Çevre Teknolojileri Sektörü IFAT Eurasia 2021’de Buluştu

27 Ekim 2021 Dergi: Eylül-Ekim 2021

IFAT Eurasia Uluslararası Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı, 21-23 Ekim 2021 tarihleri arasında MMI Eurasia Fuarcılık tarafından İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi. 

Fuarın açılışında MMI Eurasia Fuarcılık Genel Müdürü Osman Bayazit Genç, Advantage Austria Direktörü ve Avusturya Ticaret Müsteşarı Georg Karabaczek, Messe München GmbH IFAT Yurtdışı Fuarlar Direktörü Katharina Schlegel, birer konuşma yaptı. 

Osman Bayazit Genç, konuşmasında şunları söyledi: “IFAT Eurasia serüveni 2015 yılında başladı, bu sene dördüncüsünü gerçekleştiriyoruz. İki senede bir düzenlenen IFAT Eurasia, Avrasya bölgesinin lider çevre teknoloji fuarı olma özelliğini sürdürüyor. Özellikle Balkanlar, BDT ülkeleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler’den çok sayıda ziyaretçi çeken fuarımız, sektör paydaşlarına bu kadar geniş bir coğrafyada ulaşabilen nadir organizasyonlardan biri. İçinde bulunduğumuz koşullarda fuarımıza katılım gösteren herkese, ziyaretçilerimize, paydaşlarımıza emek verdikleri için teşekkür ediyorum. Fuarımızda bireysel katılımcıların dışında ülke pavyonları olarak Almanya, Avusturya ve İsviçre katılım gösterdi. Bu üç ülkeye özellikle teşekkürlerimi sunuyorum. Fuarımızda sektöre yön veren uluslararası ve ulusal tüm aktörlerin katılımıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ve Marmara Belediyeler Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen birçok oturum yer alıyor. Fuarımızla eşzamanlı olarak IREMCON Konferansı da gerçekleşiyor. Çevre teknolojileri sektörünü burada ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Hepinize verimli bir fuar süreci diliyorum.”

georg-karabaczekGenç’in ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Georg Karabaczek, “IFAT Eurasia’da bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tabii ki her fuara katılmaktan memnunuz ama pandemiden dolayı uzun bir aradan sonra ilk kez IFAT Eurasia’da bir arada olmak özellikle mutluluk verici. Bu fuarı organize edenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Avusturya, çevre teknolojileri alanında çok başarılı bir ülke, her sene yaklaşık 15 milyar Euro bir gelir elde ediyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de Avusturya’nın bu alana çok erken yatırım yapmaya başlamasıdır. Bilhassa turizmde çevreyi temiz tutmak için yatırımlar yapılmıştır. Bir diğer nedeni ise Avusturyalı firmalar birbirlerine destek verebilmek için kümeler halinde (Greentech ve Cleantech) organize edilmiştir. IFAT Eurasia’da 6 tane Avusturyalı firmamızın stantları var” dedi.

IFAT Eurasia’nın ilerleyen yıllarda çok daha fazla önem kazanacağını vurgulayan Karabaczek, “İklim değişikliği nedeniyle çevre teknolojileri, bilhassa Paris İklim Anlaşması’ndan sonra çok daha fazla önem kazanacak. Bunun için bugünü yeni bir başlangıç olarak görelim ve çevre teknolojilerimizi hep birlikte geliştirelim” diyerek sözlerini noktaladı.

Messe München GmbH IFAT Yurtdışı Fuarlar Direktörü Katharina Schlegel ise “Pandemi sebebiyle çok uzun bir aradan sonra IFAT Eurasia’da yüz yüze buluşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Çevre teknolojileri endüstrisi de burada yer almaktan çok memnun. IFAT Eurasia 2021 18.000 m² alanda, iki salonda 10.000’den fazla ziyaretçiyi ve 300’den fazla markayı ağırlıyor. Türkiye, Yunanistan, İran, Lübnan ve Mısır’dan belediyeler fuarımıza katılım sağladı. IFAT Eurasia 2021, ilk kez hibrit şekilde gerçekleşiyor. Çevre teknolojileri alanındaki inovasyonlar herkese açık. IFAT Eurasia ilk defa uygulamaya açtığı dijital platform ile sadece fuar salonlarında değil, dijital ortamda da bir adım önde, yeni platform ile katılımcılar dijital hizmetlerden yararlanacak, sanal eşleştirme oturumlarına katılacak, platformu kullanan ziyaretçiler ile görüntülü olarak görüşebilecek. Bu yıl da IFAT Eurasia çok başarılı olacak ve hep böyle başarılı devam etmesini diliyorum” diye konuştu.

Yerel idarelerin ve çevre teknolojileri sektörünün bir araya geldiği “Marmara Denizi Eylem Planı Forumu”

ahmet-cihat-kahramanAçılışın ardından düzenlenen Marmara Denizi Eylem Planı Forumu’nun açılışında konuşan Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman, “Marmara Denizi’ndeki müsilaj problemi ile ilgili olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Marmara Belediyeler Birliği (MBB) öncülüğünde ilgili tüm paydaşların katılımıyla yürütülen çalışmaların neticesinde 22 maddeden oluşan Marmara Denizi Eylem Planı kamuoyuyla paylaşıldı. Bu 22 maddeden çevre teknolojileri başlığını bugün burada ele alacağız. Müsilaj, 2021’in başında balıkçılık sektöründen yükselen seslerle gündemde yer aldı. Akabinde MBB ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgedeki çok önemli aktörler olan ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Tekirdağ Büyükşehir Belediyeleri, Yalova ve Çanakkale Belediyeleri ile bir araya gelerek oldukça işlevsel bir eylem planını hayata geçirecek çalışmaları yürüttük. Bu süreçte çok yoğun bir şekilde hem su ve kanalizasyon idarelerinin teknik altyapısı ve donanımlarından hem de 8 Haziran’da başlayan temizlik seferberliği esnasında büyükşehir belediyelerimizin operasyonel kabiliyetlerinden istifade ettik. Marmara Denizi’nin yüzeyinde 8 Temmuz’da mekanik olarak süpürülecek müsilaj kalmamıştı. Yani bir aylık süreçte deniz yüzeyindeki müsilajın temizleme operasyonlarını örnek niteliğinde bir işbirliğiyle ortadan kaldırdık. Ancak problem bitmedi, bunu bildiğimiz için de operasyonların uzun yıllar sürecek şekilde bir eylem planı çalışması yürütüyoruz. Çevre teknolojileri sektör firmalarının ve yerel idarelerin buluşma noktası IFAT Eurasia ile ‘Marmara Denizi Eylem Planı Forumu’nu düzenlemeyi planladık. Bu forumda yerel idareleri, çevre yönetim operasyonlarında ihtiyaç duydukları teknolojileri ve teknik altyapıyı üreten özel sektörle bir araya getirdik” dedi.

Yetkili ve sorumlu idareler ile çevre yönetimi alanında teknoloji geliştiren IFAT Eurasia katılımcısı firmaları bir araya getiren Marmara Denizi Eylem Planı Forumu’nda Marmara Denizi’ne kıyısı olan idareler başarılı faaliyetlerinin yanı sıra ihtiyaçlar ve karşılaşılan güçlükleri dile getirdi ve çevre teknolojisi üreticilerinin bu güçlüklere yönelik olası çözümleri ele alındı. Forum, atıksu önleme ve geri kazanım teknolojilerinden biyolojik giderim proseslerine, mekanik temizleme teknolojilerinden izleme ve takip sistemlerine kadar birçok çözümün değerlendirilmesine olanak tanıdı.

IFAT Eurasia’da atıksu yönetimi, atıksu geri kazanımı, sıfır atık yönetimi, gıda atıklarının yönetimi, depozito iade sistemi, arıtma çamuru, iklim değişikliği gibi konular da üç gün boyunca düzenlenen oturumlarda irdelendi. Slider Altına