Header Reklam
Header Reklam

Bu Yıl Turizm Sezonu Koronavirüs Temasıyla Açıldı

15 Temmuz 2020 Dergi: Mayıs-Haziran 2020

COVID-19 pandemisi devam ederken Türkiye’de turizm sezonu açıldı. Turizm beldelerinde dezenfeksiyon çalışmaları, elde metreler, plajlarda şezlong arası ölçümleri tüm hızıyla devam ediyor. 
“Yeni Normal” hayatın, turizm beldeleri için kuralları yeniden yazıldı, dünyada bir “ilk”e imza atılarak otellerin her ay denetlenmesini gerektiren, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede bir dizi önlemi tanımlayan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı başlatıldı. 
Zorunlu olmayan bu sertifikasyon programı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının işbirliğiyle hazırlandı. Belgeyi alan tesisleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, web sitesinde listeleyecek. Güvenli Turizm Sertifika logosu, belgeyi alan tesislerin görünen noktalarına asılacak. Bu belgeyi alan tesislerin turistler için tercih önceliğine sahip olması hedefleniyor ama bugüne kadar belgeyi alan tesis sayısı oldukça sınırlı. 
Bakanlığın web sitesinde; Güvenli Turizm Sertifikasına başvuran T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli Konaklama Tesisleri sayısı 768, uygun görülmeyen tesis sayısı 1, belgelendirmesini tamamlayan tesis sayısı 417. Belediye Belgeli Konaklama Tesisleri ve Diğer Tesisler listesindeki başvuru sayısı 125, uygun görülmeyen tesis sayısı 1, belgelendirmesini tamamlayan tesis sayısı 64. Turizm Bakanlığı belgeli konaklama tesisi (işletme belgeli) 2018 yılı verilerine göre 4.000’e yakın sayıda. Yani belgele belgele bitmez, bu belgeleme bu sezonu kurtarmaya yetmez. Gerçi bu belgelendirme, turizm sektörü çöken diğer ülkeler tarafından da ilgi çekici, feyz alınacak bir uygulama olarak beğeni topladı. Görünüşe göre denetim mekanizması da oldukça güçlü. Uzaktan denetim kabul edilmiyor, “adettendir” diye yapılacak üstünkörü bir denetimle yetinilmiyor, gizli misafir uygulaması getiriliyor. Yani tesise “çaktırmadan” denetim yapan, tesis müşterileri görünümlü denetçiler söz konusu. Özetle “yetmez ama evet”…
Öte yandan, ne bu sertifika başvurusunda bulunacak, ne de tesislerini açacak, canından bezmiş işletmeler de mevcut. Hal böyle iken, fiyatlar da “bindi alamete, gidiyor kıyamete”…
Sadece konaklama tesisleri değil, yeme-içme mekânları, pazar yerleri dahil tüm ürün-hizmet fiyatları yerinde duramıyor. Google’a “Bir tabak döner” yazınca, Google “370 TL” diye tamamlıyor. Bodrum’da lüks bir tesiste bir tabak dönerin 370, kuşbaşılı pidenin 185 TL olması trajikomik-ekonomik haberi, tartışma gündemi yaratmıştı. Tartışmaya son noktayı da Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şu sözleri ile koymuştu: “Biz Bodrum’da her şey ucuz olsun dersek o zaman burada para harcayacak turist, Santorini’ye gider, Mikonos’a, Saint-Tropez’e gider, İbiza’ya gider. Bodrum’a gelmez. Biz turistin, vatandaşımızın demiyorum, cebindeki parayı sonuna kadar almakla mesulüz. Adam cebine para koymuş gelmiş, niye harcamasın? Bir dönere 100 bin TL vermek istiyorsa, versin yesin. Bana ne.”
Tabii ki turizm beldelerinin bu tür haberlerle markalaşamayacağını düşünen bazı Belediye Başkanları da, fiyatların rekor kırma yolunda koşmamaları için denetimlerini sıklaştırıyor. 
Bu arada Mavi Yolculuk, Azra Erhat’tan sonra en gözde dönemini yaşıyor. Doğal izolasyonla tatil keyfi sunan teknelerin kiralama fiyatları %100 arttı. Cebine uydurabilen ve tabii ki rezerv edilmemiş tekne bulabilen mavi yolculuklara açılıyor.
Hâlâ tatil konusunda tereddütü olanlar için Güneş Sigorta şöyle bir ürün sunuyor: “Covid-19 teminatlı Turist Koruma Destek Sigortası”. Türkiye Cumhuriyeti’nin öncülüğünde Güneş Sigorta tarafından hayata geçirilen bu proje ile tatil yapmak isteyenler, Covid-19 stresini, Covid-19 endişesi olmadan atlatıyor. Zira virüsü kapmaları halinde, hastane masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanıyor, vefat halinde zaten tüm masrafları Belediyeler karşılıyor. Özetle bu sigortayı yaptıran, kelepir gulet ayarlayan, bilemedin sertifikalı bir tesise rezervasyon yaptırabilen herkesi bekleyen turizm sezonumuz açıldı, belediyelerimiz teyakkuz halinde…

e-Belediye Dergisi