Header Reklam
Header Reklam

Mercedes-Benz Türk, 2014 yılını rekor satışlarla kapattı

06 Mart 2015 Dergi: Ocak-Şubat 2015

Sektörde 47. yılını dolduran Mercedes-Benz Türk’ün, 54.118 adetlik toplam satış rakamıyla tarihinin en yüksek rakamına ulaştığı açıklandı. 1967’de kurulduğu günden bugüne 72.000’in üzerinde otobüs ve 203.000’inin üzerinde kamyon üretimi gerçekleştiren şirketin, toplam yatırımının da 885 milyon Euro’ya ulaştığı bildirildi.

 

Mercedes-Benz Türk, Çırağan Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısıyla 2014 yılını değerlendirdi. Toplantıya; Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır, Otobüs Pazarlama ve Satış Müdürü Burak Tarım, Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan ve Hafif Ticari Araç Pazarlama ve Satış Müdürü Tufan Akdeniz katıldı.

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes toplantıda yaptığı konuşmada tüm ürün grupları dahil; 50.030 adedi yeni, 4.088 adedi ikinci el olmak üzere toplam 54.118 adetlik satış rakamı ile tarihlerinin en yüksek rakamına ulaştıklarını söyleyerek şöyle konuştu: “Geçen yıl Ocak 2014’te karşılaştığımızda 2013 yılının Mercedes-Benz Türk için satış rakamlarıyla tarihi bir yıl olduğunu söylemiştim. Şuan gurur duyarak söylüyorum ki; 2014 yılı rakamları, o rakamları da geçerek, yeni bir tarihi yıl oldu. Biz her yıl o yılın tarihi bir yıl olacağı mesajın veriyoruz ve ben bunu bugün de 2015 yılı için tekrarlıyorum.  Bu başarımızı elbette Türkiye’deki kaliteli fabrikalarımıza, çalışanlarımıza ve liderlerimize borçluyuz. Ben de Mercedes -Benz Türk gibi bir şirkette çalıştığım için çok şanslıyım.

Mercedes-Benz Türk’ün 47 yıllık tarihine bakarsanız, Türkiye’nin lider girişimcilik firması olduğunu görürsünüz.  Türk ekonomisine ve istihdamına ciddi katkılarımız oldu.  Tarihi birikim ve deneyimlerimizin yanında IT ve ar-ge çalışmalarımız da devam etti. Bugün Mercedes-Benz Türk 5.500den fazla çalışanıyla 885 milyon Euro’luk bir şirket haline geldi.  Türk ekonomisini 1967 yılından beri üretmeye başladığı otobüsler ve 1986 yılından beri ürettiği kamyon üretimiyle desteklemektedir. Halen kamyon ve otobüs üretim tesislerimize yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Kamyon pazarında Pazar lideriyiz. Ürünlerimiz müşteri ve pazar taleplerini çok rahat bir şekilde karşılamaktadır.  Hoşdere’deki ar-ge merkezimizde 220 kişilik çoğu mühendis ekibimizle ürün geliştirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ar-ge bütçemiz 2014 yılında 30 milyon Euro civarında gerçekleşti.   Türkiye’deki Daimler yerel IT servisimiz de oldukça güçlü ve nitelikli hizmetler sunuyor. 100 çalışanı ile 7 gün 24 saat Avrupa otobüs operasyonlarına da hizmet veriyor. 2014 yılını satış hacmi açısından tarihi rekorlarla kapattık, 2015 yılında da tüm ürün gruplarımızda pazar konumumuzu güçlendirmeye ve hem ekonominin hem de sektörümüzün gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz”.

Rainer Genes, Mercedes-Benz Türk’ün tüm ürün grupları hakkında da üretim, satış-pazarlama ve ihracat rakamlarına ilişkin bilgiler verdi.

 

Yatırımlar tüm hızıyla devam etti

2014 yılında yaklaşık 77 milyon Euro yatırım yapan Mercedes-Benz Türk A.Ş., 1967 yılında kurulduğu günden bugüne toplam 885 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirdi. Üretime başladığı 1968 yılından bu yana da 72.000 adedin üzerinde otobüs ve 203.000 adedin üzerinde de kamyon üretimi gerçekleştirdi. 2014 yılında ürettiği 3.686 otobüs ve tarihinin en yüksek üretim rakamı olan 18.519 adet kamyon ile de pazardaki liderliğini sürdürdü.

Mercedes-Benz Türk, müşteri talep ve beklentileri doğrultusunda ürünlerini geliştirmeye yönelik yaptığı yatırımların dışında üretim tesislerine olan yatırımlarını da sürdürdü. Bu kapsamda 2014 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’na 21 milyon Euro’luk, Hoşdere Otobüs Fabrikası’na ise 23 milyon Euro’luk yatırım yapan Mercedes-Benz Türk, kurulduğu günden bugüne kadar kamyon fabrikasına toplamda 311 milyon Euro ve otobüs fabrikasına da toplam 403 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirmiş oldu. Böylece Mercedes-Benz Türk, ihracat pazarlarındaki konumunu güçlendirmenin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki müşterilerinin beklentilerine ve özel isteklerine de daha hızlı yanıt verebilecek konuma geldi.

 

47 yıldır otobüs sektörünün lideri

Otobüs ürün grubunda, şehirlerarası ve şehir içi otobüs satışı ile toplamda 752 adetlik satış rakamına ulaşan Mercedes-Benz Türk, yine en fazla tercih edilen şehirlerarası otobüs markası olmayı başardı. Bunun ötesinde şirket, otobüs ihracat rakamını geçtiğimiz yıla kıyasla % 6 oranında arttırarak başta Batı Avrupa olmak üzere 3.000’i aşkın otobüs ihracatı gerçekleştirdi. Böylece şirketin bugüne kadarki toplam otobüs ihracat rakamı 33.000 adede ulaştı.

 

Mercedes-Benz kamyonlar aralıksız 13 yıldır pazar lideri

Mercedes-Benz Türk’ün kamyon ürün grubu ise, 18.353 adetlik rekor satış ile 2014 yılında da pazar lideri oldu. Bu rakam ile şirket, tarihinin en yüksek kamyon satış adedine ulaştı. Ürettiği kamyonların 500 adedini 2014 yılı içerisinde ihraç eden Mercedes-Benz Türk’ün kuruluşundan bu yana ihraç ettiği toplam kamyon sayısı da böylece 31.500 adede ulaştı. Şirket, 2015 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’ndan dünya pazarlarına ihraç edeceği araç sayısını arttırmaya yönelik çalışmalarını da sürdürüyor.

 

Sprinter yenilendi, yeni Vito pazara sunuldu

Hafif ticari araçlar ürün grubunda ise Mercedes-Benz Türk, 2014 yılını 7.825 adetlik satışla kapattı. Yenilenmesiyle birlikte personel, okul taşımacılığı ve turizm sektörlerinin lideri olan Sprinter,  Mercedes-Benz Türk’ün sektördeki gücüne güç kattı. 2014 yılı sonunda pazara sunulan yeni Mercedes-Benz Vito ise şimdiden segmentinin en ilgi çeken ve gerek fiyatı, gerek eşsiz güvenlik donanımları ile en çok tercih edilen aracı oldu. Mercedes-Benz Türk hafif ticari araçlar grubu da, 2015 yılında satışlarını ve pazar payını arttırmayı hedefliyor.

 

Otomobil ürün grubunda rekorunu yineledi

Otomobil ürün grubunda Mercedes-Benz Türk, 2013 yılında kırdığı rekoru yineledi ve 23.100 adetlik otomobil satışı ile tarihinin en yüksek otomobil satış adedine ulaştı. Şirket, 2014 yılında yeni kompakt modelleri A-, B- ve CLA’yı dizel otomatik versiyonları ile pazara sundu. Türkiye pazarı için büyük önem taşıyan yeni nesil C-Serisi ve Mercedes-Benz’in amiral gemisi S-Serisi’nin 2 kapılı yepyeni versiyonu yeni S-Coupé, 2014 yılının en önemli yeniliklerindendi. 2015 yılında ise şirket S-Maybach, Mercedes-AMG GT gibi ürün portföyünün en tepesinde yer alan modellerinin yanı sıra segmentinde çığır açacak olan GLE-Coupé, yenilenen GLE ve yepyeni GLC’yi pazara sunmaya hazırlanıyor.                                             

 

İkinci el alım satım aktiviteleri büyüyor

Satılan her iki araçtan biri kredilendiriliyor, ikinci el alım satım aktiviteleri büyüyor.

Sattığı her iki araçtan birini finansman şirketi olan “Mercedes-Benz Finansman Türk A.Ş.” aracılığı ile kredilendiren Mercedes-Benz Türk, 2014 yılında ikinci el organizasyonunu da güçlendirdi. 2009 yılında başlayan ikinci el faaliyetleri kapsamında toplamda 4.145 adetlik araç satışı gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk, bu satış adedi ile satışlarını %13 oranında arttırarak, tarihinin en yüksek ikinci el araç satışını yakalamış oldu.

 

Sosyal sorumluluk projeleri güçleniyor

“Her işin başı eğitim” prensibini benimseyen Mercedes-Benz Türk, sürdürdüğü sosyal sorumluluk çalışmaları ile uzun yıllardır Türkiye’nin çağdaş geleceğine katkıda bulunuyor. Hem şirket içinde hem dışında eğitim ve kişisel gelişimin desteklenmesi, Mercedes-Benz Türk’ün sosyal sorumluluk felsefesinin temelini oluşturuyor.

Mercedes-Benz Türk, 2014 yılında yeni sosyal sorumluluk projesi “EML’miz Geleceğin Yıldızı” adlı projesini de hayata geçirdi. Şirket proje kapsamında, endüstriyel teknik eğitim, okul ve kurumlarının motor bölümlerinin geliştirilmesi amacıyla laboratuvarlarını yeniliyor ve gerekli ekipmanlarla donatıyor. Mercedes-Benz Türk’ün, Mercedes-Benz Bayileri ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğinde gerçekleştirdiği proje çerçevesinde, 23 farklı endüstriyel teknik eğitim, okul ve kurumun motor bölümlerinin geliştirilmesi amacıyla laboratuvarları yenilenecek.

Ayrıca, Mercedes-Benz Türk’ün meslek sahibi olmak isteyen kızları eğitim yolunda desteklemek üzere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliği ile hayata geçirdiği “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi 2014 yılında 10 yaşına bastı. 2004 yılında 17 ilde okuyan 200 kız öğrenciyi destekleyerek projeye başlayan Mercedes-Benz Türk, bu süreçte toplam 56 ilden 3.155 kız öğrenciye eğitim desteği verdi. Proje kapsamında 1.200 öğrenciye burs verilmeye devam ediliyor. Projeden burs alarak eğitimini tamamlamış olan 20 yıldız kız, Mercedes-Benz Türk bünyesinde istihdam ediliyor.

 

Mercedes-Benz Türk 2015’e hazır

Mercedes-Benz Türk, oluşturduğu stratejik plan ve projeleri ile 2015 yılında da pazar paylarını arttırıp daha da güçlenmeyi, tüm ürün gruplarındaki pazar konumunu geliştirmeyi, yatırımlarını sürdürmeyi, müşteri ve pazar beklentileri doğrultusunda ürün portföyünü geliştirip genişletmeyi ve bayi, çalışan, tedarikçi işbirliği ile her zaman olduğu gibi başarılı bir yıl geçirmeyi hedefliyor.

 

 

2016 yılı 1 Ocaktan itibaren Euro 6 uygulaması geliyor

 

Mercedes Benz Türk yetkilileri toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtladılar. 2013 ile 2014 ihracat rakamları karşılaştırıldığında ihracattaki düşüşün nedenini ve yeni modelleri soran bir gazeteciye Kamyon Pazarlama ve Satış Müdürü Bahadır Özbayır şöyle yanıt verdi: “Bu yıl kamyon ihracatımız da bir düşüş var. Ama satış ile üretimi karşılaştırdığınız zaman zaten sebebi ortaya çıkıyor. Toplam 18 bin 500 küsur kamyon ürettik Aksaray’da ve bu rakam tarihimizdeki en büyük rakam. Satış miktarımız da 18 bin 353. Dolayısıyla burada bir kapasite sorunu yaşadık. Bizim için öncelikli pazar Türkiye daha sonra ihracat diyoruz. Üretim kapasitemizin tamamını ortaya koyduk ve bu kadarını ürettik. Önümüzdeki yıllarda ihracatımız daha da iyi olacak. Yeni model üretimi konusunda da bildiğiniz üzere Türkiye’de kamyon ve otobüs üretimimiz var ve 2015 yılında mevcut portföyümüz devam edecek ama 2016 yılında bir sürü taş yerinden oynayacak, çünkü Euro 6 uygulaması geliyor. Bu uygulamayla beraber ürün portföyümüzde de değişiklikler olacak. 2016 1 Ocak’tan itibaren kanun yürürlüğe giriyor. Bu konuda hem ürün portföyümüz hem de fabrikamız açısından toplam 130 milyon Euro’luk bir yatırım gerçekleştirdik. 2016 yılından itibaren ürün portföyümüzde değişiklikler olacak. Mercedes’in bütün modelleri olacak”.

Kamyon pazarında arz talep dengesi ve üretimlerini ne kadara kadar yükseltebileceklerinin sorulması üzerine de Bahadır Özbayır şu yanıtı verdi: “Türkiye’de üretilen her 3 kamyondan 2’sini biz üretiyoruz. Her iki otobüsten birini de biz üretiyoruz. Pazar çeşitli sebeplerle dalgalanıyor ve burada önemli olan pazar büyüklüğüdür. Bugüne kadar biz arz-talep dengesini yakalamış durumdayız. Öte yandan hangi pazara ne kadar ürün ayırdığınız konusu da var. Şu an kapasitemiz mevcut Türkiye pazarı için yeterli durumda. Ama tabi ki ihracatımız da daha da artsın istiyoruz. Onun için yatırımlarımız ve çalışmalarımız devam diyor. Toplam 203 bin adet kamyon üretildi ve bu Türkiye’de bir rekordur. Bunun 31 bini de ihraç edildi yani %15 civarında bir ihracatımız var”.

2016 yılına kadar eldeki Euro 5 motorlu araçların ne olacağı sorusuna da Mercedes-Benz Türk’ün bir başka yetkilisi şu şekilde yanıt verdi: “1.1. 2016 da Euro 6’ya geçiyoruz. Maliyetler artar mı artmaz mı bunlar şu anda henüz kesinleşmiş konular değil ama yeni bir teknolojiye geçiyoruz, şüphesiz orada bir sıçrama olacaktır. Bunun 2015 yılına etkisi ne olur diye baktığımızda da henüz çok erken diyebiliriz. Daha yeni yılın ilk günlerindeyiz, yıla yeni başladık ve gelişmeleri izleyip göreceğiz. Bu sürçte normal bir yıl dışında bazı değişiklikler olabilir ama bu konuda henüz bir tahmin yapmak zor. Bu konuyu bir stok konusu olarak almamak lazım, elde kalan araçların bir sonraki yılda satılabilmesi konusundan bahsediyoruz. Bunun ne kadar olacağı veya olmayacağı ya da modernitesiyle ilgili kamu otoritesinde ve sektörde gerekli müzakereler, konuşmalar değerlendirmeler yapılıyor. Henüz kesin bir şey yok, onu da yıl içerisinde hep beraber bakıp göreceğiz”.

Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Müdürü Burak Tarım da kent içi taşımacılığa ilişkin sorulan bir soruya şöyle yanıt verdi: “Şehir içi pazarda yerel seçimler öncesinde önemli bir şehir içi otobüs yatırımı gelişti. Özellikle geçen sene tarihinin en büyük pazarıyla karşılaştık, 2700 adedin üzerinde bir rakamla karşılaştık. Bu tabi başta bütün büyükşehir belediyeleri olmak üzere yerel yönetimlerin yapmış oldukları yatırımların bütünüydü. 2014’te oluşan pazarın önemli bir bölümünün aslında geçen sene yapılmış olan ihalelerin devam eden teslimatları olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bu seneki pazarın neredeyse % 50’lik kısmı geçen sene yapılmış olan ihalelerin teslimatlarına dayanıyor. Dolayısıyla pazarın önemli bir kısmı ilk 4-5 ay içesinde gerçekleşti. Diğer taraftan doğalgazlı otobüslerin payı 1-2 önemli ihale dışında normal bir pazar görünümünde.  %75’nin dizel, % 25’inin CNG olduğu bir pazarın gelişmesini öngörebiliriz. Ama 2014 te gelişen bu yüksek adetteki sınırlı sayıdaki ihalenin olması nedeniyle CNG’nin bir miktar adet arttığını söylemek doğru olur. Elektrikli otobüsler ise henüz test aşamasında, çünkü bunlar aynı zamanda bir altyapıyı da gerektiriyor. Sadece otobüsü üretmiş olmanız ya da teknolojinizin olması yeterli değil, aynı zamanda altyapının da buna uygun olması lazım. 2015 yılında, netice itibariyle bu birinci dalganın yani yerel seçimlerin, bir sonraki seçimlerine kadarki dönemlerinden birindeyiz yani çok hareketli bir pazar olmasını beklemiyoruz. Ama tabi ki yerel yönetimler bir takım yatırımlarını yapacaklardır, bu yatırımlar bağlamında da çalışmalarımızı sürdürüyor olacağız”. 


Etiketler


Slider Altına