Header Reklam
Header Reklam

Yük ve yolcu taşımacılığının aktörleri COMVEX İstanbul’da buluştu

28 Haziran 2016 Dergi: Mayıs-Haziran 2016
Yük ve yolcu taşımacılığının aktörleri COMVEX İstanbul’da buluştu

Ticari araç segmentinin en büyük buluşmalarından biri COMVEX İstanbul 5. Ticari Araçlar, Otobüs ve Tedarik Sanayi Fuarı ve eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Logist Eurasia 2016 7. Lojistik Endüstrisi, Taşımacılık, Yükleme, Boşaltma, İstifleme, Depolama Araç, Donanım, Sistem ve Teknoloji Fuarı renkli etkinliklere ve sektörü buluşturan konferanslara ev sahipliği yaptılar.

Türkiye yük ve yolcu taşımacılığı sektörünün uluslararası ticaretteki konumunu daha etkin kullanmasına ve bölgedeki ticaretten daha fazla pay almasına katkı sağlayan COMVEX İstanbul ve Logist Eurasia 2016 fuarları, OSD (Otomotiv Sanayii Derneği), TAİD (Ağır Ticari Araçlar Derneği) ve TAYSAD (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği) işbirliği ile gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik’in katılımı ile açılışı gerçekleştirilen fuarlar, 18 ülkeden 209 firmaya ev sahipliği yaptı. Yük ve yolcu taşımacılığı sektörüne hareket kazandırmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen fuarın organizatörü Tüyap’ın genel müdür yardımcısı Hakan Mirgün, “Bugüne kadar 100 bin ziyaretçi ve 800 katılımcıya hizmet verdik ve bu yıl da yerli ve yabancı misafirlerimizi ağırlamaktan mutluyuz. Katılımcı firmaların en son yeniliklerinin, ticari araç sektöründeki yeni ürün ve teknolojilerin sunulduğu, büyük lansmanların gerçekleştirildiği en önemli platform olan COMVEX İstanbul Fuarı’nda katılımcı olan firmalarımıza ve ziyaretçilerimize bizlere destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Markalar neler yaptı?

COMVEX ve Logist Eurasia’da pek çok marka ve kuruluş da özel etkinlikler ve tanıtımlar düzenledi.

 -       Mercedes-Benz Türk, COMVEX İstanbul Fuarı’na 36 farklı yeni model kamyon ve otobüsü ile katıldı. Son dönemde satışa sunulan yeni otobüsleri ve lansmanını COMVEX İstanbul Fuarı’nda yaptığı kamyonlarının yanı sıra, araçlarının büyük bir kısmında yer alan Euro 6 normuna uygun OM471 motorunu da tanıttı.

 -       Dünyanın en büyük dizel motor üreticileri arasında yer alan ve dizel motor alanında pek çok teknolojik yeniliğin öncüsü olan Isuzu Motors 100. yılını COMVEX Fuarı’nda kutladı. Yeni jenerasyon Euro 6 motorlu N Serisi kamyonlar ilk kez sergilendi.

 -       MAN, yeni nesil Lion’s Coach 2+1 VIP ile Neoplan Tourliner otobüsleri tanıttı. Bununla beraber TGS ve TGX serisi kamyonlarının yanı sıra Euro 6, D38 Motor, HydroDrive, Pritarder gibi ileri teknolojileri de sergiledi.

 -       Otokar, ticari araç sektöründeki yeni ürün ve teknolojilerin ilk kez görücüye çıktığı Comvex İstanbul 2016’ya geniş ürün yelpazesi ile katıldı. Euro 6 motorlu otobüslerini ziyaretçilerle buluşturan Otokar, fuarda otobüsün yanı sıra, semi-treyler ve hafif kamyon segmentlerinde yer alan 15 aracını sergiledi. Türkiye’nin ilk trene yüklenebilir frigorifik semi treyleri Huckepack Iceliner, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü Doruk Electra fuarın gözde araçları arasında yer aldı.

-       Tarihi, geçmişi ve köklü kurumsal geleneği ile 1871’den beri İstanbullulara toplu taşıma hizmeti veren İETT (İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü), COMVEX İstanbul Fuarı’ndaki standında nostaljik araçları ile ziyaretçileri geçmişe götürdü.

-       Voith, retarderlerini, yakıt tasarrufu sağlayan hava kompresörlerini ve şehir içi ve seyahat otobüsleri için tasarlanan ekonomik ve dayanıklı DIWA.6 otomatik şanzımanını sergiledi.

IPRU Yönetim Kurulu Comvex’de toplandı

Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği (IPRU)  COMVEX İstanbul Fuarı’nda yönetim kurulu toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıda; Ukrayna, Romanya, Slovenya, Bosna Hersek, Gürcistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Hırvatistan karayolu yolcu taşımacılığı dernek başkan ve direktörleri, Genel Başkan A. Fatih Tamay’ın başkanlığında bir araya geldi.

Yeni stratejilerin görüşüldüğü toplantıda bir konuşma yapan Tamay, “Tüm üyelerimizin katkılarıyla gelecekte IPRU’yu dünyada söz sahibi olacak bir konuma taşımak için gayretli bir çalışma içinde olmaya devam edeceğiz” dedi. Bunun için öncelikle sağlam temeller üzerine inşa edilmiş, kurumsallaşmasını tamamlamış, kısa, orta ve uzun vadedeki stratejik hedeflerini belirlemiş, görev dağılımı yapılmış bir STK oluşturulmasının gerekliliğini vurguladı.
Toplantıda ayrıca Somali Express Bus Transport Association (SEBTA) üyelik başvurusu IPRU Yönetim Kurulu tarafından oybirliği ile kabul edildi ve resmi imza töreni düzenlendi. Slider Altına