Header Reklam
Header Reklam

Kaynakları tükettik, gelecek yıldan ödünç alıyoruz

15 Ağustos 2018 Dergi: Temmuz-Ağustos 2018
Kaynakları tükettik, gelecek yıldan ödünç alıyoruz

Dünya Limit Aşım Günü, insanların dünyanın doğal dengesini bozmadan bir yıl içinde üretebileceği kaynakları tükettiği gün olarak tanımlanıyor. 30 yıl önce Dünya Limit Aşımı Günü 15 Ekim olarak belirlenmişti. 20 yıl önce 30 Eylül. 10 yıl önce ise 15 Ağustos. Bu yıl ise şimdiye kadar ki en erken tarihini görerek 1 Ağustos’a geriledi.

Bu demek oluyor ki, ekosistemimizin tolere edemeyeceğinden daha fazla tüketiyoruz ve tükettiklerimizi yerine koymadıkça limiti daha erken aşıyoruz.  Ve bu yüzden dünya bizim tüketme hızımıza kaynak yetiştiremiyor…

BBC’nin yayınladığı habere göre; Küresel Ayak İzi Ağı’nın raporu yeryüzü kaynaklarına duyulan iştahın sürdürülebilmesi için şimdiki dünyanın 1,7 katı büyüklüğünde bir gezegene ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Bu şekilde gitmesi durumunda önümüzdeki yıl Dünya Limit Aşımı Günü'nün ilk kez Temmuz'a çekilebileceği belirtiliyor. Bu durumun uzun süreli sonuçları arasında toprak erozyonu, su kıtlığı ve iklim değişikliği yer alıyor. Küresel Ayak İzi Ağı'nın başında olan Mathis Wackernagel, "Dünyanın gelecek kaynaklarını şu andaki ekonomilerimizi sürdürmek için kullanıyoruz" diyor. Wackernagel, ulusların, şirketlerin ve evlerin sürekli borca girmesinin sonunda sistemin çöküşü anlamına geleceğini söylüyor.

 

WWF Türkiye’nin konuyla ilgili açıklamasına göre; ülkelerin kaynak kullanım hızı farklı olduğundan Limit Aşım Günü ülkelere göre değişiyor. Türkiye’nin limit aşım günü bu yıl 11 Temmuz! Doğal kaynaklarının sağladığı 1 yıllık potansiyeli 11 Temmuz’da tüketmiş olan Türkiye, 1.9 dünya varmış gibi yaşıyor.

Küresel Ayak İzi Ağı'nın, kötü gidişatı durduracak 4 ana çözüm alanı ise şöyle belirtiliyor:

  •          Kentlerde otomobil kullanımı yüzde 50 azalırsa, Dünya Limit Aşım Günü 12 gün ilerler.
  •          Aynı şekilde insanlığın çevre üzerindeki karbon ayak izi yüzde 50 azaltıldığı takdirde 93 gün kazanmış oluruz.
  •          Gıda israfı yüzde 50 azaltılırsa bu sefer 38 gün kazanmış oluruz.
  •          Son olarak dünyadaki bütün ailelerin, gelecekte bir çocuk az dünyaya getirdikleri takdirde 2050 itibarıyla Dünya Limit Aşım Günü 30 gün ileri gitmiş oluruz.

 

Bu kapsamda Dünya Limit Aşım Günü, kaynaklarımıza sahip çıkıp, tükettiğimizin yerine yenisini koyup, iklim değişikliğini durdurmak için bir farkındalık mekanizması. Biz de kişisel olarak dünyayı insanlık için daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için üzerimize düşeni yapmalıyız. Unutmayalım ki yalnızca bir dünyamız var…

 

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere...

Didem TAŞBAŞISlider Altına