Vaillant ve Doğa Derneği işbirliğindeki Küçük Akbaba Projesi, Mersin’de sahaya indi

02 Ocak 2019 Dergi: Kasım-Aralık 2018

Vaillant ve Doğa Derneği işbirliğiyle küçük akbabaların korunması amacıyla başlatılan Küçük Akbabaların ve Göç Yollarının Korunması için Uluslararası İşbirliği Projesi, yerel halkın katılımıyla yeni bir boyut kazandı. Projenin bu yıl başlatılan ikinci etabında Mersin’deki çalışmalar kapsamında göç yolu üzerinde bulunan yaşam alanlarında yerel halkla görüşmeler yapılırken, çoban ve sürü sahiplerinin yanı sıra veterinerlere yönelik anket çalışmaları düzenleniyor. Anket çalışmaları ile küçük akbaba ve bölge halkı arasındaki ilişki, küçük akbabanın kültürel ve sosyoekonomik açıdan etkileri araştırılıyor.

Yapılan görüşmelerde Loannina Üniversitesi’nden Dr. Kalliopi Stara’nın hazırladığı anketler, kültürel antropoloji uzmanı Dr. Selcen Büyüküstel’in danışmanlığında dolduruldu. Çoban ve sürü sahipleriyle gerçekleştirilen birinci anket çalışmasında küçük akbaba ile yöre halkının kültürü, yaşam şekli ve ekonomik döngüsü arasındaki ilişkiyi, eski geçim kaynaklarını ve yok olan kültürel ürünlerini bulup, bunların içinden akbaba ile ilişkilendirerek yöre halkının destekleyebileceği, akbabaları yaşatmak için ortak çalışmanın kaynağı olacak üretimleri bulmak amaçlanıyor. Veterinerlere yönelik ikinci anket çalışmasında ise hayvancılıkta kullanılan ilaçları tespit edip, bunlar içinden akbabaları zehirleme ihtimali olanları tespit edip bir tehlike varsa önceden önlemini almak hedefleniyor. Göç yolu üzerindeki 14 ülkede bulunan 10 farklı kurumla ortak gerçekleştirilen anket çalışmaları kapsamında önceden gerçekleştirilen anketlerle birlikte Mersin bölgesinde toplam 100 anket dolduruldu.

Halk akbabaları gözlemleyerek bilgi veriyor

Ankara, Adana ve Mersin’de 2015 yılından bu yana devam eden gözlem ve sayım çalışmalarının halkın katılımıyla yepyeni bir boyut kazandığını dile getiren Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu, “Projemizi küçük akbabaların göç yolunda yaşayan halkın katkılarıyla ileri bir noktaya taşıyoruz. Göçmen kuşlar hepimizin ortak değeri. Mersin’de yürütülen çalışmalarda 30’a yakın köy kahvesi ziyaret edildi, yörüklerle iletişime geçildi. Halkın projemize desteği ve ilgisi bizleri çok mutlu etti” diye konuştu.

Türkiye'deki koruma çalışmalarının akbabaların nesli için kritik önem taşıdığını vurgulayan Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç “Yerel halkın projeye desteği çok önemli. Mersin’de küçük akbabanın göç yolunu korumaya almak için kurmaya çalıştığımız çoban iletişim ağının bir parçası olarak ziyaret ettiğimiz tüm bölgelerde görüşme yaptığımız kişilerin akbaba kuşunu tanıdığını, hatta yaşam ekolojisi hakkında bilgiye sahip olduklarını görüyoruz. İletişim kurduğumuz kişilerin tamamı akbaba gözlemlerini haber vereceklerini ifade ediyorlar. Hatta bölgedeki ziyaretlerimiz devam ederken daha önce görüştüğümüz Çamlıyayla bölgesinden küçük akbaba gözlem haberleri gelmeye başladı. Bölgede sabit yaşayan yerel halk dışında yörükler de bizleri, göç sırasında yazlık alanları olan Dümbelek Boğazı, Medetsiz Dağı Etekleri, Tırtar mevkiine gözlem ve çalışma için davet ettiler” diye konuştu. Slider Altına