Header Reklam
Header Reklam

Raif Mermutlu: “İstanbul’un 16 atıksu arıtma tesisine ihtiyacı var”

22 Ağustos 2021 Dergi: Temmuz-Ağustos 2021
Raif Mermutlu: “İstanbul’un 16 atıksu arıtma tesisine ihtiyacı var”

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, İstanbul’un 16 atıksu arıtma tesisine ihtiyacı olduğunu, bu tesisler inşa edildiğinde atıksu arıtma probleminin çözüleceğini söyledi.

TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu’nun İstişare Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu ve Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz’ın da katıldığı programda, bir sunum gerçekleştiren Mermutlu, İstanbul’da atıksu probleminin tamamen çözülmesi için 16 büyük tesise ihtiyaç olduğunu belirterek “Bunun dışında atıksu tünelleri ihtiyacı da var. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 10 milyar lira. İSKİ’nin bu kaynağa önümüzdeki 4 yıl içerisinde ihtiyacı var. Arazi problemi çözülse dahi, bu tesislerin tamamlanması için 4 yıla ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Tek başına İSKİ karşılayamaz

Bu kaynağı İSKİ’nin tek başına karşılayamayacağını belirten Raif Mermutlu, “İSKİ’nin 2021 yılındaki yatırım bütçesi 2,5 milyar lira. Hiçbir iş yapmasak, diğer yatırımları tamamen durdursak dahi -ki böyle bir şey mümkün değil- bu yatırımları tamamlamak için 4 yıl zamana ihtiyaç var. Ancak başka yatırımlar da olacağı için bu kaynağın İSKİ’ye bir yerlerden temin edilmesi gerekiyor. Aksi halde, bu müsilaj konusu uzun süre konuşulur” diye konuştu.

İlgili birimler destek versin

Tesis yapmak için sadece kaynak bulmanın yeterli olmadığını belirten Mermutlu, bunun yanında tesis yapılacak alan bulmanın da zor olduğunu söyledi. Bulunan yerlerde arıtma tesisi yapımına bir an önce başlanması gerektiğini belirten Genel Müdür Mermutlu, ilgili birimlere, atıksu arıtma tesislerinin inşasına öncelik verilmesi hususunda çağrıda bulundu. 

Projeler hazır

Genel Müdür Mermutlu, arıtma tesisleri projelerinin hazır olduğunu, engellerin ortadan kalkması halinde hızlıca inşaatlarına başlayabileceklerini de sözlerine ekledi.
 Slider Altına