Türkiye plastik atık çöplüğüne mi dönüyor?

02 Mayıs 2019 Dergi: Mart-Nisan 2019

Geçtiğimiz günlerde çevre örgütü Greenpeace, “2016-2018 Dünya Plastik Atık Ticareti Verileri Ve Çin'in Yurtdışından Atık İthalini Yasaklamasının Etkileri” başlıklı bir rapor yayınladı. Bu rapor ülkemizi ciddi anlamda etkileyen sonuçlar içeriyor. Rapor’a göre Çin’in yurt dışından plastik alımına 2018 yılında yasak koymasından sonra bu atıkların yeni adresinin Endonezya ve Türkiye olması dikkat çekiyor.

2016-2018 yılları arasında en fazla plastik atık ithal ve ihraç eden 21 ülkenin ithalat ve ihracat verilerini içeren rapora göre plastik atık ihracatı, 2016 yılında 12,5 milyon tondan 2018’de 5,8 milyon tona düşerek yaklaşık yüzde 50 oranında azaldı. Ancak plastik üretiminin artacağı tahmin edildiğinden, plastik atık ihracatındaki bu düşüş, atıkların ülkelerde stoklanmaya ya da yanlış yöntemlerle bertaraf edilmeye başlanacağı anlamına geliyor.

Rapor’un Türkiye’yi ilgilendiren kısmına bakıldığında çıkan veriler ise şöyle:

  •          Türkiye’nin ithalatı 2016 yılının başında aylık 4 bin tondan, 2018’in başında aylık 33 bin tona yükseldi. İthalat, 2018 yılının ortalarında aylık 20 bintona geriledi ve sabit kaldı.
  •          Türkiye’nin İngiltere’den ithalatı Ekim 2018’den itibaren 10 bin tona ulaşarak hızlı bir artış gösterdi.
  •          Hükümet, plastik atık ithalatı konusunda herhangi bir kısıtlama getirmedi.

Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram, Türkiye'nin plastik atık ithalatı ile ilgili kaygılarını şu sözlerle ifade etti:

"Türkiye henüz kendi çöpüyle baş edemeyen bir ülke. Bu yüzden kontrolsüz çöp ithalatı Türkiye'nin kendi geri dönüşüm sisteminde var olan sorunların daha da artmasına neden olabilir. Türkiye başka ülkelerin çöpünde boğulmadan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, plastik atık ithalatıyla ilgili politikalarını gözden geçirmesini talep ediyoruz”.

 

Geri dönüşüm sistemlerinin plastik atıklar konusuna tam anlamıyla çözüm olamayacağı ve bu sebeple plastik üretimini sınırlama konusu yaygın bir kanı. Bunun yanında Türkiye, geri dönüşüm politikaları geliştirme konusunda gelişmiş ülkelere bakıldığında daha başlangıç seviyesinde. Bu aşamada kendi atığımızı ne yapacağımızı bilemezken, bir de başka ülkelerin atığı bizim sırtımızda yük olacaktır kanaatindeyim…

 

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle…


Didem TAŞBAŞISlider Altına