Header Reklam
Header Reklam

Kurbağalıdere’ki ıslah çalışmaları sürüyor  

07 Eylül 2015 Dergi: Temmuz-Ağustos 2015

Kadıköy-Maltepe-Ümraniye’deki derelerin aktığı geniş bir havza olan 67 kilometre uzunluğundaki Kurbağalıdere suyu ve yağışı taşıyamıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, havzanın atıkları nedeniyle kirlenen dereyi metro tipi tünelle atıksuları toplayarak ıslah ediyor. Kolektör hattının çelik boruları yatay itme yöntemiyle yerleştiriliyor. Metro tünellerindeki gibi yeraltından TBM makinesiyle kazı yapılıyor. Çalışmanın ilk etabı yüzde 90 oranında tamamlandı. Şu ana kadar temizlik çalışmalarında 1094 kamyon çamur bertaraf edildi. Su alma yapıları ile kokuya neden olan atık suların kolektör hattına aktarılmasına başlandı.

Derenin bazı kesitlerinde de genişletme çalışmaları sürüyor. Genişleme bölgelerindeki SİT alanları ve kamulaştırılacak araziler hukuki süreçleri uzatıyor. Binaların yakınlarında açık kazı çalışması yapılması ise güvenli olmuyor.

Kurbağalıdere’de su alma yapılarıyla kokuya neden olan atıksuların kolektör hattına aktarılmasına da başlandı. Atıksuyun kolektöre toplanmasından sonra pompa sistemi ile temiz su akışı sağlanacak. Dere tabanında biriken çökeltiden kaynaklanan koku, temiz su akışının sağlanmasıyla birlikte kısa sürede giderilecek. Derede 2015 yılı sonuna kadar atık sular kontrol altına alınmış olacak.

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü ile Fen İşleri Daire Başkanlığı ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğü tarafından başlatılan Kurbağalıdere'deki temizlik çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Çalışmalar kapsamında dere içerisinde "yengeç" adı verilen dip tarama teknesiyle zemin taraması yapılırken, pompa ile kirli su çekilerek kolektör vasıtasıyla arıtma tesislerine pompalanıyor.Slider Altına