Header Reklam
Header Reklam

Korkutucu Sonuç: Atlas Okyanusu’nda 21 Milyon Ton Mikroplastik Atık

19 Ağustos 2020
Korkutucu Sonuç: Atlas Okyanusu’nda 21 Milyon Ton Mikroplastik Atık

Nature Communications dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre Atlas Okyanusu, 12-21 milyon ton mikroplastik atık içeriyor. 21 milyon ton plastik yaklaşık 1000 konteyner gemisini doldurabilecek kadar büyük bir miktar.

İngiltere Ulusal Oşinografi (Okyanus Bilimi) Merkezi, Atlas Okyanusu’nda yüzeyden 200 metre derinliğe kadar olan bölümde plastik atık araştırması yaptı. İngiltere Southampton’dan Falkland Adaları’na kadar yapılan araştırmada, her metreküp okyanus suyunda 7 bine yakın plastik parçacığı bulan bilim insanları; topladıkları örneklerde, sıklıkla paketlerde kullanılan ve en çok kullanılıp atılan polimerleri 

  • Polietilen
  • Polipropilen
  • Polistiren 

inceledi. Katsiaryna Pabortsava ve Richard S. Lampitt tarafından kaleme alınan, araştırmanın sonuçlarının yer aldığı makale Nature Communications dergisinde yayımlandı. 

Atlas Okyanusu’ndaki plastik miktarının 21 milyon ton olabileceğine dikkat çeken bilim insanları bunun yaklaşık 1000 konteyner gemisini doldurabilecek kadar büyük bir miktar olduğunu söyledi.

Araştırmayı yürüten ekibin lideri Katsiaryna Pabortsava, “Okyanus suyunun en üst yüzde 5’lik kısmında yaptığımız mikroplastik kütle ölçümünden yola çıkarak tüm okyanustaki plastik atık miktarını tahmin edebiliyoruz ve bu önceki tahminlerimizin çok üzerinde” dedi. Pabortsava daha önceki ölçümlere çok küçük parçacıkların eklenmediğine de dikkat çekti. Yani bu Atlas Okyanusu’ndaki toplam mikroplastik sayısının muhtemelen çok daha yüksek olacağı anlamına geliyor.

Araştırma ekibi okyanusun en uzak bölgelerinde bile kendini gösteren bulguların, ileride plastik parçacıklarının ekolojik ve çevresel zararlarını ölçmeye yardımcı olmasını umuyor.Slider Altına