Header Reklam
Header Reklam

Kayseri’de 6 Bakanlıkla 150 milyon Lira’lık yatırım anlaşması

04 Mayıs 2012 Dergi: Mart-Nisan 2012
Kayseri’de 6 Bakanlıkla 150 milyon Lira’lık yatırım anlaşması

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, satın alınan Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi ve 6 bakanlıkla yapılan anlaşmaları değerlendirdi...
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi'nin (KCETAŞ) yüzde 20 hissesinin Büyükşehir Belediyesi'nin de ortağı olduğu yeni bir şirket tarafından 16 milyon Dolar’a satın alındığını belirterek Büyükşehir Belediyesi'nin KCETAŞ'daki yüzde 43'lik hissesinin yüzde 51'e yükseldiğini kaydetti.

Başkanlık Brifing Salonu'nda gerçekleştirin toplantıda Başkan Özhaseki, Büyükşehir Belediyesi'nin Elektrik Şirketi'ndeki hisselerinin yüzde 50'nin altına düşmemesi için uzun uğraşlar verdiklerini ifade ederek şöyle konuştu: "Devletin elindeki yüzde 20 hissenin satışı hep ara ara gündeme gelmişti. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin hissesinin şahıslar karşısında yüzde 50'nin altına düşmesi halinde yaşanacak sıkıntıları bildiğimiz için yaklaşık 12- 13 yıldır teyakkuz halinde bu yüzde 20'lik hissenin durumunu takip ediyorduk. Bu uzun maraton sonucunda mutlu sona ulaştık ve kendi içimizde eski ortaklarımızla kurduğumuz yeni bir şirketle özelleştirme idaresinin ihalesine girdik. 16 milyon Dolar’a yüzde 20'lik devletin hissesini satın almış olduk. Böylece yüzde 43'lük olan belediye hissesi, yeni kurduğumuz şirketten dolayı bize geçen yüzde 8 hisse ile yüzde 51'e yükselmiş oldu".

Bu yüzde 51'lik hissenin Büyükşehir Belediyesi için oldukça önemli olduğunu kaydeden Başkan Özhaseki, 1926'larda Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde kurulmuş olan elektrik şirketinin bu yüzde 51'lik hisse ile aslına rücu ettiğini söyledi.

Görünüşte  49 hisse ile yüzde 51'lik hisse arasında çok bir fark yokmuş gibi görünse de bunun milyonlarca Dolar’a bedel olduğunu belirten Başkan Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz belediye olarak KCETAŞ'nin yüzde 51 hissesine sahip olmuş olduk. Bundan son derece mutluyuz. Şirketimiz geçen yıl 55 trilyon Lira kar etti. Ama bundan sonra inşallah daha karlı bir şekilde devam eder. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin gelir hanesine de bu yüzde 51'lik hisse, her sene katkı sağlar diye düşünüyorum. Gelecekle ilgili şirketimizin önünün açıldığına inanıyorum. Sadece dağıtım şirketiyiz ama bir taraftan da özelleştirmeden aldığımız 8 tane küçük santralimiz var. Oradan 16 MW gücünde bir üretimimiz oluyor. Fakat bizim bu üretimi arttırmamız lazım. Sadece dağıtım yapan bir şirket olarak hayatımızı devam ettirmeye çalışırsak şirket ayakta kalamaz, diğer rakipleri ile mücadele edemez. Bunun için şimdi çabalarımız var. Özelleştirmeden aldığımız santrallerin yanı sıra şuanda Denizli ve Merzifon'da kömür havzaları üzerinde çalışma yapıyoruz. Amacımız en az 100 MW üzerinde elektrik üretebilmek. Bunu da başardığımız zaman şirket ileriye doğru daha da güçlenmiş olarak hayatını devam ettirir. Bu arada yabancılarla da temaslarımız var. Bu işi beraber yapmak gibi bir takım teklifleri değerlendiriyoruz. Amacımız sadece dağıtım yapan bir şirket olmaktansa üretim yapan bir şirket haline dönüşmektir".

Özhaseki, Kentsel Dönüşüm projelerini de anlattı

Toplantıda Başkan Özhaseki Büyükşehir Belediyesi'nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı bazı kentsel dönüşüm projeleri hakkında da açıklamalarda bulundu.

6 ayrı bakanlıkla bir takım protokoller yaptıklarını kaydeden Başkan Özhaseki, Milli Savunma Bakanlığı ile 6 yerde anlaşma yaptıklarını ve bunun üçünün kesinleştiğini, üçü için ise görüşmelerin nihaiyi aşamaya geldiğini belirtti. Kesinleşen bu anlaşmalar hakkında bilgiler veren Başkan Özhaseki şöyle konuştu: "Birincisi Hava İkmal'in yaklaşık 15 mkadar içeriye çekilmesi ve Talas ile hisarcık civarında yeni yolların açılması, ikinci kesinleşen anlaşmamız belediyemizin yanında bulunan iki lojman ile miadını doldurmuş diğer lojmanların yıkılması konusunda. Bu protokolle yeni yerleri yaptığımızda buradaki lojmanları oraya taşıyacağız ve burada belediyenin bir meydanı olacak. Anatamirle bir anlaşma yaptık ve Ankara yolu rahatladı. Bunun dışında jandarma ile askerlik şubesi ile ve Komando Tugayı'nın tüm lojmanlarının taşınması ile ilgili de son çalışmalar devam ediyor".

İkinci bir protokolün İstinaf Mahkemesi konusunda Adalet Bakanlığı ile imzalandığını anlatan Başkan Özhaseki, Kayseri İstinaf Mahkemesi için yeni bir bina kurulması ve Meydan Projesi kapsamında da Bölge İdare Mahkemesi'nin taşınması ve Adliye'nin yıkılması gerektiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı ile yapılan anlaşma gereği gerek bölge idaresi mahkemesi gerekse de istinaf mahkemesi binasını Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağını karşılığında da bazı arsaları alacaklarını kaydeden Başkan Özhaseki, "Böylece şehir için değerlendirebileceğimiz bir takım arsaları Büyükşehir Belediyesi olarak almış olacağız" dedi.

Üçüncü protokolün Gençlik Spor Bakanlığı ile olduğunu ve bunlardan üçünün kesinleştiğini belirten Başkan Özhaseki, Talas'ta bulunan Amerikan Koleji'ni alarak orayı Gençlik Merkezi yapacaklarını söyledi. Bu vesile ile okullarında başarılı olan öğrencilerin orada kamp yapabileceklerini ve çocuklara güzel bir tatil imkanı sunacaklarını anlattı.

Gençlik Spor Müdürlüğü'ne ait Kiçikapı'da bulunan kilisenin de bir protokol ile Büyükşehir Belediyesi'ne geçeceğini anlatan Başkan Özhaseki, "Bu kilisenin restore edilmesi ve Kültür Sanat Merkezi olarak kullanılması söz konusu. Bu konuda anlaştık. Orayı Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Merkezi yapıyoruz. Daha öncesinde ibadethane olarak kullanıldığı için o ibadethanenin vakarına yakışır faaliyetler olacak" dedi.

Gençlik Spor Bakanlığı ile yapılan son anlaşmanın Erciyes'te bulunan Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'ne ait otel konusunda olduğunu ifade eden Başkan Özhaseki, "Orayı Sporcu Merkezi yapıyoruz. Kayak sporcularına yer vereceğiz. Gençler orada kamp yapacaklar ve ümit ediyorum ki Kayseri'den kayak şampiyonları çıkacak" diye konuştu.

Dördüncü olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan sözleşmenin imza aşamasına geldiğini belirten Başkan Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kale içerisinde yapacağımız arkeoloji müzesini onlara veriyoruz. Hali hazırda kullandıkları bina ile biz orayı takas edeceğiz. Yine Milli Eğitim Bakanlığı ile önemli bir anlaşmamız var. Kayseri Lisesi tarihi geçmişi olan bir bina ve bu okuldan önemli şahsiyetler mezun olmuşlar. Biz bu binada Milli Mücadele ve Cumhurbaşkanlığı Müzesi kuracağız. Cumhurbaşkanımız da bize destek oldu. Kendisine Cumhurbaşkanlığı döneminde verilen bütün ödül ve hediyeleri Kayseri'ye gönderecek ve orada bunlar sergilenecek. Okula ise yeni, modern derslikler ile konferans ve spor salonları yapacağız. Kayseri Lisesi taşınmıyor. Eğitim yeni ve modern binada devam edecek. Yine Milli Eğitim Bakanlığı ile şehir içerisinde sıkışmış kalmış 8 okulun kampus liselerde toplanması konusunda anlaşma yaptık. Bu anlaşma sayesinde 2 kampus lise yapacağız karşılığında da okulların yerlerini alacağız ve bu yerleri sosyal amaçlı kullanacağız. Son olarak da Ulaştırma Bakanlığı ile bir protokolümüz var. Bu da Talas'ı Malatya Yolu'na bağlayacak bir viyadük anlaşması. Bu anlaşmaya göre Talas'ı Malatya Yolu'na bağlayacak viyadüğü onlar yapacak, bağlantı yollarını Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız".

6 bakanlıkla yapılan bu anlaşmaların mali değerinin 150 milyon Lira civarında olduğunu vurgulayan Başkan Özhaseki sözlerini şöyle tamamladı: "Bu birkaç açıdan faydalı bir iş. Birincisi devlet bütçeden bir para harcamadan yeni binalara sahip oluyor, yeni imkanlara kavuşuyor. Kayseri'de devlet daireleri ve büyümesini istediğimiz kurumlar, yeniden hayat buluyor. Burada devletin cebinden para çıkmıyor. İç dinamikler harekete girmiş oluyor. İkincisi şehir için önemli çünkü dönüşüm projeleri ortaya çıkıyor. Büyün bu anlaşmalar, Kayseri için bir yenilenme ve bir dönüşümdür. Tabiî ki bu anlaşmalar Kayseri ekonomisinde de katkı sağlayacak".


Etiketler


Slider Altına