Yolları da İstanbul’un gücünü markasına dahil eden bir diğer büyük kurum oldu. Aralarında İHH ve Türk Kızılay’ının bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü de Nokta İstanbul’a kaydoldu. Spor kulüpleri de projeye yoğun ilgi gösterdi.

Nisan’da müzayede başvuruları alınacak, müzayede Mayıs ayında olacak

İBB Medya A.Ş. Genel Müdürü Bekir Kaplan belgeli kayıt döneminde Türkiye’den çok fazla markanın Nokta İstanbul’a başvurduğunu belirterek,  “İstanbul önemli bir şehir. Dolayısıyla markalar İstanbul’un ismi ile markalarına güç katmak istiyorlar. Tabii bir de İstanbul özlemi, İstanbul sevgisi var. Bu nedenle yurt dışından da çok talep aldık. Nokta İstanbul’u birkaç dönemde başvurulara açtık biliyorsunuz. Önce global markaların başvurularını kabul ettik. Sonra Türk markaların, STK’ların ve kamu kurumlarının ve bireylerin belgeli kayıt dönemini gerçekleştirdik. Şimdi ise Nisan ayı başında müzayede ile başvuru dönemini başlattık. Yani bir isim için birden fazla başvuru varsa siteye geliyorsunuz, isminizi yazıyorsunuz, müzayedeye giriyorsunuz. Nisan sonunda başvurular bittikten sonra Mayıs ayının ilk haftası online müzayede yapılacak. 1 Mayıs’tan itibaren 5 gün boyunca sitede açık artırmaya gireceksiniz. Bir isme birden fazla başvuru olursa online müzayede de ismin kimde kalacağı belli olacak” diye konuştu.