Header Reklam
Header Reklam

IFAT Eurasia Çevre Fuarı Nisan'da Ankara'da düzenleniyor

30 Aralık 2014 Dergi: Kasım-Aralık 2014
IFAT Eurasia Çevre Fuarı Nisan'da Ankara'da düzenleniyor

Messe München International (MMI) Eurasia Fuarcılık Proje Müdürü Namık Sarıgöl, 16-18 Nisan tarihleri arasında Ankara ATO Congresium Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenecek “IFAT Eurasia Fuarı” hakkında açıklamalarda bulundu.

Dünyanın en büyük çevre teknolojileri fuarlarından biri olan IFAT Fuarı, bundan böyle “IFAT Eurasia” olarak her iki yılda bir olmak üzere Türkiye’de de düzenlenmeye başlayacak. Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği olmak üzere pek çok kamu ve özel sektör kuruluşunun desteklediği fuara ilginin hayli yüksek olduğunu söyleyen Sarıgöl, fuara yeni açık alanlar eklediklerini anlattı. Dünyanın bir çok ülkesinden ve özellikle çevre ülkelerden ziyaretçilerinde beklendiğini ifade eden Sarıgöl özelikle Türkiye’deki belediyeleri ve ilgili tüm yöneticileri fuara beklediklerini söylüyor.

Neden Türkiye?

Dünyanın en önemli çevre teknolojileri fuarlarından biri olan IFAT, uzun zamandır Avrupa dışında dünyanın farklı coğrafyalarında da düzenleniyor.  Çeşitli sebeplerden Almanya’ya gelemeyen ziyaretçilerine ulaşabilmek için etkinlik alanlarını genişleten Almanya merkezli fuar, bu doğrultuda Avrupa kıtası dışında Çin ve Hindistan’da düzenleniyor. IFAT Eurasia da bundan böyle her iki yılda bir Ankara Türkiye’de düzenlenecek. Türkiye ve Ankara’nın seçilmesinde en önemli sebep, sahip olduğu konum ve gelişen çevre sektörüdür. Türkiye farklı kıtalar arasında pek çok ülkenin ulaşım yolları üzerinde ve bir birleşim ve geçiş noktası işlevine sahip.  Öte yandan AB üyeliği için aday ülke olması nedeniyle başta çevre kriterleri ve standartlarını yerine getirme konusunda niyeti ve çalışmaları var. Dolayısıyla tüm bunları yan yana getirdiğinizde dünya çevre sektörünün gelişimine katkı sağlamak için Türkiye çok doğru bir seçim. 

Ayrıca yaptığımız çalışmalardan gördüğümüz kadarıyla, sektördeki herkesin bunu becerebileceğine dair güveni ve yüksek bir motivasyonu var. İlk defa düzenleyeceğimiz IFAT Eurasia’ın başarılı geçeceğine inanıyoruz. Zaten baktığınızda da IFAT’ın 1966 yılından beri devam ettirdiği başarılı bir geleneği var. Şu an IFAT Eurasia için gösterilen teveccüh de bunu doğruluyor ki, başarılı bir fuar olacak. 

IFAT Eurasia’nın içinde 450 ayrı ürün gurubu var

Ürün guruplarına baktığınız zaman IFAT Eurasia’nın içinde 450 ayrı ürün gurubu var. Biz bunu kabaca 12 ana başlık altında topladık. Mümkün olduğunca da her başlık dahilindeki firmalardan ziyaretçinin faydalanacağı bir hale getirmeye çalışıyoruz.

Fuarı ağırlıklı olarak 4 temel başlık altında konumlandırıyoruz. Bunlardan bir tanesi bizim su grubu diye adlandırdığımız içinde su eldesinden başlayıp, su ve atıksu arıtmaya, arıtma çamuru ve çamurdan enerji üretimine kadar giden bir alan var. Daha sonra su kaçaklarının tespiti ve önlenmesinden başlayıp su havzalarının korunmasına kadar giden belli bir bölüm var. Bu bölüm dahilindeki işin taahhüdünden, kullanılacak malzeme ve ekipmanın üreticileri, kullanılacak kimyasal veya sarf malzemeleri üreticileri ve hizmetin verilmesine yönelik hizmetleri sunan firmalar yer alacak. İkinci grupta ise atık yönetimi yer alıyor. Burada atık yönetimi hizmeti veren firmalar olduğu kadar, farklı yetki belgeleri üzerin hizmet veren çeşitli firmalar da olacak. Bir diğer kısım, çevre ve temizlik sektöründe kullanılan iş makineleri ve temizlik araçları. Burada iş makinelerinden tutun da çeşitli araç üstü ekipman gruplarına, mobil geri dönüşüm ünitelerine, belediyelerin çevre temizlik ihtiyaçlarına kadar araçlar gurubu var. Bunları açık alan üzerinde sergiliyor olacağız. Dördüncü grubumuz da geri dönüşüm makine ve ekipmanları gurubu olacak. Bu grupta pek çok çeşitli makine üreticisi firmalar yer alacak.

Tüm bunların haricinde çeşitli ülkelerden toplu katılımla gelecek firmaların bulunduğu uluslararası bir bölümümüz de olacak. Şu anda İsviçre, Avusturya, Fransa, Çin ve Almanya’nın bir eyaletinin de bulunduğu toplu katılımlar olacak. Bu toplu katılımların içinde birbirinden bağımsız ve farklı alt başlıklarda ürün ya da hizmet üreten firmalar olacak. Ayrıca tüm alanlar kapsamında bireysel katılımcı yabancı firmalar da var.

Yurtiçinden katılım oldukça iyi

Fuara yurtiçinden talep ve katılım oldukça iyi. Öyle ki bizim hesapladığımız satış planlamasının ötesinde bir ilgi var ve bizi yeni bir açık alan kullanımına yöneltti. Hem metrekare olarak hem de satış zamanlaması açısından ilerdeyiz. Bu tabi bizi mutlu ediyor. Bizi mutlu ettiği kadar başka bir avantaj da sağlayacak. Her firmanın fuara hazırlanmak için daha fazla vakti olacak. Çünkü ne tür bir sunum yapacağından tutun, standın ayarlanmasına, insanların davet edilmesine, sergilenecek ürünlerin seçilmesine kadar Avrupalı zihniyetiyle hazırlanma fırsatı bulacak ki bu da fuarın başarısını etkileyecek. Keza aynı şey organizasyonun kendisi için de geçerli. 1 Ocak tarihi itibariyle ziyaretçi çalışmasının şu ana kadar olan kısmının ötesinde çok daha ağırlıklı olarak devam ettireceğiz. Zannediyorum ki ilk olmasına rağmen keyifli bir fuar ortaya çıkacak. Diğer taraftan baktığınızda başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği gibi kamunun ilgili kurum ve kuruluşları fuarın destekçileri arasında. Biz de zaten bu destekleri lojistik anlamda doğrudan almak alabilmek için fuarın kuruluş yerini Ankara olarak belirledik.  İnşallah buradan yaratılacak sinerji sektörün genişlemesine katkı sağlayacaktır.

Alman Su Ortaklığı, genç çevreciler için yarışma düzenleyecek

Alman Su Ortaklığı, genç çevre profesyonelleri için bir yarışma düzenliyor. Bu yarışmayla, Türkiye’deki sektör potansiyelinin gelişimi ve ivmelenmesi için gençlerin yönlendirilmesine katkıda bulunmak amaçlanıyor. Bilgi birikim ve tecrübelerini geliştirmeleri teşvik ediliyor. Yarışmanın tek şartı 35 yaşını geçmemiş olmak ve özgün bir çevre projesiyle katılmak.  Yarışmaya bireysel katılımlar da mümkün. Öğrenciler, kamuda veyahut özel sektörde çalışan profesyoneller de katılabiliyor.  Yarışmaya katılmak isteyenler Ocak ayının ortasına kadar başvuruda bulunabilirler. Dereceye girecek 3 proje fuarla aynı zamanda sergilenecek.

Tüm belediyelerimizi bekliyoruz

Belediyelerin üst yönetimleri başkan ve başkan yardımcıları ve ilgili departman yöneticileri bazında fuarı ziyaret ettikleri anda birden fazla ihtiyaçlarını aynı çatı altında görebilecekler. Bu konularda hem yerel hem de uluslararası firmalarla tanışabilecekler ve gelişmiş teknolojileri inceleyip bilgi alabilecekler. Hepsini bekliyoruz.  Geldikleri taktirde fayda sağlayacaklarını da üstüne basa basa söyleyebilirim.  Burada bulunmaları sadece bugün için değil yarın için de fayda sağlayacaktır.


Etiketler


Slider Altına