Header Reklam
Header Reklam

Borusan, yakıt tasarruflu yeni iş makinelerini tanıttı

28 Haziran 2016 Dergi: Mayıs-Haziran 2016
Borusan, yakıt tasarruflu yeni iş makinelerini tanıttı

“Büyük Gösteri (Quarry Days)” adını verdiği etkinlikle yeni ürünlerini tanıtan Borusan Makine ve Güç Sistemleri, Caterpillar markasının yakıtla ilgili üzerine yapışmış algıyı kıracak sonuçları gözler önüne serdi. Etkinlikte teste tabi tutulan yeni ürünler 336D2L, 966M XE ve Metso LT1213’de yakıt verimliliği yüzde 20’ye varıyor.

Borusan Makine ve Güç Sistemleri, “Büyük Gösteri (Quarry Days)” adını verdiği lansmanla yeni ürünleri 336D2L, 966M XE ve Metso LT1213’ü tanıttı. Canlı olarak yakıt testine sunulan ürünler, son 5 yılda toplam 11 Milyar USD seviyesinde Ar-Ge yatırımı yapan ve toplam bütçenin yüzde 60’ını yakıt tasarrufuna ayıran Caterpillar’ın yüzünü kara çıkarmadı. Şov sonunda makinelere ilişkin test sonuçlarının paylaşıldığı etkinlikte, Caterpillar ve Metso, sağladığı yüzde 20’lere varan yakıt verimliliği ile dikkat çekti. Demo boyunca 336D2L sürekli olarak kamyon yüklemesi yaparken, 966M XE ise 3 farklı iş yaptı. Önce 336D2L için malzeme beslemesi gerçekleştirirken, daha sonra kamyon yüklemesi ve Metso LT1213’ün kırdığı malzemeyi bant altından alıp tartarak 15-20 metre ötedeki döküm sahasına götürdü.

Demo süresince teste tabi tutulan makinelerin özellikleri ve test sonuçları ise şöyle oldu:

336D2L

336D2L yenilenen motor iletişim sistemi sayesinde motorun hidrolik pompadan kaynaklanan yük taleplerine daha hızlı cevap veriyor. Bu sayede motor çalışma devrini performans kaybı olmaksızın düşürmeyi başaran Caterpiller, eski seriye oranla %20’ye varan yakıt tasarrufu sağlıyor. 2 filtreden 3 filtreye çıkarılan yenilenmiş filtreleme sistemi daha efektif filtreler de kullanılarak yakıt enjeksiyon sistemini daha iyi koruyor. %40 daha büyük ve 4 kat daha yüksek çözünürlüklü ekran sayesinde operatörlerle iletişim sağlamak sorunsuz oluyor. Otomatik rölanti kapatma sistemi ile de gereksiz harcanan yakıt ve makine çalışma saati engelleniyor. Canlı demoda yapılan test sonuçlarında da eskiye oranla bir hayli fark yaratan 336D2L saatte 20,4 Litre yakıt verimliliği ile çalıştı.

966M XE

Caterpillar 966M XE serisinde kullandığı CVT şanzıman sistemi sayesinde yakıt verimliliğinin yanı sıra üstün performans da sunuyor. Kullanım ve operasyon kolaylığı için tasarlanan Joystick sistemi sayesinde operatörler makinenin tüm kabiliyetini parmaklarının ucunda hissedebiliyorlar. Kamyona yapılacak aşırı yüklemelerden kaynaklı zaman kayıplarının önüne geçmek adına araç üzerinde gelen entegre kantar sistemi bir şifre satın alarak kullanıma açılmakta ve yük taşırken olabilecek dökülmeleri engelleyen sarsıntısız yürüyüş sitemi operasyonların hızla sonuçlanmasını sağlıyor. Yüksek yakıt verimliliğiyle çalışan makinenin test sonucu ise saatte 14 litre olarak gerçekleşti.

Metso LT1213

Metso LT1213 mobil darbeli kırıcı, kullandığı ‘Direct Drive’ teknolojisi ile %20’lere varan yakıt verimliliğinin yanı sıra eşsiz bir üretim sağlıyor. Demo boyunca CAT 323D2L’nin 0-400 mm kireçtaşı ile beslediği makine saatte ortalama 32-34 litre yakıtla 320 ton 0-38 mm. malzeme üreterek ne kadar verimli, üretken ve yakıt cimrisi bir makine olduğunu kanıtladı.

Aynı zamanda bu yıl lansmanı yapılan ve Dual Power teknolojisi sayesinde hem dizel motorla hem de elektrikle çalışabilme özelliğine sahip yeni LT1213E’den de bahsedilen şovda yakıt verimliliği ve yüksek üretim ile  ton başına maliyetlerin Metso ile nasıl düşürülebileceği de gösterildi.

428F2 Comfort

Türkiye’ye özel olarak üretilen 428F2 Comfort, Joystick kontrolü ve yüksek manevra kabiliyeti ile bir adım öne geçiyor. Güçlü yapısıyla her türlü şarta uyum sağlıyor ve iddialı yakıt tasarrufu sayesinde kazandırıyor.

 Slider Altına