Header Reklam
Header Reklam

Altın Karıncalar belli oldu…

31 Ekim 2012 Dergi: Eylül-Ekim 2012

Türkiye’nin en ciddi yerel yönetim ödülleri olarak kabul edilen ve bu yıl itibariyle adı ‘Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’ olarak değiştirilen MBB Örnek Belediyecilik Proje Yarışması’nın ödülleri, 26 Eylül’de Taksim Martı Hotel'de düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

‘Kurumsal Gelişim Projeleri’, ‘Çevre ve Altyapı Projeleri’, ‘Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Projeler’, ‘Yapı İşleri, Mimarî Projeler ve Ulaşım Hizmetleri’, ‘AB ve Uluslararası İlişkiler’ ve ‘İletişim Yönetimi’ çalışmaları olmak üzere 6 kategoride toplam 512 katılımla rekor kırılan Altın Karınca Yarışması kapsamında toplam 203 proje finale kaldı. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Prof. Dr. Rafet Bozdoğan'ın bilim kurulu başkanlığını yaptığı, 12 akademisyen ve uygulayıcının jüri üyesi olduğu törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zihinsel ve Bedensel Engelliler Gösteri Grubu (İSÖM-X) da mini bir konser verdi.

 

“Türkiye’nin en saygın yerel yönetimler ödülü”

Yarışmayla ilgili açıklama yapan Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Belediyecilikte özgün projelerin desteklenmesi ve yapılan çalışmaların tüm belediyelere örnek olacak şekilde tanıtılarak yaygınlaştırılması amacıyla yarışmaya büyük önem veriyoruz. Türkiye’nin yerel yönetimler alanında en seçkin ve konusunda uzman akademisyenlerinden oluşan bilim kurulumuzun tercihleriyle sonuçları belirlenen yarışmamız, bu özelliğiyle Türkiye’nin en saygın yerel yönetimler ödülü olarak kabul ediliyor” diye konuştu.

Yarışmada, iştirakleri ve bağlı kuruluşlarıyla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi (Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, KUDEB, İSKİ 2, İSBAK 2, İGDAŞ 2, İETT, KÜLTÜR A.Ş. ve AĞAÇ A.Ş) 11 ayrı ödül aldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Belediyesi’nin 3’er ödül aldığı gecede, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Bolu Belediyesi ve Yalova Belediyesi de aldığı ikişer ödülle dikkat çekti.

 

İlçe belediyelerinde büyük rekabet

İlçe belediyeleri kategorisinde kıyasıya bir rekabetin yaşandığı ödül töreninde Beyoğlu Belediyesi, “Çek-İlet Beyoğlu’nu Cepten Yönet”, “Mahallemiz Evimiz” ve “Beyoğlu Belediyesi Tiyatro Kumpanyası” projeleri ile 3 ödül kazandı. İletişim Yönetimi dalında birincilik ödülü alan “Çek-İlet Beyoğlu’nu Cepten Yönet” projesi kapsamında Beyoğlu’nda ikamet eden vatandaşların Beyoğlu Mobil Belediye uygulamasıyla, Beyoğlu’na ait her türlü bilgiyi cep telefonlarından görüntüleyebildiği, şikayetlerini fotoğraf çekerek belgeleyebildiği, interaktif ortamlarda yapılan anketlere katılarak Beyoğlu’nun geleceğine yön verebildiği belirtildi. Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Projeler dalında ikincilik ödülü kazanan ve bir Semt Konakları uygulaması olan “Mahallemiz Evimiz” projesinin kent merkezlerinde sunulan tüm sosyal yaşam öğelerinin tek bir çatı altında topladığı bildirildi. Beyoğlu Belediyesi, Kurumsal Gelişim dalında jüri özel ödülünü ise belediye çalışanlarının bir yıllık çalışmasının ürünü olan ve 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde sergilen Aşkı’ndan Memnu’num adlı oyunla kazandı.

Jüri özel ödülüne layık görülen bir diğer belediye ise, öğretmen ve öğrencilerde organik atık bilincinin oluşması ve organik atıkların geri dönüşümünü öğrencilere göstermek amacıyla pilot olarak seçilen okullarda uyguladığı “Muhteşem Dönüşüm Esencan ile Kompast” projesi ile Kadıköy Belediyesi oldu.  Kadıköy Belediyesi ikinci ödülünü ise Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’nün engelli konusunda toplumu bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak için uyguladığı “Engelli Farkındalık Eğitim Projesi” ile kazandı. Kadıköy Belediyesi’nin yanında Bağcılar, Küçükçekmece, Ümraniye ve Çan belediyeleri de yarışma kapsamında ikişer ödüle layık görüldü.


Yarışmanın destekçisi Turkcell de ödül verdi

Tuzla Belediyesi, “Yapabiliriz” projesi ile Sosyal-Ekonomik ve Kültürel Projeler kategorisinde ödüle layık görülürken, proje hakkında bilgi veren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Tuzla’da yer alan 30 bin haneye girerek, ekonomik düzeyi düşük olan aileler, işsiz aileler veya fiziksel travmaya maruz kalmış aileleri tespit ettik ve 4 bin aile üzerinde sorunları çözme gayretini gösterdik” dedi. Yarışmada, Ataşehir, Avşa, Başiskele, Bayrampaşa, Beykoz, Biga, Büyükçekmece, Çerkezköy, Çınarcık, Çorlu, Edremit, Esenler, Eyüp, Fatih, Gebze, Güngören, Hendek, İzmit, Karabiga, Lüleburgaz, Malkara, Mustafakemalpaşa, Pendik, Sancaktepe, Sultangazi, Şişli, Tuzla, Üsküdar, Yıldırım ve Zeytinburnu Belediyeleri de birer ödül alma hakkına sahip oldu.

Ödül töreninin destekçisi olan Turkcell’de, yıl içerisinde gerçekleştirdiği başarılı uygulamalar sonucunda Güngören, Fatih ve Büyükçekmece belediyelerine “Turkcell Mobil Teknoloji Özel Ödülü” verdi.


Etiketler


Slider Altına