Yeşil ekonomi dünyası ECOMONDO'da buluştu

18 Aralık 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015

Yeşil ekonomi sektörünün en büyük fuarlarından biri olan ECOMONDO, bu yıl 3-6 Kasım tarihleri arasında yine İtalya-Rimini’de gerçekleştirildi. 100’den fazla kişiyle katılım gösteren Türkiye, bu rakamla, katılımda bulunan 30’a yakın ülke arasında geçen sene olduğu gibi bu sene de 1. sırada yer aldı.

Yeşil ekonomi sektörünün en büyük buluşmalarından biri olan ECOMONDO “Uluslararası Malzeme ve Enerji Geri Kazanımı ve Sürdürülebilir Kalkınma Fuarı”, bu yıl 3-6 Kasım tarihleri arasında düzenlendi. Bu yıl 19. kez düzenlenen, İtalya-Rimini’deki Rimini Fiera Fuar Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı ECOMONDO, bin 200’den fazla katılımcıyla 16 holde gerçekleştirildi. 
ECOMONDO, biyo temelli sanayi ve yeşil kimya merceği altında pek çok sektör temsilcisine kapılarını açtı. Özellikle bu yıl ilki düzenlenen Global Water Expo ile son dönemlerde hızla gelişen entegre su döngüsü, kanalizasyon sistemi ve teknolojileri gibi birçok sektörü ziyaretçilerinin ilgisine sundu. Yine ECOMONDO ile beraber düzenlenen KeyEnergy Sürdürülebilir Enerji ve Hareketlilik Fuarı’nda bu sene, biyorafineriler, organik ve gıda atıklarından biyogaz üretimi daha geniş bir şekilde yer aldı. İtalya’nın Rüzgar Enerjisi Derneği ANEV-Associazione Nazionale Energia del Vento öncülüğünde gerçekleştirilen KeyWind ise rüzgar enerjisi temsilcilerini bir araya getirdi.  

Türkiye 30 yakın ülke arasında ilk sırada

ECOMONDO 2014’e 50 kişi civarında bir grupla katılan Türkiye, bu yıl sayıyı iki katına çıkardı. Antexpo Fuarcılık organizasyonuyla, Türkiye’den 70 sektörel firma ve 3 medya kuruluşundan toplamda 103 kişi fuara katıldı. Böylece Türkiye,  Ecomondo ve Key Energy Fuarları Alım Heyeti Koordinasyonu’nda, 30’a yakın ülke arasında geçen sene olduğu gibi bu sene de 1. sırada yer aldı. Fuarın birinci günü, İtalyan firmalarıyla, tercümanlar eşliğinde önceden organize edilmiş birebir görüşmeler yapan firmalar, daha sonraki günler fuarı gezerek gözlemde bulunma, teknolojiyi takip etme ve kendileriyle mukayese etme şansı yakaladılar.
e-Belediye Dergisi olarak bizzat katılımda bulunduğumuz ECOMONDO’da söz konusu sektörlerde gelinen son noktaya bizzat şahit olduk. ECOMONDO için Rimini’ye giden Türk heyetinden birkaç isme fuar hakkındaki görüşlerini sorduk.

Biyoenerji Derneği Genel Sekreteri Dr. Mustafa Tolay

Ecomondo ve benzeri çevre fuarları gittikçe önemini artırıyor. Bu fuar; Ecomondo, Key Energy ve Key Wind olarak üçe bölünmüş durumda. Daha önceki senelerde sadece Ecomondo ve Key Energy vardı, bu sene diğer enerji türlerini de katmışlar. Ama bu sene gerek İtalya gerekse de Avrupa’daki genel enerji politikaları nedeniyle Key Energy tarafında biraz katılım düşüklüğü var. Ancak Ecomondo tarafında yani ayrıştırma ve geri kazanım kısmında hareketlilik çok yüksek. Key Energy tarafındaki firma katılım azlığının biyogaz tesis yatırımcılarının teşviklerinin bir miktar azaltılması ile ilgili olduğunu söylediler. O yüzden bizim bazı beklentilerimiz Key Energy tarafında bu sene pek de karşılanamadı. Geçen sene daha fazla katılımcı vardı. Ama bunun dışında genel anlamda fuara olan ilgi her geçen yıl artıyor. Kaldı ki geçen sene Türkiye’den hem özel sektör hem de resmi kuruluşlardan toplam 50 kişi civarında katılım varken bu sene bu sayı 100’ü geçti. Bu da ülkemizde bu konuya verilen önemi gösteriyor. Gerek belediyelerden gerek çevre ilk müdürlüklerinden gerekse de özel sektörden çok fazla istek var. Bu da, Türkiye’nin çevre mevzuatı konusunda Avrupa Birliği ile yaptığı çerçeve çalışmalarının yavaş yavaş yerine oturuyor olduğunu gösteriyor. Çünkü 2023 yılında sıvı atık temizlenmesinde yaptırımlar var. Türkiye için toplam atık giderme, geri dönüşüm, sıvı ve hava kirliliği ile ilgili çalışmaların 2030’larda tamamlanma bütçesi 60 milyar Euro civarında. Bu çok büyük bir sektör.

Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayicileri Derneği (TÜDAM) Başkanı Vedat Kılıç

Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayicileri Derneği (TÜDAM), Türkiye’de Çevre Bakanlığı’ndan, toplama ve geri dönüşüm alanlarında lisans almış tesislerin bir araya gelerek kurmuş olduğu bir organizasyon. Amacı, ülke genelinde oluşabilen değerlendirilebilir nitelikteki her atığı ülke ekonomisine kazandırmak. Bu bağlamda hem ülke içerisinde sektörün geliştirilmesi hem de sektörün özellikle teknolojik açıdan eksikliğini giderebilmek adına bu tip fuarları önemsiyoruz. Dolayısıyla TÜDAM olarak dünyanın farklı ülkelerinde sektörümüzü ilgilendiren bu tür fuarları ziyaret ediyoruz. Çin’de her yıl yapılan Chinaplas Fuarı’na, Almanya’da iki yılda bir yapılan IFAT’a katılıyoruz. Ecomondo’ya da geçen sene ben bireysel olarak katılımda bulunmuştum. Ecomondo’nun da farklı bir fuar olduğunu gördüm. Sektör temsilcileri nezdinde katılım gayet iyi. Almanya’dakilere benzer ürünleri burada da görebiliyorsunuz. Almanya’ya oranla daha ekonomik olduğunu da söyleyebilirim. Yatırımlar yapılırken Türkiye realitesi ile örtüşmesi gerekiyor. Makineler gerçekten çok kaliteli, verimliliği artırıcı ve maliyeti düşürücü ama yatırım maliyetine baktığınız zaman biraz yüksek ölçekte olduğu gerçeğiyle karşılaşabiliyoruz. Ama dediğim gibi Almanya ile mukayese edildiğinde fiyatlar daha avantajlı. Tabi bir Asya bölgesi var ki orası çok ayrı bir yer. Oradaki makineler buradaki makinelerle kalite açısında boy ölçüşecek bir seviyede asla değil. Ama fiyat noktasında çok da cazip. Biz, sektör temsilcilerinin Asya’ya da, Avrupa’ya da, Amerika’ya da gitmesini ve oralardaki teknolojiyi görmelerini istiyoruz. Ve kendi ekonomik koşullarına göre hangi bölgeden yatırım yapmak istiyorsa oradan yapsın diyoruz.

Geri Kazanım Sanayicileri Derneği (GEKSANDER) Başkanı İbrahim Engin

GEKSANDER olarak bu yıl 3. defa Ecomondo’ya gelmiş olduk. Buradaki çalışmalarla Türkiye’de çevre yönetimi ve makinelerin kıyaslamasını yapıyoruz. Kendi adıma konuşacak olursam, aradığımı bulduğum bir fuar oldu. Hem bilgi açısından hem de buradaki firmalarla görüşmelerde bulunup Türkiye’de neler yapabilirizi konuşmak açısından faydalı bir fuar oldu. Bir sanayici olarak baktığınız zaman dünya ile entegre olabilmek, o seviyeyi yakalayabilmek çok önemli. Gelişen teknolojiyi yakalamanız gerekiyor. Sektörde yetkilendirdiğimiz kuruluşlarla toplayıcılar arasında entegreyi, kurumlar arası iletişimi sağlamamız gerekiyor. Kurumlar arası iletişimde sorunlar var. TSE standardını EPDK uygulamıyor, EPDK’nın standardı Çevre Bakanlığı nezdinde farklı şekle bürünüyor vs. En önemli sorun, sanayi ve ticaret odalarından verilen kapasite raporları. Bu raporların belirli bir standardı olmalı. Bir tıbbi atığın, elektrik-elektronik atığın, madeni yağ geri dönüşümünün vs gibi bütün ger kazanımların standartları olmalı. Bu standartlar henüz oluşmadığı için “merdivenaltı” diye tabir ettiğimiz firmalar doğuyor. Böylece haksız bir rekabetin içerisinde oluyoruz.
GEKSANDER olarak u yıl Ecomondo’ya 10 kişinin üzerinde bir katılım sağladık ve fuar için her şeyin mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Fuar organizatörlerimiz sağ olsunlar, burada derneğimizin bir standının açılmasına ön ayak oldular. Her anlamda dört dörtlük bir fuar. Arka plandaki yöneticilerin, organizatörlerin çok başarılı olduğunu söylemek gerek. Sektördeki arkadaşlarımız fuarı gezme ve mukayese yapma imkanı yakalıyorlar. Burada herkes kendi alanındaki firmalarla görüşüyor. Birlikte projelere imza atılabilir mi, makine alımı yapılabilir mi bunlara bakıyorlar. Türkiye’deki makinecilerimize buradaki sektör temsilcileri iş veriyor. Çünkü Türkiye’deki işçilik ucuz. Aynı zamanda distribütörlük anlaşmaları da yapılıyor.

İstanbul Geri Dönüşümcüler Derneği (İGEDDER) Başkanı Yüksel Yılmaz

Ecomondo’yu ben biraz pahalı buldum, Türkiye’de aynı makineleri daha ucuza temin etme şansınız var. Örneğin pres makinesini ülkemizde çok daha fiyata alabilirsiniz. Kısacası bütün araç gereçler burada daha pahalı. Benim fikrim Türkiye’deki fuarların buradan daha iyi olduğu yönünde. Ben bu sene 2. defa katılıyorum ama sektör olarak alabileceğimiz hiçbir ürün görmedim. Burada bir pres sordum, 300 bin Euro cevabını aldım. En düşük fiyatlı ürün 200 bin Euro. Burada benim en çok dikkatimi çeken ürün elektronik atıkla ilgiliydi fakat o da çok pahalıydı. Buradan alışveriş yapacak arkadaşlarımızın oranı %2’yi geçmez. Çünkü çok pahalı. Ben Almanya’daki IFAT Fuarı’na da katılımda bulundum. IFAT, Ecomondo’ya göre çok daha iyi ve ucuz. Açıkçası ben Ecomondo’ya bir daha katılımda bulunacağımı zannetmiyorum. Geçen sene bizim burada standımız da vardı. Bu sene ikinci katılımım ama dediğim gibi pahalılık fuardan uzaklaşmama sebep oldu. Bizim 320 üyesi olan derneğimizden buradan 10 kişi araç gereç alamaz.
Yenilik noktasında ise fuarın gayet başarılı olduğunu söylemek gerek. Çok fazla yeni ürün gördüm. Özellikle elektronik atık konusunda daha önce görmediğim ürünlerle karşılaştım. Yine çöp ayrıştırma konusunda oldukça yeni bir ürün gördüm. Dediğim gibi pek çok yeni ürün Ecomondo’da karşıma çıktı.

Lefa Temsilcilik İthalat İhracat Pazarlama Ltd. Şti. Genel Müdürü Levent Kırıkoğlu

Lefa olarak; biyokütle yatırım ekipmanları müşavirliği, danışmanlığı, mühendisliği, danışmanlığı, mühendisliği konularında ve komple anahtar teslim yatırımlarda yatırımcılara destek oluyoruz. 2016 yılında devreye girecek 5-6 projemiz var. Türbin, kazan, baca gazı arıtma ve bunlarla ilgili tüm ekipmanlara dair çalışmalar yürütüyoruz. Bunun için Ecomondo’ya geldik ve buradaki firmalarla görüşüp portföyümüzü genişletiyoruz. Yeni müşterilerle tanışma imkânı yakalıyoruz. Geçen seneki fuarda enerji tarafı çok daha ağırlıklıydı. Bu sene o taraf biraz daha zayıf. Ama genel anlamda fuar bu sene daha kalabalık diyebilirim. Daha önce Ecomondo’ya katılmış olmanın kazandırdığı tecrübeyle, bu sene tamamen hedefe yönelik ziyaretler gerçekleştirdik. Sonuçta da gayet memnunuz. Tabi Türkiye’ye döndüğümüzde yapacağımız çalışmalar ve gelecek cevaplara göre ne kadar hedefe yaklaştığımızı göreceğiz. “Yenilik” olarak karşımıza çıkan, petrol atıklarını yok etme ve baca gazlarının çevre koşullarına uygun olarak arıtılması konularıyla ilgili olarak birkaç firma ile tanıştık. Ve yine biyokütleyi özel olarak tarlada çok kısa sürede ve çok ucuz maliyetle üretmek için bir ürün bulduk. Onunla ilgili çalışmalara başlayacağız. Biyokütle hammadde sıkıntısı çeken firmalara destek olmak için güzel bir kaynak olacak. Türkiye’de böyle bir sıkıntı henüz yok ama uzun vadede olacaktır. Yatırımlar arttıkça en büyük sorun hammadde bulmak olacak. Bu, ne kadar çok MW’ın ne kadar sürede kurulacağıyla doğru orantılı. Türkiye’de tarım sahaları küçük boyutlarda olduğu için çiftçiyle anlaşıp hammaddeyi sağlamak yatırımlar için sorun olabiliyor. Fakat bu tip özel yatırımlarla sahada hammadde üretimi söz konusu olursa ayrı bir iş kolu açılacaktır. Ve de biyokütle enerji üretmek adına hammaddeyi saplama çok yararlı olacak.

Muzaffer Pınarbaşı İşletmeleri İşletme Müdürü Ergin Erdinç

Biz Ecomondo’ya, cam ambalaj atıklarının geri kazanılması üzerine İtalya’daki uygulamaları görmek için geldik. Cam diğer malzemelere göre çok farklı özellikleri olan bir malzeme. Çok kolay kırılır fakat çok da aşındırıcı bir malzemedir. Makine parkınızı çok kısa bir sürede adeta zımpara gibi aşındırarak sürekli bakım ve onarım yapmak zorunda bırakır. Bu makine parklarının İtalya’da benzer işi yapan firmalar tarafından çözümünün neler olduğuyla ilgili bilgi almak, araştırmak amacıyla buraya geldik. Teknolojileri daha yakından görmek istedik. Bu anlamda İtalya’da benzer işi yapan iki farklı firma ile görüşme imkânı yakaladık. Bizim çözdüğümüz ve onlar nezdinde yeni olan uygulamalarımız hakkında bilgiler paylaştık. Mesela şu anda oto camlarının arasında PVB denilen bir malzeme var. İtalya’da bu malzemenin geri dönüşümü ile ilgili bir işlem yapılmıyor ve çöpe atılıyormuş. Biz onlara bu malzemenin geri dönüşümü ile ilgili neler yapabilecekleri hakkında bilgiler verdik. Onlar da bu konuda araştırma yapacaklarını, sorunu çözme konusunda kendilerine ışık tuttuğumuzu söylediler. Biz de onlardan makine aşınmaları ile ilgili buldukları çözümleri öğrendik. Bu noktada makine baktık. Camı kırma ile ilgili ihtiyaç duyduğumuz makineleri satın almak için İtalyan firmalarıyla görüştük. Fuar, bizim açımızdan genel anlamda faydalı geçti, yaptığımız görüşmelerden memnunuz. Sonuç olarak her iki ülke arasında ticari anlamda karşılıklı faydanın sağlanacağı düşüncesindeyiz.
Ben ilk kez Ecomondo’ya geldim. Daha evvel Çin, Almanya ve Türkiye’de fuarlara katıldım. Oldukça büyük çapta, özenle düşünülmüş bir fuar. Yoğun bir ziyaretçi katılımı var. Çok geniş bir yelpazede üreticilerin ürünlerini sergilediklerini gördüm. Alan olarak çok büyük. Ancak bizim gibi yurt dışı katılımcıları için en önemli sorun havalimanı sorunu. Buraya yaklaşık 3 saatlik bir mesafede olan Bologna Havalimanı’na indik. Daha yakın bir havalimanından ulaşımın sağlanması fuar çalışmalarında verimliliği ve ilgiyi artıracaktır.

Şantes Incineratör Genel Müdürü Erkan Şanal

Ben bu sene Ecomondo’ya ilk defa geldim. Daha önce Pollutec ve IFAT fuarlarına katılmıştım. Tabi ki IFAT dünyada 1 numara. Sanıyorum Ecomondo da IFAT’tan sonra  en iyi ikinci fuar. Pollutec’ten daha başarılı buldum. Beklentilerimin üzerinde çıktı. Katılımcılar ve ziyaretçiler gayet bilinçli. Türkiye organizasyonu da çok iyi. Muhtemelen seneye de katılmak için ilk sırada müracaat edeceğiz. Ecomondo genelde evsel atıkların parçalanması, bertarafı ile alakalı teknolojilere ev sahipliği yapmış. Yeni bir teknoloji ise gözüme çarpmadı. Bizim işimiz atık yakma sistemlerinin imalatı. Buraya, “alt taşeron bulabilir miyiz, bazı firmalara iş yaptırabilir miyiz, ne durumdalar?” diye geldik. Ama tam da istediğimiz firmayı bulmuş değiliz. Şantes olarak biz Türkiye’de sektörün lideri konumundayız. İhracat şampiyonuyuz, yılın KOBİ’si seçildik.
Fiyat açısından baktığımızda daha ekonomik hâle getirilebilir. İtalyan ekonomisi iyi değil. İyi bir pazarla bence onlar da Türkiye pazarına girebilmek için uygun bir fiyat verebilirler diye düşünüyorum. İlk etapta söylenen fiyatlar düşürülebilir. Ekipman bazında İtalya, Avrupa’nın en iyi ilk 2-3 ülkesi arasında. Bizim daha çok yol almamız lazım. Zaten Türkiye’de bu sektör daha yeni yeni yol almaya başlıyor. Ama ileride sektördeki imalatçılar, tedarikçiler daha da iyi hâle gelecekler. Hedefimiz 2023’te 500 milyar TL’ye ulaşmaksa bu fuarları takip edip, iyi ilişkiler kurup, yeni teknolojiler geliştirip üretmemiz gerekiyor.