IFAT Ankara, Avrasya çevre teknolojilerinin yeni buluşma noktası oldu

18 Mayıs 2015 Dergi: Mart-Nisan 2015

IFAT Eurasia Çevre Teknolojileri Fuarı 16-18 Nisan tarihleri arasında Ankara ATO Congresium Kongre Merkezi’nde 11.000 ziyaretçi ile gerçekleşen prömiyerinde, Avrasya’nın en büyük çevre teknolojileri fuarı olacağını kanıtladı. Fuara 19 ülkeden 243 firma katıldı. Sektörden gelen olumlu tepkiler ve tebrikler organizatörlerin beklentilerini doğrular nitelikte: IFAT Eurasia bundan sonra, bölgenin büyüyen çevre teknolojileri pazarının yeni iş platformu olacak.

Messe München Genel Müdürü Stefan Rummel yaptığı açıklamada: “Geçtiğimiz üç gün içinde aldığımız bu son derece memnun edici sonuçlardan mutluluk duyuyoruz. IFAT Eurasia Messe München’in Türkiye’de organize ettiği ikinci etkinlik ve prömiyere olan ilgi bu pazara adım atmanın doğru bir karar olduğunu gösterdi. Çevre teknolojileri sektörü için yepyeni bir merkezin kurulduğunu memnuniyetle söyleyebilirim” dedi.

MMI Eurasia Genel Müdürü Osman Bayazit Genç: “Katılımcılarımız ve partnerlerimiz son derece mutlu: IFAT Eurasia şimdiden uluslararası bir marka oldu. Özellikle Avrasya bölgesinden çok sayıda ziyaretçi gelmesinden mutluluk duyduk".

NETZSCH Pumpen & Systeme GmbH Uluslararası Bölge Satış Müdürü Michael Zabelt ve Pazarlama Sorumlusu Heidi Dorner de IFAT Ankara’nın başarısına katılarak; “IFAT Eurasia prömiyeri bizim için çok başarılı geçti. Başlangıçta Ankara’da olmasından dolayı şüphelerimiz vardı ama doğru yer olduğunu gördük. Şu ana kadar IFAT Eurasia şirketimiz için kesin bir başarı oldu. Türkiye’deki diğer etkinliklerle kıyaslandığında fuarın çok üst düzey olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. 2017’de tekrar katılmak için sabırsızlanıyoruz.”

 

Çok sayıda profesyonel ziyaretçi geldi

Fuar merkezi olarak Başkent Ankara’nın tercihin edilmesinin, gelen ziyaretçi sayısıyla da görüldüğü gibi ne kadar doğru bir karar olduğu daha  bu ilk fuarda belli oldu. Çeşitli milli ve uluslar arası delegasyonlar IFAT Eurasia’ya katılarak bu etkinliğin Türkiye ve Avrasya bölgesi için ne kadar önemli olduğunu gösterdiler. Yunanistan, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Litvanya, Romanya, Rusya Federasyonu ve Tunus delegasyonları katılımcılar arasındaydı ve bazılarına doğrudan Bakanlar, Belediye Başkanları veya Büyükşehir Belediye Başkanları eşlik ettiler.

Bunlardan biri de Romanya heyetine başkanlık eden Romanya Çevre, Su ve Orman Bakanı Gratiela Leocadia Gavrilesco oldu. O da fuardan çok memnun kalanlar arasındaydı. “IFAT Avrasya çevre teknolojileri konusunda Romanya ve Türkiye arasında önemli bir köprü vazifesi görüyor. Böyle bir etkinliğin eksikliği hissediliyordu” dedi.

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da açılışta yaptığı konuşmasında fuara olan yüksek uluslararası ilgiye işaret etti ve “Ankara’daki IFAT Eurasia fuarı uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye gösterdiği büyük ilgiyi ortaya koyuyor. Türkiye’deki çevre sektörünün önemini de etkileyici bir biçimde öne çıkarıyor” dedi.

Çeşitli konferanslar ve panellerin de düzenlendiği IFAT Eurasia etkinlik programı da büyük ilgi gördü. Alman Su Ortaklığı da (GWP), IFAT Eurasia çerçevesinde sürdürülebilir atık su yönetimi alanında olağanüstü çözümler üreten su sektöründeki genç Türk mühendislere ilk kez ödül verdi.

 Fuar, 19 ülkeden toplam 243 katılımcı tarafından temsil edilen 400 firma ile 12.000 m2 kapalı, 3.500 m2 açık, toplam 15.500 metrekarelik sergi alanında gerçekleştirildi. Katılımcı firmaların % 62’sini sırasıyla Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İsviçre, İtalya, Çin, Yunanistan, Hollanda ve İspanya’dan gelen firmalar oluşturdu.

Avusturya, Çin, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya ve İsviçre’ye ait toplam altı milli pavyon bulunması da fuarın uluslararası niteliğini öne çıkardı. Bir çok firmanın şimdiden katılacağını belirttiği bir sonraki IFAT Eurasia Fuarı 2017 baharında düzenlenecek.


Etiketler


Slider Altına