Ecevit’in Büyüklüğü: Yerel Yönetimler Bakanlığı

13 Temmuz 2008 Dergi: Kasım-Aralık 2006
Yerel Yönetimler Bakanlığı. 5 Haziran 1977 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimi’nde rahmetli Ecevit’in Genel Başkanlığı’nı yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 41.39 oy oranı ile en fazla oy alan parti olarak "213" milletvekili çıkarmış; ama kurduğu "Azınlık Hükümeti" meclisten güven oyu alamayınca 2. MC Hükümeti kurulmuştu.

Daha sonra 11 Aralık 1977 tarihinde yapılan ve bir "Referandum" özelliğini taşıyan "Yerel Seçimler"den CHP ezici üstünlük sağlayarak 1. Parti çıkınca; bu defa 17 Ocak 1978 tarihinde kurulan Üçüncü Ecevit Hükümeti güven oyu alıyordu.

Bu hükümetin ömrü 14 Ekim 1979 ara seçimlerine kadar sürecek ve CHP’nin ara seçimlerde başarısız olmasından sonra 16 Ekim 1978’de Ecevit Hükümeti istifa edecekti. Dolayısıyla Üçüncü Ecevit Hükümeti’nin ömrü sadece "18" ay sürmüştü.

Bu kısa sürede, Türkiye’de demokratik rejiminin yerleşmesi ve kökleşmesi için içtenlikle savaş veren Ecevit, politik girişimlerinin yanında "İşletmeler Bakanlığı" ve "Yerel Yönetimler Bakanlığı" adı altında "2" yeni bakanlığın kurulmasına da öncülük etmişti.

Türkiye’nin ilk ve son yerel Yönetimler Bakanı ise rahmetli Mahmut Özdemir olacaktı. Böylece Türkiye’de Yerel Yönetimler çağdaş bir yaklaşımla "İçişleri Bakanlığı"nın velayet ve vesayetinden kurtuluyor; kendi öz bakanlıklarına kavuşuyorlardı.

Bu yeni bakanlığın yapılanması ve kurulmasında, yine Türkiye’nin ilk ve son Yerel Yönetimler Bakanlığı Müsteşarı sevgili arkadaşım Prof. Dr. Erhan Karaesmen’in çok büyük katkıları olmuştu. Bu bağlamda dergimizin gelecek sayısında "Yerel Yönetimler Bakanlığı"nı bir "nostaljik yaklaşım"la değil; günümüz çağdaş yerel yönetimlerinin "Olmazsa Olmazı" olarak, "Dosya" şeklinde değerlendireceğiz. Bu vesileyle Ecevit ve Mahmut Özdemir’i rahmetle anıyor; tüm okuyucularımızın Kurban Bayramı’nı ve yeni yılını kutluyor; başarı, mutluluk ve esenlik diliyoruz.

Dr. Müh. SEDAT ÖZKOL

Etiketler


Slider Altına