Yüksek Hava Kirliliği Nedeniyle Fransa Hükümetine 10 Milyon Euro Ceza

08 Ağustos 2021 Dergi:

Fransa’nın en yüksek idari mahkemesi Danıştay, hükümete hava kirliliğini kabul edilebilir seviyelere indiremediği için 10 milyon euroluk rekor bir para cezası verdi.

Mahkeme, altı ay içinde hükümetten bu konuda bir girişim gelmediği takdirde yeniden ceza vereceğini ifade etti. İklim krizi ve çevre kirliliği konularında duyarlı olduğu bilinen Danıştay’ın internet sitesinde yer alan açıklamada, hükümet tarafından alınan önlemlerin hava kalitesini iyileştirmek için yetersiz olduğu, bazılarının fiilen uygulanamayacağı ve olası etkilerinin iyi bir şekilde değerlendirilmediği ifade edildi.

Geçen yıl yüksek yargıçlar, hükümetin hava kirliliği seviyelerini azaltmak için 2017 tarihli bir mahkeme kararını uygulamadığını belirterek, 6 ay içinde düzeltici önlem alınmaması halinde 10 milyon euroluk para cezası vereceği konusunda uyarmıştı. Altı aylık sürenin dolmasıyla birlikte mahkeme bir önceki kararını uyguluyor.

Mahkeme, 2022’nin başında hava kirliliği seviyelerini tekrar inceleyeceğini ve sonuca bağlı olarak daha az veya daha fazla olan bir para cezası uygulayabileceğini söyledi.

10 milyon euroluk para cezasının çoğunlukla hava kirliliğiyle mücadele kurumları arasında paylaşılacağı belirtildi. Yargıçlar, hükümete dava açan STK Friends of the Earth’ün 100 bin euro alacağına karar verdi.

Fransa, 2030 yılında karbondioksit salımını 1990’a göre yüzde 40 azaltmayı taahhüt etmişti ancak 2015-2018 yıllarında karbon bütçesinin aşılmasıyla hükümet 2019-2023’te azami salım sınırını yükseltmiş, bu da ülkeyi hedeflerinden uzaklaştırmıştı.

Kaynak: EuronewsSlider Altına